To było czterysta lat temu… w Szczaworyżu

1

Ten rok jest wyjątkowy dla wszystkich parafian Świętego Jakuba w Szczaworyżu. Do wielkiego wydarzenia jakim jest 400-lecie konsekracji kościoła wierni przygotowywali się bowiem cały rok. Przy każdym ważnym wydarzeniu jakie przeżywali we wspólnocie podkreślano i przypominano o nadchodzącym jubileuszu.

szczaworyz38-1024x682@2xTen rozpoczął się wieczorem 10. listopada br. od misji świętych, które miały za zadanie w sposób bliższy przygotować wiernych do przeżycia tej rocznicy. Kolejne dni także obfitowały we wspólną modlitwę. Warto tu dodać, że ksiądz proboszcz Stanisław Kondrak zadbał, aby do każdej z rodzin w parafii trafiło zaproszenie do udziału w tych ważnych we wspólnocie chwilach. Nie były to jednak zwykle zaproszenia. To zaproszenie, na których znajdował się tekst nauk misyjnych.
Nadchodząca niedziela będzie dla wszystkich wyjątkowa. To właśnie z okazji czterystulecia konsekracji kościoła w Szczaworyżu, 18 listopada o godzinie 12.00 odbędzie się uroczysta msza święta dziękczynna pod przewodnictwem księdza biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego.

Jakie są przesłanki, że rzecz działa się właśnie czterysta lat temu?
W prezbiterium na ścianach są dwie tablice namalowane w 1618 roku. Mówią, że kościół został konsekrowany w listopadzie 1618 roku, a dokładniej w pierwszą niedzielę po Świętym Marcinie. Z tablic wynika, że konsekracji kościoła i ołtarzy dokonał biskup krakowski Tomasz Oborskitłumaczy proboszcz parafii Stanisław Kondrak.

Jak dodaje, jedną z tablic odkryto przez przypadek, a dokładniej przy okazji remontu w prezbiterium, remontu związanego z wymianą sieci elektrycznej. Po usunięciu starych przewodów elektrycznych, odpadł tynk, a wówczas ukazało się pismo w języku łacińskim.

Ksiądz Stanisław Kondrak poprosił wojewódzkiego konserwator zabytków w Kielcach o wpisanie tablic do rejestru zabytków i o pozwolenie na ich konserwację. Prace zostały już ukończone, a tekst w języku łacińskim na tyle, ile było to możliwe – zrekonstruowano.

Tablice  zostaną poświęcone właśnie 18. listopada. W czasie uroczystości zostanie także poświęcona chorągiew z wizerunkami Świętego Jakuba. Ale nie tylko. Dla upamiętnienia tego wydarzenia poświęcona zostanie także okolicznościowa płyta, która potem zostanie wmurowana.

Ksiądz kanonik Stanisław Kondrak – proboszcz parafii pw. Świętego Jakuba w Szczaworyżu serdecznie zaprasza wszystkich do udział w uroczystościach.

/ET/

Udostępnij.

Powered by themekiller.com