Wybory Samorządowe 2018 – powiat pińczowski (wyniki!)

0

Przedwczoraj w całym kraju wybieraliśmy swoich przedstawicieli do Rad Gmin, Rad Powiatów, Sejmików Wojewódzkich, a także na stanowiska wójtów i burmistrzów i prezydentów miast. Z pierwszych, nieoficjalnych jeszcze wyników rysuje nam się obraz dość dużych zmian, a niektóre są bardzo zaskakujące.

Miasto i Gmina Pińczów

Walka nie jest zakończona. W Pińczowie nie obędzie się bez drugiej tury, ale nic dziwnego – przy 6 kandydatach głosy rozbiły się dość znacznie. W efekcie urzędujący burmistrz Włodzimierz Badurak będzie musiał powalczyć o stanowisko gospodarza gminy z Januszem Koniuszem, choć różnica zdobytych głosów jest bardzo duża. Na burmistrza Baduraka zagłosowało 4007 uprawnionych, Janusza Koniusza poparło 1924 mieszkańców gminy. Marcin Saltarski zgromadził 1383 głosy, Marek Omasta 1223, Tomasz Pietrzykowski 601, zaś Łukasz Łaganowski 335.

Miasto i Gmina Działoszyce

Wielkie zaskoczenie. Burmistrz Zdzisław Leks, który piastował stanowisko gospodarza gminy przez kilka minionych kadencji z rzędu pożegnał się z fotelem burmistrza już w pierwszej turze, a jego miejsce zajmie Stanisław Porada. Panów różniło zaledwie 225 głosów. W Radzie zasiądzie większość z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Gmina Kije

Idzie nowe. O stanowisko wójta w drugiej turze powalczy animator sportu, dyrektor szkoły we Włoszczowicach Grzegorz Woźniczko i Tomasz Socha. Z wyścigu do najważniejszego urzędu w gminie odpadł Jerzy Kułaga.

Gmina Michałów

Tu bez zmian. Po raz trzeci z rzędu stanowisko wójta obejmie Mirosław Walasek i ponownie udało mu się to już w pierwszej turze. Obecny wójt wyraźnie zdeklasował tu swoich kontrkandydatów, a do Rady Gminy weszło pięciu radnych z jego komitetu. Warto tu dodać, że michałowska Rada Gminy zmieniła się nie do poznania. Z mandatami pożegnali się najbardziej doświadczeni samorządowcy, jak chociażby przewodniczący Zygmunt Mika czy Sylwester Sowa z Zagajówka.

Gmina Złota

Walka tytanów. Obecnemu wójtowi Tadeuszowi Sułkowi zabrakło zaledwie 1 procenta głosów by cieszyć się zwycięstwem już w pierwszej turze. W drugiej powalczy z byłym starostą pińczowskim Andrzejem Kozerą. /Joanna Strączek/

Udostępnij.

Dodaj komentarz