Ulica Kopernika

0

Ulica Kopernika – ul. Mikołaja Kopernika powstała w początku lat 70-tych XX wieku jako alternatywna do alei Mickiewicza, która niemal całkowicie zatraciła funkcję deptaku. Wyznaczenie drogi, która przejęłaby ruch z al. Mickiewicza było nieodzowne, bo niewiele można było uczynić z ul. Boczną. Planiści nie mieli łatwego zadania, gdyż trzeba było wykupić nie tylko sady i pola ale także zlikwidować gospodarstwa rolne. Powstała ulica niemal bliźniacza do alei Mickiewicza. Tak samo biegnie południkowo, jest prawie tak samo długa oraz dzięki posadzonym drzewom po obu stronach, przypomina aleję. Wrażenie psuje tylko jej kształt, któremu daleko do prostej jak strzała alei Mickiewicza. Ważne, że przejęła część ruchu samochodowego z buskiego korsa a towarzyszące jej chodniki stały się popularnym szlakiem spacerowym.

Budowa owej drogi zbiegła się ze światowym obchodzeniem Roku Kopernika w związku z przypadającą w 1973 r. 500-setną rocznicą urodzin genialnego astronoma. Nadanie nazwy ulicy imieniem wielostronnie utalentowanego Polaka o iście renesansowej umysłowości było upamiętnieniem rocznicy, która dzięki swej bezideowości politycznej była obchodzona uroczyście w PRL.

Jej skrzyżowanie z ruchliwą ulicą Kościuszki wymusiło zainstalowanie pierwszej w Busku sygnalizacji świetlnej. Powstanie w latach 90. XX wieku zachodniej obwodnicy zwolniło ul. Kopernika od samochodów ciężarowych. Tranzytowa szosa stała się tym samym ulicą śródmiejską z ciągle dużym ruchem, ale już nie tak uciążliwym i niebezpiecznym. Ulica Kopernika, a szczególnie jej odcinek północno-zachodni ma perspektywy mądrego i atrakcyjnego zagospodarowania.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com