Wojna z rakiem trwa! Polscy pacjenci onkologiczni wygrają tylko jeśli ich wesprzemy.

0

Statystyki są bezlitosne – co czwarty z nas zachoruje na raka, a co piąty umrze z powodu nowotworu. Z roku na rok liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych stale rośnie, szacuje się, że w roku 2029 zwiększy się ona do poziomu ponad 200 tysięcy. Efektywność leczenia w naszym kraju zmienia się w zbyt wolnym tempie, do tego występują duże nierówności w dostępie ze względu na poszczególne regiony. Są województwa, w których na 100 tys. mieszkańców przypada 1,2 lekarza onkologa. Leczenie nowotworu w Polsce oznacza wojnę i nieustającą walkę pacjentów onkologicznych. Walkę, na którą chorym zbyt często brakuje pieniędzy i którą będą mogli wygrać tylko dzięki naszemu wsparciu. Fundacja Alivia kontynuuje kampanię „Wojna z rakiem”. Przekażmy 1% na działania Fundacji i jej podopiecznych.
Szanse chorych w Polsce na zdiagnozowanie oraz podjęcie terapii nie są równe. Polska w raporcie Euro Health Consumer Index 2017 w rankingu dostępności do terapii onkologicznej plasuje się na niechlubnym 4. miejscu od końca – za nią pozostaje tylko Grecja, Serbia i Litwa. Porównując poszczególne województwa możemy zauważyć, że dostęp do ośrodków onkologicznych oraz diagnostycznych jest wysoce nierównomierny. Pomimo działań państwa mających na celu zmniejszenie kolejek na badania z zakresu diagnostyki obrazowej nadal mamy do czynienia z wieloma przypadkami, gdzie w zależności od miejsca zamieszkania pacjent może czekać na badania dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie dłużej niż mieszkaniec sąsiedniego województwa. Na tomografię jamy brzusznej pacjent w woj. opolskim będzie czekał 28 dni, a jego odpowiednik w woj. dolnośląskim – ponad czterokrotnie dłużej. Na mapie polskiej onkologii możemy dostrzec „białe plamy” – miejsca, regiony, w których chorzy nie mają dostępu do diagnostyki czy terapii nowotworowej lub dostęp ten jest znacznie utrudniony. Średnia liczba lekarzy onkologów na 100 tys. mieszkańców wynosi zaledwie 2,3 , przy czym różnice pomiędzy poszczególnymi województwami mogą być niemal czterokrotne, tak jak w przypadku województwa mazowieckie (4,0) w porównaniu do województwa opolskiego (1,2).

Nie pozwól przegrać tej wojny.
Trwająca wciąż dramatyczna sytuacja chorych na raka w Polsce, sprawiła, że Fundacja postanowiła kontynuować kampanię „Wojna z rakiem”, w ramach której można wspierać działania fundacji oraz jej podopiecznych przekazując 1% podatku. Fundacja Alivia od 2010 roku niesie pomoc chorym na raka – działa systemowo i legislacyjnie na rzecz poprawy ochrony zdrowia, dostarcza najnowszych informacji onkologicznych, udostępnia chorym praktyczne narzędzia, takie jak Onkomapa.pl i Kolejkoskop.pl, a także pomaga gromadzić środki na nierefundowane leczenie. Przekażmy 1% na działania Fundacji i jej podopiecznych – dajmy im siłę do walki!

[1] Źródło: opracowanie własne NIK na podstawie danych o liczbie lekarzy wykonujących zawód, Centralny Rejestr Lekarzy i Lekarzy Dentystów RP, stan na 31 grudnia 2017 r. Dane o liczbie ludności z GUS, stan na dzień 30 września 2017 r.

Jak dobrze wykorzystać swój 1%?
Obecny okres rozliczeń podatkowych nie musi wiązać się tylko z poczuciem przykrej powinności – wręcz przeciwnie. Jest to wspaniała okazja by móc uczynić trochę dobra i pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Wszystko to za sprawą 1%, który możemy przeznaczyć na działania organizacji pożytku publicznego. Jedną z organizacji, której działania można wesprzeć jest Fundacja Alivia, która w tym roku postanowiła wznowić kampanię „Wojna z rakiem”, której celem jest pomoc pacjentom onkologicznym w dostępie do leczenia i badań diagnostycznych.
Fundacja Alivia zachęca do korzystania z możliwości przekazania 1% na OPP
i podpowiada na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o przekazaniu pomocy danej organizacji.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć by dobrze pomóc!

1. Wybierz cel.
Zastanów się, jaki cel jest dla Ciebie ważny, komu chciałbyś pomóc i dopiero wtedy wybierz organizację o odpowiednim profilu. W wyborze pomóc Ci może strona www.ngo.pl.

2. Dowiedz się więcej.

Poszukaj organizacji, która dokładnie odpowiada Twoim oczekiwaniom. Wejdź na jej stronę internetową, zapoznaj się z jej działaniami, zobacz efekty, poznaj opinie. Pomóż tym, którzy skutecznie pomagają innym.

3. Nie ufaj – sprawdzaj.

Każda organizacja, która korzysta z przywileju pozyskiwania 1% ma obowiązek przejrzystości działań i finansowania. Zajrzyj do jej sprawozdania merytorycznego czy finansowego, które są dostępne na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Upewnij się, że Twoja pomoc zostanie właściwie wykorzystana.

4. Uważaj na cyferki.

Pamiętaj by w formularzu podatkowym dokładnie wpisać numer KRS do rubryki. Zrób to na spokojnie, ponieważ nie ma możliwości korekty źle wpisanego numeru KRS.

5. Zaangażuj się.

Po przekazaniu organizacji swojego 1% poszukaj informacji o jej planach na kolejny rok, bądź na bieżąco i śledź jej działania lub zadzwoń po więcej informacji. Zaangażuj się i pomagaj dalej!

Alivia_1%_grafika

Udostępnij.

Dodaj komentarz