SZCZAWORYŻ z cyklu “szlakiem buskich sołectw”

0

Szczaworyż to średniej wielkości wieś położona w gminie Busko, zaliczana do jednej z najstarszych na Ponidziu. Miejscowość liczy siedemdziesiąt domostw. Pisząc o tej urokliwej wsi nie można nie wspomnieć o mieszczącym się tu kościele pod wezwaniem Świętego Jakuba.

Tuż obok świątyni położonej na niewielkim wzgórzu znajduje się źródełko. Do ujęcia wody prowadzą schody wykonane z kostki brukowej. Zamontowana jest także poręcz, a całość obiektu, jak widzą Państwo na zdjęciu, jest odnowiona i zrobiona z granitu. Na wyremontowanie tego miejsca wieś przeznaczyła swój fundusz sołecki. Jednak środki pochodzące tylko z tej puli, na wyremontowanie takiego obiektu nie wystarczyłyby (było to bowiem ponad 13 tysięcy złotych). Dlatego też na odnowienie „studni” dorzucił buski magistrat.

Miejsce, ponoć magiczne, zaprezentował nam sołtys Roman Dusza. Pan Roman jest gospodarzem Szczaworyża już piątą kadencje.

– Odkąd wydzielany jest fundusz sołecki zawsze był przeznaczany na remont dróg bądź remont wspomnianego źródełka – tłumaczy włodarz Szczaworyża.

W bieżącym roku (również za środki z funduszu sołeckiego) udało się już wykonać rowek odprowadzający wodę. Jak mówi sołtys, teraz należałoby obłożyć go płytami.

Zgodnie z tym, jak decydowali mieszkańcy, na przestrzeni lat środki od Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju dla Szczaworyża przeznaczane były na remont dróg. Trakty były robione w 2014, 2015, 2016 roku.

– Z kolejnego funduszu sołeckiego planujemy, jeśli się uda oczywiście, zrobić zadaszenie obok źródełka z ławeczkami – snuje plany sołtys.

W czynie społecznym została wyremontowana także figura mieszcząca się tuż przy źródełku. /ET/

Szczaworyż (1) Szczaworyż (2)

Udostępnij.

Dodaj komentarz