Złota: Stare poszły pod topór. W zamian posadzili ich aż pięćdziesiąt!

0

O tym, że bogactwo przyrody w Gminie Złota zachwyca, a walory przyrodniczo-krajobrazowe przyciągają na swe tereny amatorów wypoczynku i rekreacji, wiedzą niemal wszyscy. Należy jednak pamiętać, że wszystko co poddaje się upływowi czasu niszczeje… wówczas potrzebna jest ingerencja człowieka. Tak też stało się w miejscowości Złota w powiecie pińczowskim. Długo jednak nie trzeba było czekać. „Na ratunek” ruszyli nie tylko mieszkańcy Złotej, ale i pracownicy urzędu Gminy Złota.

Jedną z piękniejszych części Złotej, jest aleja, popularnie zwana przez mieszkańców wsi, drogą w cierniach. Prowadzi ona w kierunku Żurawnik, wysadzona bardzo starymi drzewami (jesiony, lipy czy graby).  Jeszcze do niedawna „aleja  lipowa” liczyła m.in. 14 sztuk lip. Dodatkowo uznana została za pomnik przyrody. Niestety większość drzew w tym tzw. akacji (samosiejek) było już na tyle starych i popękanych, a nawet uschniętych,  że mieszkańcy zaczęli dość usilnie prosić o ich usunięcie. Jak poinformował nas Robert Bystrzanowski z Referatu Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji Urzędu Gminy Złota, dzięki sygnałom mieszkańców sołectwa z alei usunięto 10 najbardziej uszkodzonych  drzew, których zarówno konary jak i gałęzie, jak zauważyli mieszkańcy, leżały nie tylko na drodze, ale i na polach uprawnych. Jak dodał pan Robert, pod koniec kwietnia tego roku, pracownicy Samorządowego Zakładu Gospodarki Komunalnej, na zlecenie Urzędu Gminy Złota, w miejsce usuniętych chorych i uszkodzonych sztuk, posadzili nowe drzewa.

– Wcześniej rosły tu zarówno lipy jak i akacje. Dlatego sadząc nowe drzewa staraliśmy się zachować charakter dotychczasowej alejki i posadziliśmy 50 sztuk lip tzw. miododajnych – podkreślił Robert Bystrzanowski z Referatu Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji Urzędu Gminy Złota.

Tomasz Zagrobelny – Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Pińczów, poinformował nas, że lipa…więcej czytaj w papierowym wydaniu Tygodnika Ponidzia (nr.20)

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com