W Busku kreowali modę na… bezpieczeństwo, życie i zdrowie (wideo, foto)

0

Ponad 400 osób wzięło udział w piątkowej, edukacyjnej akcji bezpieczeństwa, zorganizowanej 28 lipca na terenie  stacji LOTOS w Busku-Zdroju. Przez cały dzień, eksperci z Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, radzili, pomagali i przeprowadzali instruktarze jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie oraz jak poprawnie montować foteliki dla dzieci.
akcja-pasy21
To była czwarta już edycja ogólnopolskiej kampanii bezpieczeństwa i pierwsza taka akcja w Busku-Zdroju, której ambasadorem jest czterokrotny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i dwukrotny Mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz. Jak poinformował nas Daniel Król – jeden z ekspertów kampanii, wydarzenie to powiązane jest z prowadzeniem badań statystycznych, które będą potrzebne do tworzenia nowych kampanii skierowanych do kierowców – użytkowników ruchu drogowego.akcja-pasy17– 98 procent Polaków zapina pasy.  Natomiast bardzo wiele osób robi to niewłaściwie i nad tym pracujemy. Dzięki takim kampaniom jak ta, mamy szansę bezpośrednio dotrzeć do zainteresowanych. Jest to fantastyczna akcja, bo ludzie w swoim samochodzie uczą się dużo więcej na temat tego co w swoim otoczeniu mogą poprawić np. że nie potrzebują tyle bagażu, że dziecko mogą zapiąć inaczej, że może pora już wymienić fotelik lub też przypiąć psa bo jednak 60 kilogramowy pies stwarza takie samo zagrożenie jak i przewożeni pasażerowie – informuje ekspert Daniel Król.
Oprócz indywidualnych porad oraz pokazów dotyczących zapinania pasów i montażu fotelików dla dzieci, eksperci sprawdzali też, czy pasy i zagłówki w samochodzie zostały poprawnie przymocowane. Jak dodaje ekspert, większość inspekcji fotelików samochodowych w Busku-Zdroju pokazało, że dzieci nie były poprawnie zapięte w samochodach.

akcja-pasy20– Niektórzy mają foteliki dobre i nic nie trzeba dokupować. Natomiast większość nie ma odpowiednich fotelików,  bo kierowcy nie zawsze wiedzą jakie powinny być i wożą dziecko w foteliku, który m.in.  już dawno powinni wymienić na większy. Są też kierowcy, którzy używają podkładek, które w większości krajów są już zakazane  i mam nadzieję, że również  zakazane będą w Polsce. Podkładka nie spełnia dwóch podstawowych funkcji: nie prowadzi dobrze pasa i nie zabezpiecza przy zderzeniu bocznym. W większości wypadków wysuwa się ona spod dziecka. Wtedy pasy zamiast chronić, stwarzają dodatkowe niebezpieczeństwo – tłumaczy Daniel Król.akcja-pasy11Jak poinformowała nas z kolei Magda Kielin – kierowniczka stacji LOTOS w Busku-Zdroju, firma LOTOS zadbała o tzw. motywatory w postaci pamiątkowych gadżetów takich jak koszulki, bluzy, czapki z daszkiem oraz ulotki zawierające potrzebne informacje.
akcja-pasy03
Bardzo cieszymy się, że przyjechali do nas profesjonaliści i, że tyle osób dowiedziało się konkretów na temat zapinania dzieci  w fotelikach. Okazało się, że mój fotelik, pomimo, że nie był tani, nie spełniał jednak swojej funkcji, bo był źle zainstalowany.  Za rok też będziemy chcieli przeprowadzić taką akcję – podkreśliła pani Magda.

akcja-pasy05Podczas kampanii trwał też konkurs na „MISTRZA W PASACH” i „MISTRZA W FOTELIKU”. Mistrzem został 9-letni chłopczyk, który pomagał eksportem w trakcie akcji. Namiot ekspertów odwiedziła m.in. Monika Rębiasz wraz z rodziną która przyjechała z województwa zachodniopomorskiego oraz mama 5-letniego chłopczyka, która powiedziała nam, że nie wiedziała, że  jej dziecko wyrosło już z fotelika, i że tak ważna jest regulacja pasów.
akcja-pasy16
Akcję moda na prawidłowe  zapinanie pasów promował również  Dominik Szostak – Mister Województwa Świętokrzyskiego 2017 roku.akcja-pasy18Organizatorem wydarzenia było Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we współpracy ze stacją LOTOS w Busku-Zdroju, której właścicielem jest Wojciech Para.

M.G.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com