Zabawa połączona z nauką. Dzieci z „Wyspy Kreatywnej Zabawy i Nauki” uczą się dbać o czyste powietrze.

0

wfo00

Przez kilka minionych miesięcy pokazywaliśmy przykłady dobrych i złych działań na rzecz ochrony środowiska w ramach kampanii Ekostrażnicy Ponidzia 3.
Nauczać i edukować można na różny sposób, dlatego staraliśmy się pokazać różnorodność i mnogość tych działań na Ponidziu. Na koniec zostawiliśmy sobie coś, co zawsze cieszy oczy i jest nadzieją na lepsze jutro, a więc… dzieci. To one są solą Ziemi. Dlatego edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat odgrywa w tym przypadku, szczególnie ważną rolę. Nabywając dobrych nawyków już na początku edukacyjnej ścieżki mały człowiek jest w stanie ugruntować sposób postrzegania codzienności w dorastaniu i dorosłym życiu.
Aby sprawdzić czy tak się dzieje, odwiedziliśmy w tym celu jedną z wiodących placówek przedszkolnych w powiecie buskim, a nawet w regionie – Wyspę Kreatywnej Zabawy i Nauki w Busku-Zdroju. To właśnie tam, już wiele lat temu dyrekcja zaangażowała się bardzo mocno w działania z myślą o zdrowiu dzieci, ale i pracowników.

Zaniepokojeni ciągłymi komunikatami o smogu i złej jakości powietrza staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie by poprawić jego jakość, a tym samym zniwelować niekorzystne skutki smogu dla naszego zdrowia. O tych problemach nie muszą myśleć dzieci, a już z pewnością nie przedszkolaki z „Wyspy…”. Tymczasem na co dzień w przedszkolu pracują urządzenia, które oczyszczają, jonizują czy nawilżają powietrze, albo służą do inhalacji. Ponadto są tam także zamontowane oczyszczacze wodymówi nam Katarzyna Komasara z “Wyspy Kreatywnej Zabawy i Nauki” w Busku-Zdroju. 

IMG_3601
Również obecny rok szkolny placówka rozpoczęła mocnym akcentem. Od września działają tam oczyszczacze powietrza. Dwa urządzenia, które oczyszczają powietrze w pomieszczeniu z takich zanieczyszczań jak smog, kurz, czy alergeny. Oczyszczacz zasysa powietrze z różnych kierunków w pomieszczeniu i wydmuchuje już oczyszczone. Pierwsza warstwa ze 100 proc. wydajnością oczyszcza powietrze z dużych cząstek (kurz, włosy, sierść zwierząt), kolejna z pyłków roślin (99,99 %) i pyłów zawieszonych (ok. 99,5 proc.). Urządzenie jest w stanie oczyścić powierzchnię 23m2 w czasie ok. 10 min. Jego mniejszy odpowiednik działa podobnie, tyle, że w mniejszej sali.
Powietrze jest elementem środowiska, które nie zna granic, ale jednocześnie jest niezbędne dla wszystkiego co żyje i oddycha. Dlatego też nie bez znaczenia jest jego jakość, a na tę jakość wpływ mamy wszyscy. W naszej placówce staramy się już od najmłodszych lat, już w przedszkolu, rozmawiać z dziećmi na tematy związane z ochroną środowiska. Temu służą lekcje takie jak ta dzisiejszatłumaczy Katarzyna Komasara z „Wyspy Kreatywnej Zabawy i Nauki” w Busku-Zdroju.
IMG_8644
Pracownicy przedszkola zaprosili „Tygodnik Ponidzia” na jedną z EKO-lekcji jakie się tam odbywają. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak mocno angażuje się tamtejsze grono pedagogiczne w realizację tematyki związanej z ochroną powietrza. Podczas lekcji nie zabrakło pogadanki i wspaniale przygotowanej prezentacji, które uwidoczniły dzieciom problem. Nauczycielki mówiły sporo o naturalnych oczyszczaczach powietrza, czyli roślinach, ale także zaprezentowały nowinki technologiczne, których dzieci może nie zauważają na co dzień, ale odczuwają je ich organizmy. Jednak największą frajdą było dla najmłodszych wykonywanie doświadczeń w tamtejszym eksploratorium – przymierzanie maski antysmogowej i malowanie plakatów.
IMG_8641
Panie Beata Mazanka i Katarzyna Komasara przeprowadziły szereg eksperymentów, dzięki którym przedszkolaki mogły łatwiej pojąć ogromną skalę problemu na bazie najbliższego otoczenia.
Nie wolno rozpalać w piecu śmieciami, ani wrzucać tam gumy i starych zabawek – mówił Fabian. -Do sklepu po bułki trzeba chodzić, a nie jeździć samochodem– dodała Marysia. Takie wnioski, to najlepszy dowód na to, że nawet z pojedynczej lekcji dzieci potrafią wysnuć wnioski. A jeśli te lekcje są systematyczne? To tylko pogratulować. Dobre praktyki z pewnością przyniosą efekty, chociaż na to potrzeba trochę czasu i cierpliwości.

IMG_8630

W walce ze smogiem coraz częstszym wyborem są właśnie oczyszczacze powietrza. Stacjonarne oczyszczacze coraz częściej pojawiają się nie tylko w domach i biurach, ale tak jak w przypadku naszych EKOstrażników- w przedszkolach. Mogą one przyjmować różną wielkość, pracować w oparciu o różne technologie i posiadać różne filtry.
Różne rodzaje filtrów
• dla alergików (filtruje powietrze z pyłków roślin, pleśni, bakterii, roztoczy)
• węglowy (absorbuje szkodliwe związki chemiczne, neutralizuje przykre zapachy)
• jonowy (chroni przed alergenami, bakteriami, wirusami, kurzem i dymem tytoniowym, generuje ozon)
• ultrafioletowy (generuje promieniowanie, które niszczy wirusy i bakterie)
Każdy model oczyszczacza i technologia w nim wykorzystana funkcjonuje nieco inaczej, dlatego niezwykle istotne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj filtra. Wybór odpowiedniego oczyszczacza dobrej jakości i właściwej jego konserwacji, sprawi, że jakość powietrza w pomieszczeniu poprawi się, a my będziemy wreszcie mogli wziąć głęboki oddech.

IMG_8655

Edukacja ekologiczna, by przynosiła rezultat, musi mieć różnorodne formy, gromadzić zarówno dzieci w każdym wieku, jak i ogół społeczności o różnym statusie materialnym, różnych możliwościach intelektualnych i komunikacyjnych. Z takiego założenia wychodziliśmy przygotowując kolejne materiały w trakcie realizacji naszej kampanii edukacyjno – informacyjnej. Mamy nadzieję, że były one interesujące dla wszystkich naszych Czytelników. No i oczywiście, że wpłyną na naszą wrażliwość i chęć podejmowania wszelkich działań zmierzających do poprawy czystości powietrza. To się naprawdę opłaci!
Złota myśl:
Zawsze, wszędzie dla każdego. Edukacja nie może ograniczać się do nauki w szkole, czy przedszkolu. Odbywa się również w domu, w czasie wolnym, w miejscu pracy.

Publikacja w ramach zadania pn. „EKOstrażnicy Ponidzia 3 – kampania informacyjno – edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do walki o czyste powietrze, poprzez ukazywanie dobrych i złych działań na rzecz środowiska na terenie Ponidzia.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com