Wiślica: Minęło 50 lat, przeżyli wesele jeszcze raz! – pełna fotorelacja

0

„W naszej gminie dzisiaj, wielkie świętowanie./ Drodzy jubilaci, przybyli tu na nie./ Pan burmistrz zaprosił, człowiek szanowany,/ zna potrzeby ludzi, jest on z tego znany. Pani wojewoda też do nas przybyła,/ swoją obecnością wszystkich ucieszyła./ Pan przewodniczący tu z nami świętuje,/ swoją obecnością serca nam raduje./ Przyszli małżonkowie na złote wesele,/ będą dziś świętować, jak niegdyś w kościele…” – tak m.in. podczas uroczystości „złotych godów” w gminie Wiślica, śpiewał jubilatom Zespół Pieśni i Tańca Wiśliczanie. Tu warto podkreślić, że parom małżeńskim już nie towarzyszył jak co roku wójt. Tym razem z jubilatami świętował burmistrz, który w piątkowe popołudnie nie szczędził ciepłych słów skierowanych w stronę zasłużonych par. Z gratulacjami do Gorysławic, przybyła również pani wojewoda!

Złote Gody Wiślica (23)

Pierwsze, a zarazem historyczne, zaraz po odzyskaniu przez Wiślicę praw miejskich,  złote gody, odbyły się 9 lutego w Zajeździe Kasztelania w Gorysławicach. Jak poinformowała Aneta Banaś – pracownica urzędu Miasta i Gminy w Wiślicy, złoty jubileusz świętowały w tym roku 33 pary, które przeżyły wspólnie 50 lat. Zanim jednak przystąpiono do oficjalnego uhonorowania par medalami nadanymi przez prezydenta RP, Stanisław Krzak – burmistrz miasta, miło powitał zaproszonych na tę okazję, gości. A w tym zacnym gronie znaleźli się m.in. księża, przewodniczący Rady Miejskiej, gimnazjaliści, Zespół Pieśni i Tańca Wiśliczanie oraz dostojni jubilaci!

– Każde małżeństwo tworzy niepowtarzalną kartę historii. Przez 50 lat znosiliście trudy codziennego życia, radości i troski, wzloty i upadki. Zaraz zostaniecie uhonorowani medalami za długoletnie pożycie małżeńskie od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, ale zanim to nastąpi, tradycyjnie już Zespół Pieśni i Tańca Wiśliczanie oraz gimnazjaliści, wprowadzą was w nastrój dawnych lat – podkreślił Stanisław Krzak – burmistrz Wiślicy.

Dostojnych jubilatów powitał również ks.Wiesław Stępień – proboszcz parafii w Wiślicy.

– Przed 50-laty zawarliście przed Bogiem sakramentalny związek małżeński, ślubując sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Podajcie sobie prawe dłonie, popatrzcie sobie głęboko w oczy  i odpowiedzcie na pytania, które wam zadam – powiedział i pobłogosławił małżeństwom ks. Wiesław Stępień, proboszcz wiślickiej parafii.

– … 50 lat bycia razem jest dowodem na to, że wasze życie – jest dobre. Jest dobre, choć przeplatały się w nim różne chwile i uczucia, nadzieja i rozpacz, radość i ból, wiara i niewiara. Jest dobre, bo będąc razem, stworzyliście dom, w którym pojawiło nowe życie. Jest dobre, bo w tym domu staliście się pierwszymi budowniczymi miłości. Mimo trosk, kłopotów, chwil zwątpienia, ale także i wybaczenia, daliście znak nieprzemijającego piękna, piękna ludzkiego życia. To wy drodzy jubilaci, udowodniliście, że kocha się każdego dnia w bogactwie i w biedzie, w zdrowiu i w chorobie. 50 wspólnych przeżytych lat zweryfikowało wszystkie składane przez was przysięgi… pokazujecie jak pięknie żyć, jak kochać do końca – mówiła z kolei Lidia Boksa, nauczycielka z gimnazjum z Wiślicy.

Tuz po wzruszających i łapiących za serce przemówieniach, przyszedł czas na część artystyczną. A w programie znalazła się trójka utalentowanych gimnazjalistów oraz tradycyjnie od blisko 15 lat, niezastąpiony Zespół Pieśni i Tańca Wiśliczanie, ze swoim żartobliwym spektaklem pt. „Wiślickie weselicho”. Przypomnijmy, że scenariusz widowiska, prezentowanego przez „Wiśliczan” oparty jest na dawnych, aczkolwiek przedstawionych w sposób humorystyczny, folklorystycznych obrzędach weselnych, śpiewanych gwarą utworów z Ponidzia oraz ludowych tańców w trakcie których, kolorowe suknie i płaszcze wirowały w powietrzu jak szalone. Nic więc dziwnego, że „Wiśliczanie” zdobyli serca publiczności otrzymując zasłużone brawa.

W końcu przyszedł czas na długo wyczekiwaną chwilę – wręczenie medali. Te z kolei „złotym jubilatom” wręczyła Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski w asyście Stanisława Krzaka – burmistrza. A otrzymali je…więcej czytaj w papierowym wydaniu Tygodnika Ponidzia (13 lutego)

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com