Ulica Chopina

0

Ulica Chopina – ul. Chopina to śliczna uliczka w willowej kwaterze zamykającej się ulicami Kopernika, Uchnasta, Kusocińskiego i Waryńskiego. Zaczyna się od ul. Waryńskiego i dalej biegnie skosem w kierunku północno-wschodnim i łączy się z ul. Wieniawskiego. Jej przedłużeniem jest spacerowa promenadka przecinająca ul. Kwiatową i zdążająca do ul. Uchnasta. Ulica powstała w okresie gierkowskiego boomu budowlanego. Zbudowano wtedy szereg nowych willi i pensjonatów, które zgodnie z panującą wówczas wymuszoną modą są pod względem architektonicznym niezwykle ubogie. Ich szpetotę rekompensują przydomowe ogródki pełne ozdobnych drzew, krzewów, pnączy i bylin. Razem stanowią jeden piękny ogród botaniczny.
Ulicy nadano imię największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina (1810 – 1849), który jest znany i grany na całym świecie. Teoretycznie mógł zagrać w Łazienkach Marconiego, ale nigdy w Busku nie był.
Jego fizyczną nieobecność rekompensuje muzyka chopinowska, która rozbrzmiewa w Busku co roku od 1995 r. w ramach festiwalu o nazwie „Lato z Chopinem”, organizowanego przez znakomitą pianistkę Barbarę Hesse-Bukowską.

Franciszek Rusak

Ps. Onego czasu utarł się w Busku błędny zwyczaj nadawania ulicom nazw sławnych patronów z pominięciem ich imion.

F. R.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com