Wyjątkowy jubileusz. 100 lat szkoły na 100-lecie odzyskania niepodległości

0

Anna Kolarz (matura 1976r.) – pełni funkcję zastępcy dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki od 1999r. Od tamtego czasu organizuje codzienną pracę szkoły, pełni opiekę wychowawczą nad wszystkimi uczniami i odpowiada za współpracę między różnymi instytucjami i lokalnym środowiskiem.

-Praca szkoły i wspaniałe wyniki naszych uczniów, to zasługa nie tylko dyrekcji, ale także nauczycieli. Lubię i szanuję swoją pracę, podobnie jak współpracujący ze mną nauczyciele. Za ich zaangażowanie i pasję oraz za to, że zawsze można na nich liczyć bardzo im dziękuję – mówi pani Anna.

anna Kolarz Tygodnik Ponidzia

            Jednak z Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju łączy wicedyrektor o wiele więcej. Absolwentami szkoły są jej dzieci – Sylwia i Paweł, a także mąż i jego rodzeństwo.  -Dziś, po tylu latach w szkole pracują już absolwenci, w tym moi uczniowie, a także uczą   się dzieci moich pierwszych wychowanków – deklaruje dyrektorka.

Trzeba tu jednak nadmienić, że pani Anna sama absolwentką buskiego LO nie jest, bo szkołę średnią ukończyła w Rudniku nad Sanem. Studiowała na UMCS w Lublinie, ukończyła studia podyplomowe z nauczania języka polskiego, studium filmoznawcze, posiada specjalizację zawodową I stopnia i… tu właśnie zaczyna się „związek” z buskim LO. W 1991r. Anna Kolarz podejmuje pracę jako nauczyciel języka polskiego, by rok później objąć opiekę nad samorządem szkolnym.

I LO_Zjazd (1)

-Ten czas wspominam z ogromną przyjemnością, ze względu na zaangażowanie młodzieży. Z dużą życzliwością przywołuję też moją pierwszą żeńską klasę wychowawczą IV F. Z sentymentem do dzisiaj myślę o wszystkich swoich wychowankach, serdecznie ich wszystkich pozdrawiam za pośrednictwem Tygodnika Ponidzia i z niecierpliwością czekam na spotkanie z nimi podczas IX Zjazdu Absolwentów – wspomina pani Anna

Jeśli już mowa o Zjeździe, to należałoby kilka akapitów poświęcić wydarzeniu, które obędzie się lada dzień, bo już w najbliższy weekend. Zapytaliśmy więc wicedyrektor czego mogą spodziewać się absolwenci przyjeżdżający z wielu zakątków Polski i świata.

-Zjazdy absolwentów w I LO organizowane są co pięć lat i na stałe wpisały się w tradycję szkoły. Obecny IX Zjazd jest o tyle wyjątkowy, że łączy się z obchodami 100-lecia Liceum. Podczas każdego zjazdu, począwszy od 1998 roku, wydawana jest okolicznościowa gazeta – „Buski Gimnazjalista”, za przygotowanie, której jestem odpowiedzialna. Dzięki temu wydawnictwu przechowywana jest pamięć i wspomnienia z lat szkolnych nauczycieli i absolwentów. W tym roku również nadzoruję powstawanie gazety. Za skład komputerowy odpowiedzialna jest pani Marta Sutkowska, ale to wspólna praca nauczycieli, uczniów i absolwentów nadaje jej charakteru. Z okazji 100-lecia szkoły i Zjazdu wykonana została tablica „Sławni absolwenci i ich sukcesy”, a także „Olimpijczycy w I LO”. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, która opowie historię szkoły. Od kilku miesięcy aktualności dotyczące obchodów 100-lecia Liceum ukazują się na Facebooku. W trakcie Zjazdu zaprezentowane zostaną m.in. dwie wystawy – „Z biegiem lat”, a także „Orły polskie” wraz z audioprzewodnikiem. Absolwenci będą mogli nabyć pamiątkowe materiały – gazetę „Buski Gimnazjalista”, okazjonalną pocztówkę, płytę z nagraniem szkolnego chóru „Gaudete”, tarcze szkolne i inne. Szkolny teatr „Hades” wystawi „Balladynę”. Na balu w Konarach młodzież I LO zatańczy uroczystego poloneza. Nie zapomnieliśmy też o emerytowanych nauczycielach naszej szkoły. W trakcie Zjazdu zostaną oni uhonorowani w sposób szczególny. Uczcimy też pamięć o tych, którzy odeszli – zapowiada Anna Kolarz.

Obchody rozpoczną się w piątek 15 czerwca. Już od godz. 10.00, aż do późnego popołudnia czynne będą wystawy. Część oficjalna rozpocznie się w kościele pw. NP NMP o godz. 16.00 mszą świętą pod przewodnictwem ks. biskupa Andrzeja Kalety – absolwenta buskiego LO. Od 17.30 do 19.00 odbędą się rozgrywki sportowe, a o 19.00 na placu szkolnym nastąpi uroczyste otwarcie IX Zjazdu. Potem będą wspólne spotkania przy ognisku. W sobotę (16 czerwca) dla odwiedzających nadal dostępne będą wystawy. W południe zaplanowano uroczyste nadanie imienia Józefa Czernikiewicza ulicy przy placu szkolnym, następnie chwila zadumy nad grobami nauczycieli na miejskim cmentarzu. Tego samego dnia, o godz. 20.00 rozpocznie się uroczysty bal w Pałacu w Konarach. W niedzielę 17 czerwca obchody zakończy występ szkolnego teatru i nastąpi oficjalne zamknięcie IX Zjazdu.

-Życzę wszystkim Państwu wielu przyjemnych spotkań podczas tegorocznych obchodów 100-lecia szkoły i IX Zjazdu Absolwentów – tym miłym akcentem, kończy rozmowę Anna Kolarz.

 

 

Udostępnij.

Dodaj komentarz