Święto plonów w Piasku Wielkim

0

W tym roku dożynki gminne Nowego Korczyna odbywały się w deszczowej aurze. Pomimo, iż pogoda nie sprzyjała, 21 sierpnia w kościele parafialnym w Piasku Wielkim zebrał się tłum wiernych z całej gminy.


Nie ważne w jakich okolicznościach się spotykamy, ale ważne, że chcemy się spotykać. Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie dziękować za trud minionego roku – mówił wójt Paweł Zagaja. – W chłopie żyje i odradza się naród. Z niego czerpie swą siłę państwo – podkreślał włodarz gminy dziękując za ciężką prace rolników.


Strugi deszczu nie przestraszyły również pań z KGW i na uroczystość przybyły z ośmioma pięknymi wieńcami. Spośród dorodnych wianków trzeba było jednak wybrać ten, który zaprezentuje się na dożynkach powiatowych. Jako najpiękniejszy komisja uznała wieniec z Czarkowy i właśnie on pojechał na święto plonów do Solca-Zdroju.

Również i tam przypadł do gustu jury i znalazł się na podium – na trzecim miejscu. Część obrzędowa odbyła się obok nowej placówki Caritas. Tutaj piecze nad ceremoniałem dożynek sprawowali starostowie – Barbara Zębala i Jarosław Niedopytalski z Piasku Wielkiego.


Pani Barbara jest przewodniczącą rady sołeckiej w Piasku Wielkim. Specjalizuje się w uprawie truskawek, warzyw i zbóż. Hoduje bydło opasowe i krowy mleczne. Natomiast pan Jarosław to zawodowy kierowca. W swoim gospodarstwie uprawia przede wszystkim truskawki.

– Proszę przyjąć od nas bochenek chleba, owoc naszego trudu i wytężonej pracy. Chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów proszę dzielić sprawiedliwie. Kroić nie dużo, nie mało, by wszystkim ludziom pracy po trosze się dostało, tak w mieście jak i na wsi nigdy nie brakowało – tymi słowami starostowie zwrócili się do gospodarza gminy Nowy Korczyn.

Wójt Zagaja przyjmując ów chleb ucałował go i obiecał w imieniu własnym jak i całego samorządu gminnego dzielić go równo i sprawiedliwie. I tak też się stało…

Nowokorczyńskiego chlebka miał okazję spróbować także starosta buski – Jerzy Kolarz, członek zarządu województwa świętokrzyskiego – Marek Szczepanik oraz poseł na Sejm RP – Krystian Jarubas, czy przewodniczący rady powiatu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej- Sławomir Sadowski.


Warto wspomnieć również o kołach gospodyń wiejskich ze Starego i Nowego Korczyna oraz Czarków. Panie nie dość, ze przygotowały regionalne potrawy, to jeszcze swoim uśmiechem i dobrym nastrojem „zarażały” wszystkich. Na wysokości zadania stanęły również gospodynie z Piasku Wielkiego, które przygotowały swojskie jadło. Dania rozchodziły się lepiej niż świeże bułeczki.


Część artystyczną imprezy rozpoczął zespół Virago, z kolei podczas zabawy tanecznej zagrał zespół Virtual.

E. Tomf

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania dożynek w Piasku Wielkim. Dziękujemy paniom z kół gospodyń wiejskich za przygotowanie stoisk z potrawami regionalnymi, a także delegacjom poszczególnych miejscowości za wykonanie dożynkowych wieńców.

Wójt Paweł Zagaja

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com