Ulica Królowej Jadwigi

0

Ulica Królowej Jadwigi – ul. Królowej Jadwigi jest jakby przedłużeniem ul. Jagiellońskiej. Biegnie od ul. Łagiewnickiej na zachód i kończy się po osiągnięciu ul. Stawowej. Jej końcowy odcinek przylega północną stroną do nowego placu targowego.

Pierwotnie w miejscu obecnej ulicy Królowej Jadwigi płynęła struga, która rozpoczynała bieg od obecnej ul. Pawiej wzbogacając nurt wodą z malowniczej sadzawki leżącej na północ od cmentarza żydowskiego. Struga dopływała do ul. Łagiewnickiej, następnie, po pokonaniu przepustu, zmierzała na zachód coraz płytszym korytem w stronę stawu (obecnie nowy plac targowy) i w nim kończyła bieg. Uboga w wodę struga tworzyła płytkie rozlewiska na rozległych łąkach rozciągających się od ul. Łagiewnickiej do ul. Stawowej. Mokrą łąkę porastały wiosną żółte kaczeńce a zimą w tym miejscu powstawało szerokie, bezpieczne lodowisko. Bieg strumienia zmienił się z chwilą wybudowania ul. Objazdowej, która przecięła jego wody i skierowała je rowem w kierunku Nadola. Po likwidacji hodowli zwierząt domowych w Busku (lata 60. XX wieku), łąkę podzielono na działki budowlane, które niebawem pokryły się domami jednorodzinnymi tworząc swoistą dzielnicę willową.

Ulice Królowej Jadwigi i Jagiellońska tworzą alternatywną trasę dla lokalnego ruchu pojazdów mechanicznych do ruchliwej, a więc niebezpiecznej ul. Objazdowej.

Ulica otrzymała imię naszej świętej królowej Jadwigi, która z mężem Władysławem Jagiełłą była w końcu lat 90. XIV wieku czterokrotnie w Busku i pobierała w nim lecznicze kąpiele a nocowała w buskim klasztorze panien norbertanek.

Jadwiga Andegaweńska (1374-1399), księżniczka węgierska, prawnuczka Władysława Łokietka została w młodym wieku królem Polski a wkrótce żoną księcia litewskiego Jagiełły. Jej ślub sprawił, że państwo polsko-litewskie urosło do rangi lokalnego mocarstwa.

Patronat królowej Jadwigi jednej z ulic Buska zaliczyć można do najbardziej słusznych i celnych. Mieszkańcy tej ulicy mogą być dumni a nawet wyróżnieni, że mieszkają na ulicy noszącej nazwę świętej królowej, choć w chwili nadania nazwy (lata 70. XX wieku) jeszcze nie była kanonizowana. Ulica znajduje się w „kwaterze jagiellońskiej” obok Grunwaldzkiej, Hołdu Pruskiego i Jagiellońskiej.

Ps. Mieszkańcy tej ulicy powinni jakoś mocniej zaznaczyć obecność świętej królowej.

                                                                                                 Franciszek Rusak

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com