Ulica Kilińskiego

0

Ulica Kilińskiego – ul. Kilińskiego jest jedną z najstarszych ulic Buska i leży w rejonie , który, można nazwać prawdziwą buską starówką. Biegnie równoleżnikowo pomiędzy ulicami Bohaterów Warszawy a Poprzeczną.

Dawniej w miejscu gdzie dziś znajduje się ulica była dzielnica rzemieślnicza ze zdecydowaną przewagą szewców. W 1490. roku kardynał Fryderyk Jagiellończyk ustanowił w Busku cech szewców liczący 26 majstrów. Z czasem nazwano dzisiejszą ulicę Kilińskiego ulicą Szewską. Nazwa ta funkcjonowała do zakończenia II wojny światowej. Tę ulicę chętnie zaczęli zamieszkiwać Żydzi, którzy w Busku swą gminę założyli dopiero w 1862 roku. Na ulicy Szewskiej wystawili dwa rytualne budynki tj. łaźnię i synagogę. W okresie okupacji Niemcy uczynili z tej ulicy getto, aż do momentu jego likwidacji w początku października 1942 roku. Już po wojnie zmieniono jej nazwę z Szewskiej na Kilińskiego. Nawiązano tym samym do najsławniejszego polskiego szewca Jana Kilińskiego, który zasłynął w czasie powstania kościuszkowskiego (1794) jako dowódca mieszczańskiego wojska w bitwie o Warszawę.

Po wojnie ulica Kilińskiego, podobnie jak sąsiednie, została skazana na powolne unicestwienie a potem na przejęcie terenów i postawienie wielorodzinnych bloków. To się nie udało. Obecnie jak grzyby po deszczu wzdłuż ulicy pojawiły się sklepy różnych branż. Co rusz znikają stare chałupy i wyrastają nowe, niebanalne domy. Za lat kilka ulica Kilińskiego ma szansę stać się atrakcyjną dzielnicą handlową. Żeby tylko pomogli w tym architekci.

Franciszek Rusak

Ps. Oczywiście omawiana ulica powinna nosić nazwę Jana Kilińskiego a nie Kilińskiego.

F. R.       

Udostępnij.

Dodaj komentarz