ZDZ wzbogaca i poszerza ofertę edukacyjną. Zobacz jakie korzyści czekają właśnie na ciebie!

0

Szkoły ZDZ w Busku-Zdroju jak i Centrum Kształcenia Zawodowego w Busku-Zdroju rozwijają się w zaskakująco szybkim tempie. Nie od dziś wiadomo, że „ZDZ” od ponad 70 lat w głównej mierze stawia na doskonalenie umiejętności praktycznych, zawody z przyszłością, a co więcej – kwalifikacyjne kursy zawodowe, które otwierają drzwi na dzisiejszy, trudny rynek pracy. 1 sierpnia obowiązki dyrektora Szkół ZDZ w Busku-Zdroju, przejął Krzysztof Ćwiek – wieloletni i doświadczony pracownik szkół ZDZ. Jak informuje pan Krzysztof z Zakładem Doskonalenia Zawodowego związany jest ponad 20 lat. Przez rok m.in. pełnił funkcję dyrektora szkół w Staszowie, kolejne 9 lat zarządzał szkołą ZDZ i CKZ w Kazimierzy Wielkiej. Przypomnijmy, że buski ZDZ słynie z bogatej oferty szkół jak i działalności kursowej. O to jak wygląda tegoroczna oferta i czym kusi buska placówka zapytaliśmy nowego dyrektora.

Marta Gajda: Nowy rok szkolny 2018/2019 zbliża się wielkimi krokami. Proszę nam opowiedzieć jak zatem wygląda powakacyjna oferta buskiej szkoły?

Krzysztof Ćwiek: Szkoły ZDZ mają bardzo bogaty dorobek oświatowy. Buska placówka to szkoła przyjazna, a zarazem nowoczesna. Szkoła gdzie można nie tylko zdobywać wiedzę ale również realizować swoje pasje. Placówka, która znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju posiada  wieloraką ofertę edukacyjną nie tylko dla młodzieży, ale i dla dorosłych. Już dziś zapraszam uczniów do  4-letniego Technikum Zawodowego, 3-letniej branżowej szkoły I stopnia, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, w których oferujemy klasy patronackie oraz klasy sportowe, osoby dorosłe zapraszamy  do 3-letniego liceum ogólnokształcące i do 2-letniej szkoły policealnej.

Krzysztof Ćwiek

M.G. Jakie kierunki oferujecie w poszczególnych typach szkół w placówce ZDZ?

K.Ć: Nasza oferta jest kompleksowa. Jak już wspomniałem do zaoferowania mamy cztery typy szkół. W Technikum Zawodowym oferujemy kształcenie w kilkunastu zawodach: kelner, technik agrobiznesu, technik budownictwa, technik ekonomista, technik elektryk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik hotelarstwa, technik informatyk, technik logistyk, technik obsługi turystycznej, technik ochrony środowiska, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych. W technikum zawodowym oferujemy także naukę w klasie wojskowej, policyjnej, strażackiej, barmańskiej, transportowej, sportowej i ekologicznej. Jeśli z kolei chodzi o branżową szkołę I stopnia zapraszamy do zapoznania się z ofertą takich zawodów jak: kierowca- mechanik, magazynier-logistyk, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, operator urządzeń przemysły szklarskiego, kucharz oraz murarz-tynkarz. Dodatkowo uczniom klas sportowych oferujemy obozy treningowe w atrakcyjnych ośrodkach sportowych czy bezpłatny strój sportowy. Również i dorośli mają duży wybór kształcenia. Tylko w dwa lata można zdobyć u nas takie zawody jak: opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, opiekun domu pomocy społecznej, technik administracji, technik BHP, technik masażysta, oraz technik rachunkowości. Pamiętajmy, że, aby uzyskać tytuł i zawód nie trzeba mieć matury. Wystarczy tylko dokument potwierdzający ukończenie szkoły średniej.

M.G. Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego i zakończenia naboru pozostało już niewiele,  dwadzieścia dni. Czym wyróżnia się placówka ZDZ na tle innych, publicznych szkół w powiecie?

K.Ć. W tym roku mamy dwa wiodące kierunki – Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technik Hotelarz. Dla wszystkich kandydatów, którzy chcą kształcić się w naszej szkole mamy świetną informację bo przygotowaliśmy bardzo ciekawą propozycję. W czasie trwania edukacji, uczniowie będą mogli bezpłatnie dokształcić się na dwóch wybranych przez siebie kursach: sommelierkim, baristycznym, carvingu, kursie barmańskim czy kursie na opiekunkę dziecięcą. Również dla uczniów technikum budownictwa przygotowaliśmy dodatkowe nieodpłatne kursy. W ramach zajęć pozalekcyjnych uzupełnimy ich wykształcenie szkolne o nowe kwalifikacje do wyboru: montażysta rusztowań, operator koparko-ładowarki albo operator spychacza koparki. Pozostałym naszym uczniom proponujemy kurs spawacza lub kurs wózka widłowego. Dodatkowo oferujemy dwutygodniowe lub czterotygodniowe staże i praktyki zawodowe w krajach Unii Europejskiej takich jak: Włochy, Francja Hiszpania, Bułgaria czy Wielka Brytania. Oczywiście uczymy naszych podopiecznych języka angielskiego, typowo branżowego.

M.G. Czy ZDZ stanowi konkurencję dla publicznych szkół?

K.Ć. ZDZ nie jest konkurencją. Powiedziałbym, że szkoła uzupełnia i poszerza ofertę kształcenia nie tylko w powiecie buskim, ale i na całym Ponidziu.

M.G. Wiemy już zatem jak wygląda sytuacja w szkole. Czym zatem przyciąga Centrum Kształcenia Zawodowego w Busku-Zdroju?

K.Ć. Dodatkowe kursy i szkolenia są zawsze atutem każdej szkoły! Już za kilka tygodni będziemy chcieli wprowadzić pewną NOWOŚĆ, która w kazimierskim ośrodku cieszy się dużą popularnością.  Ruszamy z tzw. Kwalifikacyjnym Kursem Zawodowym Rolnik z popularną kwalifikacją R.03: Prowadzenie produkcji Rolniczej. To kurs dla osób, które w dużej mierze i w krótkim czasie chcą zdobyć wykształcenie rolnicze, zakupić ziemię rolną czy otrzymać dotację w kwocie 100 tysięcy złotych w ramach programu np. „Młody Rolnik.” Warunek jest jeden! Trzeba ukończyć kurs i zdać pozytywnie egzamin. Kurs trwa około 650 godzin czyli 12 miesięcy. Zajęcia odbywać się będą w weekendy. Egzamin przeprowadzany będzie w ośrodku specjalnie do tego przystosowanym, powołanym w 2017 roku w Kazimierzy Wielkiej.  Podkreślam, że zdawalność jest bardzo wysoka.

M.G. Nowy dyrektor to z reguły nowe plany i zmiany. Czy ma pan już jakieś plany odnośnie rozwoju jednostki?

K.Ć. Chcę aby na terenie Buska stworzyć Certyfikowany Ośrodek Kształcenia Operatorów Maszyn Ciężkich Drogowych. Na razie zrobimy to na bazie kazimierskiej jednostki. Wymaga to czasu bo musimy zebrać kadrę pedagogiczną, którą musi być zaakceptowana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie, wskazać poligon bezpieczny itp. W ośrodku będzie można zdawać egzaminy uprawniające do bycia operatorem. Dodatkowo w buskiej placówce chcemy rozpocząć drugi projekt – projekt dotyczący szkolenia osób tzw. ustawy f- gazowej – osób, które mogą konserwować, instalować, dozorować wszystkie stacjonarne urządzenia chłodnicze. Część czynnika chłodzącego dostaje się do atmosfery i skutki odczuwamy. Najbliższy instytut jest w Krakowie. Dlatego chcemy wyposażyć buską jednostkę w niezbędny do nauki  sprzęt

 

Kwalifikacyjny Kurs  Zawodowy w Zawodzie Rolnik to nie jedyny kurs  w działalności ZDZ.

Właśnie rusza rekrutacja na bezpłatne kursy unijne m.in. (kat. C, kat. C+E, kurs na świadectwo kwalifikacji, wózki widłowe i inne) w ramach projektu „Nowy Zawód-Lepsze Życie”. ZDZ obejmie szkoleniami bezpłatnymi 120 osób. O szczegółach poinformujemy w kolejnym wydaniu Tygodnika Ponidzia.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com