Ulica Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego

0

Ulica Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego – ul. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest przedłużeniem ul. Stefana Batorego. Rozciąga się od ul. Grotta, biegnie na południowy-wschód i kończy się po 1200 metrach na granicy z Owczarami. Do 1997 roku formalnie nazywała się ul. Świerczewskiego (od alei Mickiewicza do granicy z Owczarami), ale miejski charakter posiadała tylko do wysokości kościoła Bożego Ciała. Dalej była drogą dojazdową do Owczar. Jej nazwy zmieniały się tak jak obecna ul. Batorego (patrz 3 odcinek cyklu).

W 1997 roku, w czasie ostatniej zbiorowej zmiany nazw buskich ulic, dawną ul. Świerczewskiego podzielono na dwa odcinki. Pierwszy (od al. Mickiewicza do ul. Grotta) odzyskał przedwojenną nazwę Stefana Batorego, a drugi (od ul. Grotta do granicy Buska) otrzymał nową nazwę Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Ten drugi odcinek długo przebiegał wzdłuż pól i sadów. Ostatnimi czasy ul. S. Wyszyńskiego stała się miejscem gwałtownej zabudowy nowymi, ładnymi domami o nowoczesnej architekturze i willowym charakterze. Pusta do niedawna ulica stała się z dnia na dzień nową dzielnicą mieszkaniową. Wszystko wskazuje, że na tym się nie skończy. Po uzbrojeniu ul. Jabłoniowej powstanie obszerny, potencjalny teren do wydzielenia kolejnych parceli budowlanych. Busko znacznie rozrośnie się w kierunku wschodnim.

Patron ulicy kard. Stefan Wyszyński (1901-1981) nazwany Kardynałem Tysiąclecia przebywał na Ponidziu w jubileuszowym roku 1966, kiedy ukoronował w Wiślicy figurę Matki Boskiej Łokietkowej. Wracając do Warszawy musiał przejeżdżać przez Busko.

Decyzja podziału długiej ulicy na dwa odcinki i nadanie im odrębnych nazw była słuszna i logiczna oraz przeprowadzona zgodnie ze sztuką nazewniczą.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Dodaj komentarz