Żniwa zakończone, ścierniska zgrabione (fotorelacja)

0

Już od niedzielnego przedpołudnia rozpoczęły się przygotowania do dożynek gminnych w Stopnicy. Na godzinę przed mszą świętą delegacje dożynkowe gromadziły się obok Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy. Stamtąd właśnie wyruszył barwny korowód, który dotarł do kościoła p.w. św. Piotra i Pawła App. Mszę świętą dożynkową koncelebrował biskup zastępczy diecezji sosnowieckiej dr Piotr Skucha, który do 1992 roku był także biskupem pomocniczym kieleckim.

dozstopnicagazeta_11

Tradycją jest, że po mszy chleby przyniesione do kościoła przez rolników są dzielone pomiędzy wszystkich wiernych uczestniczących w parafialnych obrzędach dożynkowych. To krok ku osobom starszym, którzy biorą udział tylko w tej części dożynkowych obchodów i głównie ze względu na stan zdrowia nie uczestniczą w uroczystościach plenerowych.

dozstopnicagazeta_13
Po mszy korowód wyruszył na plac rekreacyjno-sportowy przy GCK, gdzie odbyła się część oficjalna tegorocznego Święta Plonów. W niezwykle podniosłej paradzie, której towarzyszyły dźwięki orkiestry, dumnie kroczyli starostowie dożynek. W tym roku, tę zaszczytną funkcję pełnili Wioletta Szczypkowska i Marek Górnicz (więcej o starostach w dalszej części artykułu). Wraz z nimi maszerowały delegacje z bochnami i kwiatami z Białoborza, Czyżowa, Dziesławic, Falęcina Nowego, Jastrzębca, Kątow Starych- Folwarków, Kątów Nowych, Klępia Górnego, Kuchar, Mariampola – Borków, Nowej Wsi, Podlasku, Prusów, Smogorzowa, Skrobaczowa, Szklanowa, Suchowoli, Szczeglina, Stopnicy, Topoli, Wolicy i Żernik Dolnych. Dodatkowo piękne i kunsztowne wieńce wykonali mieszkańcy Bosowic, Falęcina Starego, Klępia Dolnego, Mietla i Szczytnik. Były one ozdobą długiego korowodu, w którym kroczyli ponadto księża, pracownicy urzędu, zaproszeni goście, mieszkańcy miasta i gminy.

dozstopnicagazeta_46
Początek uroczystości dożynkowych na scenie plenerowej rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego. Tu tradycyjnie już, niezwykle pomocny był chór Cantores Stopnicensis. Artyści działający przy Gminnym Centrum Kultury nadali ton gościom i mieszkańcom, którzy zgromadzili się na placu dożynkowym. Zaraz potem na scenie pojawił się burmistrz miasta i gminy Ryszard Zych, który na tę okazję przygotował okolicznościowe przemówienie. Mówił w nim o trudach związanych z pracą na roli i niestabilną sytuacją na rynku skupu, ale też dziękował za codzienną troskę mieszkańców wsi i ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji i do ziemi.

dozstopnicagazeta_47

Wyjście gospodarza miasta i gminy na scenę wiązało się ponadto z powitaniem gości i dalszymi obrzędami m.in. przekazaniem dożynkowego bochna chleba. Wpierw jednak dość dokładnie mogliśmy poznać sylwetki starostów.
Starościną dożynek gminnych była Wioletta Szczypkowska – mieszkanka Bosowic – najodleglejszego, ale za to bardzo urokliwego zakątka gminy Stopnica. Wraz z mężem, dwójką dzieci i całą rodziną prowadzi tam wielokierunkowe gospodarstwo rolne. Pani Wioletta potrafi wykorzystać wszystko co urodzi ziemia, by stworzyć np. pyszne potrawy, którymi lubi dzielić się z innymi. Jest osobą pracowitą i sumienną, a ciężka praca, na trudnym kawałku ziemi nie zabiła w niej radości życia i uśmiechu, który przyciąga do niej wielu przyjaciół. W swojej miejscowości pełni rolę sołtysa, dlatego Bosowice z roku na rok pięknieją coraz bardziej.

dozstopnicagazeta_73
Starostą był Marek Górnicz z Klępia Górnego. Jest on absolwentem Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Wraz z żoną Anną wychowali trójkę dzieci i prowadzili gospodarstwo sadownicze. Dziś swoje gospodarstwo w Klępiu Górnym pan Marek prowadzi sam, ale za to stara się wprowadzać coraz to nowsze technologie zarówno produkcji jak i przechowywania owoców. Jak każdy rolnik większą część czasu poświęca na pracę w gospodarstwie, ale kiedy uda się wygospodarować wolną chwilę, wykorzystuje ją na spełnianie swoich zainteresowań, czyli zwiedzanie ciekawych miejsc w Europie i nie tylko. Lubi wędrówki po górach i fotografowanie.
dozstopnicagazeta_31
Starostowie dożynek wraz z gospodarzem gminy oraz przewodniczącą Rady Miejskiej Danutą Szczepanik podzielili bochenki dożynkowe i częstowali chlebem wszystkich przybyłych. W tym czasie na scenie chór Cantores Stopnicensis dawał popis swych umiejętności.

dozstopnicagazeta_63
W następnej kolejności scenę przejęły delegacje z miejscowości, które brały udział w korowodzie dożynkowym. Był to czas na obśpiewanie wieńców, gospodarza i starostów oraz prezentację miejscowości i życzenia dla gości.
Spośród pięciu przyniesionych przez rolników girland wykonanych z tegorocznych zbiorów zbóż, komisja konkursowa musiała wybrać jeden, który reprezentował będzie gminę na powiatowym święcie rolniczym. W Solcu-Zdroju, już w najbliższą niedzielę 28 sierpnia, zobaczymy zatem wieniec przygotowany przez panie z koła gospodyń w Mietlu.
dozstopnicagazeta_34

Wręczenie dyplomów za zajęcie poszczególnych miejsc i udział w konkursie wieńcowym zakończył oficjalną część Święta Plonów. 

dozstopnicagazeta_50

Dalsza część dożynek to już tylko tańce i śpiewy. Zabawa w Stopnicy jak zwykle zgromadziła tłumy, a wszystko za sprawą artystów i zespołów prezentujących muzykę disco, które wystąpiły w niedzielę. Na scenie pojawił się mi. Zespół Drossel, Extazy, Sonic, Lancer. Tego dnia publikę rozśmieszał również kabaret Ciach, a dla najmłodszych przygotowano mnóstwo zabaw i konkursów.

Kilka gwiazd wystąpiło również w sobotę, wówczas można było posłuchać i potańczyć przy dźwiękach zespołów Long&Junior, Revers Band&Champion i Scalars. Dwudniową zabawę w plenerze można uznać za bardzo udaną.

KL


Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com