Ulica Jamroz Krystyny

0

Ulica Jamroz Krystyny – ul. Krystyny Jamroz powstała w dziwnych okolicznościach. Jest to niewielka uliczka łącząca ul. Słowackiego z ul. Grotta. Leży na południe od ul. Bohaterów Westerplatte. Jej bytność została wymuszona obecnością nowo wybudowanych domów, którym trzeba było zapewnić dojazd. Ulica jest przykładem odwrócenia kolejności powstawania . Rozum podpowiada, że powinno przedłużyć się ulicę Moniuszki i poprowadzić ją na wschód aż do ul. Grotta. Urzędnicy wolą, aby ulice w Busku powstawały kawałkami i tak się dzieje. Warto zapytać dlaczego? Ul. K. Jamroz jest tego typowym przykładem. Poprowadzono ją od. Ul. Słowackiego na wschód i nie dokończono. Końcowy odcinek pozostał polną dróżką.

Nie koniec na tym. 18 czerwca 1991 r. na sesji uchwalono nadanie imienia Krystyny Jamroz jednej z alejek parkowych. Uroczyste nadanie imienia odbyło się po upływie roku 20 czerwca 1992 r. Alejka do dziś funkcjonuje.

W 1995 roku odbył się po raz pierwszy festiwal muzyczny im. K. Jamroz, który długo, bo aż 8 lat czekał na uruchomienie. Pięciolecie festiwalu uczczono nadaniem imienia K. Jamroz drugiej uliczce. W ten oto sposób w Busku istnieją dwie ulice poświęcone tej samej osobie. Czy to aby nie kłóci się ze zdrowym rozsądkiem?

Wypada zatem wspomnieć o bohaterce, której miano nadano w Busku dwóm ulicom.

Otóż Krystyna Jamroz (1923-1986) to śpiewaczka operowa, która urodziła się w Busku. Predyspozycje artystyczne i talent sprawiły iż zaistniała jako diwa na scenach operowych Polski, Europy i świata. Umarła 9 listopada 1986 r. w wieku zaledwie 63 lat. Już w roku następnym, w którym przypadła 700-letnia rocznica miejskości Buska, zrodziła się idea zorganizowania festiwalu muzycznego imienia bodaj najsławniejszej busczanki. Jak dotąd odbyło się już 15 edycji czołowej buskiej imprezy kulturalnej.

Franciszek Rusak

 

Udostępnij.

Dodaj komentarz