Zbigniew Koruba – z cyklu „Poznaj bliżej absolwentów buskiego ogólniaka”

0

Okrągły jubileusz 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego zbliża się wielkimi krokami.  Do obchodów bowiem, został już tylko miesiąc. W ramach cyklu artykułów „Poznaj bliżej absolwentów buskiego ogólniaka” przybliżamy sylwetki, wspomnienia ze szkolnych lat znanych lub mniej znanych, aczkolwiek odnoszących znaczące sukcesy – absolwentów buskiej jubilatki. Na łamach Tygodnika Ponidzia prezentowaliśmy już samorządowców, artystów, księży, przedsiębiorców. Tym razem kilka chwil poświęcił nam  Zbigniew Koruba – profesor, doktor habilitowany, inżynier. Prorektor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba urodził się 15 października 1957 roku w Trzebnicy. Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju ukończył w latach 1972–1976.  Ma żonę Annę (również absolwentka LO w Busku-Zdroju rocznik -1997), trójkę dzieci: córkę Tamarę (absolwentkę LO w Busku-Zdroju – rocznik 2003 r.), syna Marcina oraz  Marysię (która obecnie uczęszcza do przedszkola w Busku-Zdroju).

Zbigniew Koruba

Pan Zbigniew był uczniem klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Jego wychowawcą w LO był prof. Marian Letkiewicz. Uczęszczał do klasy „c”, która jak podkreślił rywalizowała z bratnią matematyczno-fizyczną klasą „b”.

– Patrząc z perspektywy czasu, stwierdzam, że zwyciężać w kategorii sportowej, i przede wszystkim naukowej, było niezwykle trudno – no bo jak mogło być inaczej, skoro z tamtej klasy wywodzą się takie tuzy jak Andrzej Kaleta (obecnie ks. biskup), Jarek Dębicki (znakomity nauczyciel fizyki i dyrektor naszego LO w latach 2004-2008 ?) czy też Krzysiek Ćwiertnia (inżynier lotnictwa i jednocześnie ciągle czynny super maratończyk) – opowiada Zbigniew Koruba.

Jego najbardziej ulubione przedmioty to: matematyka, fizyka i chemia. Jednak najwięcej czasu poświęcał nauce języka polskiego i historii, przy czym historia jak podkreślił wydawała mu się przedmiotem najbardziej nudnym. Interesował się, a zarazem lubił poezję i filozofię.

– Przeczytałem w oryginale wszystkie utwory  Lwa Tołstoja. Aktywnie uprawiałem sport – biegi, piłkę ręczną, ćwiczenia siłowe. Codziennie  wstawałem o 6 rano, by biec ze swoim kolegą Krzyśkiem Ćwiertnią kilka kilometrów do lasu i tam intensywnie  wykonywać zaplanowane ćwiczenia (sprinty, podciąganie na gałęziach, pompki, itd.). Za największe swoje osiągnięcie w ogólniaku uważam zdobycie po ukończeniu drugiej klasy trzech dyplomów: najlepszego ucznia, sportowca i… kolegi – przyznaje z uśmiechem pan Zbigniew.

Klasa 3c 1975

Klasa 3c 1975

Jeśli chodzi o nauczycieli, to jak twierdzi, najbardziej szanował panią prof. Helenę Kuszewską- uczącą matematyki. Jak mówi była kobietą niezwykle łagodną i serdeczną dla uczniów. Sam okres nauki w buskim LO wspomina jako jeden z najpiękniejszych w swoim życiu.

Pierwsza klasa liceum – relaks po ćwiczeniach w lesie

Pierwsza klasa liceum – relaks po ćwiczeniach w lesie

– Kształtował się wtedy mój charakter, pobierałem wzorce zachowań od wielu wspaniałych nauczycieli, doskonaliłem nie tylko ciało, ale i umysł, wpajano mi szacunek do drugiego człowieka i altruizm. Na świat patrzyłem optymistycznie i z wielką wiarą – podkreśla Zbigniew Koruba.

Jak dodaje, niezwykle poruszała go poezja, zwłaszcza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Adama Asnyka, czy też Jesienina. Uwielbiał poezję śpiewaną Ewy Demarczyk i Marka Grechuty. Swoje bardzo dobre wyniki w nauce zawdzięczał głównie temu, że był niezwykle systematyczny.

– Pomimo, że zdawałem sobie sprawę, że nie będę pytany, to i tak, choćby pobieżnie, czytałem z podręczników przewidziany z danej lekcji materiał. A to wynikało głównie z tego, że nie mogłem zawieść swoich koleżanek i kolegów, którzy w przerwie podchodzili do mnie, abym im zwięźle i prosto wyjaśnił zawiłe zagadnienia. Wtedy to właśnie przekonałem się, że ucząc kogoś, uczymy przede wszystkim siebie. Bywało, że tłumaczyłem kolegom, tłumaczyłem…, aż w końcu sam zrozumiałem – przyznaje z uśmiechem absolwent.

Zbigniew Koruba w 1982 roku z wyróżnieniem ukończył studia w Kijowskim Instytucie Inżynierów Lotnictwa Cywilnego na wydziale mechanicznym. W tejże uczelni ukończył także studia doktoranckie, uzyskując stopień doktora nauk technicznych w 1990 roku w dyscyplinie automatyka i robotyka. W 2001 roku obronił rozprawę habilitacyjną pt. „Dynamika i sterowanie giroskopem na pokładzie obiektu latającego” przed Radą Wydziału Uzbrojenia i Lotnictwa w Wojskowej Akademii Technicznej, uzyskując stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie mechanika. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 2010 roku z rąk Prezydenta RP. Od 1984 roku pracuje w Politechnice Świętokrzyskiej jako nauczyciel akademicki. Od 2006 roku jest kierownikiem Katedry Technik Komputerowych i Uzbrojenia. W latach 2012–2016 pełnił funkcję dziekana Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn a obecnie jest prorektorem ds. Badań Naukowych i Współpracy z Przemysłem. Wypromował 6. doktorów nauk technicznych, jest promotorem dwóch otwartych przewodów doktorskich. W swoim dorobku naukowym posiada ponad 200 publikacji naukowych (ok. 30 z tzw. „listy filadelfijskiej”), w tym jest autorem lub współautorem 6 monografii (jedna wydana za granicą w Wydawnictwie Springer) oraz  kilku podręczników i skryptów akademickich. Członek Komitetu Ekspertów MESKO od 01.01.2017 r. Za swoją pracę naukowo-dydaktyczną był wielokrotnie wyróżniany nagrodami Rektora Politechniki Świętokrzyskiej. Ponadto został nagrodzony Srebrnym Krzyżem Zasługi (postanowienie z dnia 11 lipca 2003r., wręczenie 8 października 2003 r.) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania ( październik 2005 r.).

Ja w towarzystwie Prezydenta RP, córki Tamary i syna Marcina, tuż po nominacji

Wręczenie nominacji profesora nauk technicznych w listopadzie 2010 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Wręczenie nominacji profesora nauk technicznych w listopadzie 2010 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Przypominamy, że Jubileuszowy IX Zjazd Absolwentów z okazji 100-lecia szkoły odbędzie się w dniach 15-17 czerwca. Zjazd rozpocznie msza święta o godzinie 16.00 w kościele p.w. NP. NMP w Busku-Zdroju. Zaś uroczyste otwarcie zjazdu odbędzie się na placu szkolnym o godzinie 19.00. Więcej informacji na www.lobusko.pl, www.tygodnikponidzia.pl lub pod numerem tel. 41 378 36 53. Zapraszamy. /M.G./

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com