Szlakiem buskich sołectw – Zbludowice, Chotelek

0

Pora odwiedzić kolejne sołectwa w gminie Busko-Zdrój. Tym razem jedziemy do miejscowości, które są zarządzane przez panie. Jak widać, środki jakie otrzymują te sołectwa od Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój wykorzystywane są z myślą „dla mieszkańców”, bo to oni decydują na co je przeznaczyć.

ZBLUDOWICE

To bardzo duża wieś położona na południe od Buska-Zdroju, a właściwie to można powiedzieć, że połączona bezpośrednio zabudową z miastem. Tę miejscowość ciężko nazywać wsią, bowiem niczym nie różni się od miasta.
IMG_9889
Zbludowice świetnie gospodarują sporym funduszem sołeckim jaki otrzymują z buskiego magistratu. O inwestycjach jakie tu są czynione ( i nie tylko z tego funduszu) można pisać dużo.
Funkcję sołtysa sprawuje tutaj pani Anna Gluzicka. To pierwsza kadencja zarządzania wsią przez panią Annę. Jak widać, sołtyska doskonale odnajduję się w tej roli, bowiem na naszym spotkaniu potrafi wyczerpująco opowiedzieć na co zostały przeznaczone środki, które mieszkańcy otrzymali od gminy na rozwój wsi.
IMG_9899
Jak mówi pani sołtys, w pierwszym roku jej kadencji fundusz sołecki dla Zbludowic był… więcej w papierowym wydaniu “Tygodnika Ponidzia”. 

IMG_9892

CHOTELEK

Dalej kierujemy się na południe od Buska. Tym razem zaglądamy do Chotelka. Tutaj, podobnie jak w przypadku Zbludowic, wsią zarządza kobieta. Pani Elżbieta Bławat sołtyską jest pierwszą kadencję.

IMG_9871
Przepływająca rzeczka przez Chotelek (dopływ Moskalisu) dzieli ją na dwie części. Na szczęście mieszkańcy mają miejsce, które ich integruje. To piękna świetlica wiejska i oczko w głowie pani sołtys. Dlatego nie ma się co dziwić, że sporą część funduszu sołeckiego pochłania to miejsce.
IMG_9867
W 2016 w obiekcie została wymieniona posadzka. Jak mówi sołtyska poprzednia podłoga nie nadawała się do użytku i wymiana jej była konieczna. Rok później zakupione zostało wyposażenie za ponad 15 000 złotych. Dzięki środkom otrzymanym od gminy zakupiona została kuchenka z piekarnikiem, okap, lodówka i zastawa stołowa, którą z dumą zaprezentowała nam sołtyska. Oprócz tego… więcej w papierowym wydaniu “Tygodnika Ponidzia”. 

IMG_9850

Udostępnij.

Dodaj komentarz