Ulica Promyk

0

Ulica Promyk – ul. Promyk leży w trójkącie ulic Bohaterów Warszawy i Siesławskiej. Powstała w latach 90. XX wieku, a jej nazwa miała objąć zrazu całe osiedle domów jednorodzinnych. Wkrótce ten teren uznano na tyle atrakcyjny, że powstało dużo domów uszeregowanych w wielu kierunkach tworząc nie nazbyt czytelny labirynt. Nieodzownym się stało wytyczenie nowych dróg dojazdowych. Pierwotna ulica Promyk zyskała wkrótce swe świetliste siostrzyce: ul. Jasną, Tęczową i Złotą.

Ciekawy jest wywód nazwy ul. Promyk. Otóż nazwa nawiązuje do herbu Buska, którym jest słońce. Tok myślenia był taki: gdy miasto uznamy za słońce, to osiedle (a później ulica) niechże będzie jednym z jego promieni. W ten sposób powstało osiedle o niezwykle trafnych nazwach ulic, bo istotnie cały teren jest mocno nasłoneczniony, gdyż leży na jednym z fałdów Garbu Pińczowskiego.

Od wojny do niemal końca lat 60. XX wieku w tym miejscu odbywały się targi zwierzęce, a cały teren nazywany był targowicą. Miejsce było wybrane właściwie. Trawiasty, lekko pochyły stok z płynącym w połowie potokiem spełniał wszystkie warunki specjalistycznego obiektu handlowego.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Dodaj komentarz