Ulica Jamroz Krystyny

0

Ulica Jamroz Krystyny – ul. Krystyny Jamroz powstała w dziwnych okolicznościach. Jest to niewielka uliczka łącząca ul. Słowackiego z ul. Grotta. Leży na południe od ul. Bohaterów Westerplatte. Jej bytność została wymuszona obecnością nowo wybudowanych domów, którym trzeba było zapewnić dojazd. Ulica jest przykładem odwrócenia kolejności powstawania . Rozum podpowiada, że powinno przedłużyć się ulicę Moniuszki i poprowadzić ją na wschód aż do ul. Grotta. Urzędnicy wolą, aby ulice w Busku powstawały kawałkami i tak się dzieje. Warto zapytać dlaczego? Ul. K. Jamroz jest tego typowym przykładem. Poprowadzono ją od. Ul. Słowackiego na wschód i nie dokończono. Końcowy odcinek pozostał polną dróżką.

Nie koniec na tym. 18 czerwca 1991 r. na sesji uchwalono nadanie imienia Krystyny Jamroz jednej z alejek parkowych. Uroczyste nadanie imienia odbyło się po upływie roku 20 czerwca 1992 r. Alejka do dziś funkcjonuje.

W 1995 roku odbył się po raz pierwszy festiwal muzyczny im. K. Jamroz, który długo, bo aż 8 lat czekał na uruchomienie. Pięciolecie festiwalu uczczono nadaniem imienia K. Jamroz drugiej uliczce. W ten oto sposób w Busku istnieją dwie ulice poświęcone tej samej osobie. Czy to aby nie kłóci się ze zdrowym rozsądkiem?

Wypada zatem wspomnieć o bohaterce, której miano nadano w Busku dwóm ulicom.

Otóż Krystyna Jamroz (1923-1986) to śpiewaczka operowa, która urodziła się w Busku. Predyspozycje artystyczne i talent sprawiły iż zaistniała jako diwa na scenach operowych Polski, Europy i świata. Umarła 9 listopada 1986 r. w wieku zaledwie 63 lat. Już w roku następnym, w którym przypadła 700-letnia rocznica miejskości Buska, zrodziła się idea zorganizowania festiwalu muzycznego imienia bodaj najsławniejszej busczanki. Jak dotąd odbyło się już 15 edycji czołowej buskiej imprezy kulturalnej.

Franciszek Rusak

 

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com