Ulica Uchnasta

0

Ulica Uchnasta – ul. Aleksandra Uchnasta  to odcinek wciśnięty w szereg ulic Bohaterów Westerplatte i Kusocińskiego tworząc jeden ciąg jezdny od ul. Grotta do ul. Młyńskiej. Długość ulicy Uchnasta wynosi niespełna 300 metrów (od al. Mickiewicza do ul. Kusocińskiego).

Otrzymała miano od nazwiska weterana powstania styczniowego, który – zgodnie ze swą ostatnią wolą – spoczął na buskim cmentarzu obok kwatery powstańców poległych w bitwie pod Grochowiskami 18 marca 1863 roku.

uchnasta

                                                                                          Fot. 18 września 2012 rok

Aleksander Uchnast (1849-1939) ur. się w powiecie olkuskim. Jako 14-letni chłopiec wstąpił do oddziału powstańczego i pod Opatowem został ranny. Ze względu na jego małoletność nie został wysłany na Sybir. Został nauczycielem. Uczył w Szańcu, Strożyskach i Wełczu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, otrzymał stopień porucznika i prawo noszenia munduru. Był obecny jako gość honorowy na wszystkich buskich uroczystościach państwowych. Zmarł 3 stycznia 1939 roku jako ostatni weteran powstania styczniowego z powiatu buskiego (stopnickiego). Dużą rolę w nazwaniu ulicy jego imieniem odegrał Wacław Żelichowski – piewca powstania i jego znawca, a przy tym mieszkaniec pobliskiego od ul. Uchnasta bloku.

Nie podważając decyzji o nadaniu jednej z ulic Buska imienia Aleksandra Uchnasta, trzeba stwierdzić, że wybór miejsca został dokonany niefortunnie.

Franciszek Rusak

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Dodaj komentarz