Żyj zdrowo i zadbaj o piersi

1

Dbaj o swoje piersi – badaj je, zarejestruj się na bezpłatną mammografię. Profilaktyka raka piersi w regionie świętokrzyskim jest przeznaczona właśnie dla Ciebie. Skorzystaj z bezpłatnego dojazdu na badania. Twoje sąsiadki już się zbadały, Ty też możesz. Przyjdź na spotkanie edukacyjne, naucz się samobadania piersi i odbierz sprzęt AGD.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wraz z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju – partnerem projektu „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Południowego”  zaprasza panie w wieku 50 – 59 lat na bezpłatne spotkania edukacyjne w każdej gminie województwa świętokrzyskiego. Na spotkaniu nauczymy Cię:

– jak unikać czynników ryzyka zachorowania na raka piersi,

– jak się przygotować do badania mammograficznego,

– samobadania piersi i samoobserwacji swojego organizmu,

– zdrowego stylu życia.

Uczestniczki spotkania mogą wziąć udział w konkursie na hasło zachęcające do badań. Na autorki najciekawszych haseł czekają nagrody – sprzęt AGD.

Najbliższe spotkania dla kobiet: 

8 lutego – PACANÓW – Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, ul. Kornela Makuszyńskiego 1, początek spotkania – godzina 12.00.

Najbliższe spotkania dla mężczyzn:

Na spotkania edukacyjne z konkursem z nagrodami (sprzęt AGD) zapraszamy również mężczyzn (w wieku 18 – 64 lat), aby zachęcali kobiety do profilaktyki zdrowotnej. Najbliższe spotkania dla mężczyzn:

8 lutego – PACANÓW – Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, ul. Kornela Makuszyńskiego 1, początek spotkania – godzina 16.00.
Co to jest mammografia?

Mammografia jest badaniem rentgenodiagnostycznym obrazującym strukturę gruczołu piersiowego. Dawka promieniowania w czasie badania jest niska, nie przekracza 1/6 rocznej dawki promieniowania, które naturalnie przyjmujemy z atmosfery. Badanie najlepiej przeprowadzać w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, kiedy piersi są miękkie i mniej wrażliwe na dotyk. Badanie trwa około 10 minut. Do badania trzeba rozebrać się do pasa i umieścić pierś na stoliku mammografu. Przy pomocy przezroczystej płytki pierś jest uciskana, aby zmniejszyć dawkę promieniowania i uzyskać wyraźny obraz struktur sutka oraz ewentualnych zmian.

– Mammografia jest bezpieczna, a zastosowany przez chwilę ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Badanie mammograficzne należy wykonywać co 24 miesiące – wyjaśnia dr Małgorzata Biskup ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Zadzwoń i zarejestruj się na mammografię: 607 77 88 88

Bez kolejki. Bez kłopotu. Bezpłatnie dla kobiet w wieku 50-69 lat. Także po południu i w soboty. Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Każda pani  w wieku 50 – 59 lat, która wykona mammografię w ramach tego projektu, otrzymuje zestaw kobiecych upominków przypominających o profilaktyce.

Zamów bezpłatny transport na badanie: 607 77 88 88

ŚCO zapewnia paniom w wieku 50-59 lat:

– bezpłatny dowóz na mammografię w Kielcach lub do miejsca stacjonowania cytomammobusa oraz powrót do miejsca zamieszkania.

– możliwość zorganizowania opieki dla osoby niesamodzielnej (dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami) na czas badania.

One już skorzystały, Ty też możesz to zrobić

Z bezpłatnych wycieczek na profilaktyczną mammografię  do ŚCO skorzystała już część mieszkanek gmin Busko – Zdrój, Skalbmierz, Czarnocin, Gnojno, Solec – Zdrój. Matki, żony, siostry, sąsiadki, takie same jak każda z nas, postanowiły dać sobie szansę i zbadać się profilaktycznie. Poszukajcie wśród nich swoich znajomych, zobaczcie, co powiedziały dzielne mieszkanki gminy Skalbmierz, które były na badaniach profilaktycznych w ŚCO: – W grupie łatwiej się zmobilizować – uważa Bożena Mostek, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skalbmierzu. Zapowiada, że będą następne wycieczki z tej gminy. W zwartej grupie przyjechały członkinie kół gospodyń wiejskich z Drożejowic, Skalbmierza i Baranowa.- I jeszcze więcej nas będzie, bo kobiety na wszystko mają czas, tylko nie na swoje zdrowie. My to musimy poprawić – powiedziała Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu – liderka grupy.

Z bezpłatnych badań i dojazdu do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii skorzystały mieszkanki gminy Skalbmierz.

Grupę pań z gminy Tuczępy zmobilizowały do przyjazdu na badania do ŚCO panie Wioletta Kaczmarek – prezes Towarzystwa Przyjaciół Gminy Tuczępy oraz Grażyna Patrzałek – dyrektor szkoły podstawowej w Tuczępach. Uczestniczki profilaktycznej wycieczki sprawnie wykonały badania, zostały obdarowane upominkami przypominającymi o profilaktyce i obiecały, że to dopiero początek wycieczek z gminy Tuczępy. – Gmina liczy prawie 4,5 tysiąca mieszkańców, niech połową z nich stanowią kobiety, więc powinno nas tu być kilkaset. I tego dopilnujemy – obiecały lokalne liderki z Tucząp.

Profilaktyczna wycieczka pań z gminy Tuczępy na badania do ŚCO.

Po zdrowie do ŚCO wybrały się panie z gminy Czarnocin.

Jeśli chcesz, żebyśmy bezpłatnie zawieźli Cię na mammografię – zadzwoń do nas: 607 77 88 88. Uwaga! Dysponujemy również samochodem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli z powodu niepełnosprawności nie badasz się mammograficznie – pomożemy Ci. Jeśli w Twoim otoczeniu są takie osoby – zadzwoń do nas: 607 77 88 88. Udogodnienia są przeznaczone dla kobiet w wieku 50-59 lat.

Zrób zdjęcie i wygraj atrakcyjne nagrody

Zapraszamy uczestników spotkań edukacyjnych oraz panie, które wykonały badania (mammografia) w tym projekcie do udziału w konkursie fotograficznym na zdjęcie zachęcające kobiety do korzystania profilaktyki onkologicznej. Na autorów najlepszych zdjęć czekają atrakcyjne nagrody (sprzęt AGD i weekend dla dwóch osób w SPA). Regulamin i karty zgłoszeń są dostępne na stronie www.onkol.kielce.pl w sekcji Dla Pacjenta/Projekty Unijne https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-poludnie oraz na spotkaniach edukacyjnych w gminach i w cytomammobusie ŚCO.

Proporcje_400x200.indd

Projekt „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Południowego” jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Udostępnij.

1 komentarz

  1. Chora profilaktyka ,,zaprasza panie w wieku 50 – 59 lat,, a co z młodszymi? Jestem dużo młodsza mam 31 lat i co już mam usunięte dwa guzy i jeden nowotwór. I dla mnie nie ma profilaktyki i nie było. Sama przypadkiem poszłam na usg za które musiałam zapłacić. Bo dla mnie nie było profilaktyki. Załamanie

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com