Ulica Bohaterów Westerplatte

0

Ulica Bohaterów Westerplatte – ulica Bohaterów Westerplatte to mała uliczka łącząca aleję Mickiewicza z ul. Grotta, biegnąca między willą „Trzy Róże” a szkołą zwaną „Mechanikiem”. Bezimienna uliczka funkcjonowała dość dawno, bo już w latach 60-tych ub. wieku. Nieoczekiwanie awansowała poprzez jej poszerzenie i nadanie imienia.
Jest to przykład braku wyobraźni planistów. Zamiast pozostawić ją jako uliczkę dojazdową, pozwolono puścić ruch samochodowy z ul. Kopernika na wschód, choć można wszędzie dojechać nieco dłuższą trasą. Największe zagrożenie sprawia przy przejeździe przez aleję Mickiewicza, która pełni rolę deptaku. Na dobrą sprawę ulica powinna spełniać rolę drogi awaryjnej, ewakuacyjnej oraz doraźnie dojazdowej, w przeciwnym wypadku aleja Mickiewicza nie będzie spełniać w pełni funkcji bezpiecznej promenady.
Pozostaje wyjaśnić genezę nadania jej imienia Bohaterów Westerplatte. Obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na maleńkim półwyspie Westerplatte, przez tydzień odpierali ataki Niemców z lądu, powietrza i wody. Wśród 200-osobowej załogi, gros pochodziło z Kielecczyzny, w tym także z Ponidzia. Los chciał, że w pobliżu omawianej uliczki mieszkał w willi „Wersal” westerplatczyk Bronisław Zając, który po powrocie z niewoli resztę życia spędził w Busku. Niepozorna uliczka wprawdzie nie jest adekwatna do wielkości czynu obrońców Westerplatte, ale każe pamiętać busczanom, że i tutaj pamięta się o bezprzykładnym męstwie obrońców polskiego wybrzeża we wrześniu 1939 roku.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com