Tomasz Galant – z cyklu poznaj absolwentów buskiego ogólniaka

0

Ponad 10 tysięcy absolwentów wykształciło przez 100 lat buskie liceum. Jak już informowaliśmy są to ludzie świata nauki, prawnicy, lekarze, nauczyciele, artyści, inżynierowie, politycy, duchowni, przedsiębiorcy – krótko mówiąc, ludzie  sukcesu. „Dziś” w ramach cyklu naszych artykułów o absolwentach buskiego liceum prezentujemy postać, która bezwzględnie wpisała się w historię I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju. A mowa o Tomaszu Galancie – absolwencie, nauczycielu, od 10 lat dyrektorze buskiej placówki.

Tomasz Henryk Galant urodził się 22 maja 1972 r. w Busku-Zdroju. Od  01.09.1987 do 29.05.1991 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju. Od 01.10.1991 do 16.10.1996   studiował na Uniwersytecie  Łódzkim na wydziale filozoficzno-historycznym o kierunku historia Tu uzyskał tytuł magistra historii. Z kolei w latach 01.10.2002 – 28.06.2003 uczęszczał na Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Kielcach na wydziale ekonomicznym w zakresie przedsiębiorczości.

Od blisko 22 lat związany z I Liceum Ogólnokształcącym. Swoją przygodę z liceum rozpoczął m.in. pracując na stanowisku nauczyciela historii i wiedzy  o społeczeństwie. Od 1 stycznia 2008 roku pełni funkcję dyrektora LO w Busku-Zdroju.

– Obejmując to stanowisko  wiedziałem, że będę miał przyjemność pracować z osobami, które nie boją się wyzwań, i na których wsparcie będę mógł liczyć.  Wszyscy razem staramy się kultywować   stuletnią tradycję – mówi absolwent.

Tomasz Galant chodził do klasy ogólnej. Jego wychowawcą była pani Maria Paradowska. Jak powiedział nam w rozmowie dyrektor szkoły, do I Liceum chodził również jego tata, brat oraz córka. – Tak więc tradycja rodzinna – przyznaje z uśmiechem. Zawsze lubił przedmioty humanistyczne, nie przepadał za chemią. Jak dodał Tomasz Galant, w szkole pracują jeszcze nauczyciele,  którzy go uczyli ale jednocześnie pracuje już spora grupa jego wychowanków. Absolwent przyznaje, że kiedyś klas było mniej 4-5. Obecnie jest 7 na każdym roczniku.

– Jedno co chciałbym mocno podkreślić  to to, że dane mi jest współpracować ze wspaniałą grupą ludzi, jesteśmy jedną wielką szkolną rodziną i za to wszystkim dziękuję. Młodzież która do nas przychodzi to wspaniali ludzie, z których jesteśmy bardzo dumni. Dziś co miło wspominam to w-f na dworze z Panem Franciszkiem Majchrem przy minusowych temperaturach. Obecnie  przy plus 10 młodzież nie wyjdzie na dwór bo zimno…ale czasy się zmieniły i mamy piękny kompleks sportowy. Historia szkoły dla każdego ma inny wymiar. Z sentymentem wspominamy swoją młodość, profesorów – mistrzów, ich życzliwość, przyjaźń i mądrość. Dla każdego  z nas to jego Szkoła i jego czasy były te cudowne, wspaniałe, najpiękniejsze i niech tak zostanie – powiedział życząc absolwentom wszystkiego dobrego Tomasz Galant.

Przypominamy, że obchody 100-lecia liceum to trzy dni pełne wydarzeń. Rozpocznie je piątkowe zwiedzanie szkoły i wystaw przygotowanych specjalnie na okoliczność zjazdu. Następnie odbędzie się msza święta w kościele N.P.N.M.P. w Busku –Zdroju pod przewodnictwem ks. biskupa Andrzeja Kalety, także  absolwenta liceum o czym już obszernie informowaliśmy, o godz. 16. O  godz.19.00  nastąpi uroczyste otwarcie zjazdu na placu szkolnym. Z koli w sobotę nastąpi uroczyste nadanie ulicy imienia Józefa Czernikiewicza (wieloletniego nauczyciela i żołnierza AK) oraz odsłonięcie obelisku. O godz. 13 zaplanowane jest odwiedzenie grobów zmarłych nauczycieli i kolegów. Wieczorem o godz. 20.00 uroczysty Bal w Pałacu w Konarach. Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa. M. Gajda

Udostępnij.

Dodaj komentarz