Świąteczne DIY, czyli zrób choinkę, której nie będzie miał nikt

0

wfo00

EKOstrażnicy Ponidzia 2

Jeszcze długo po tym, jak przestaniecie wierzyć w świętego Mikołaja, wspaniała, okazała choinka i dekoracje świąteczne będą towarzyszyć wam w czasie świąt Bożego Narodzenia. Coraz więcej z nas wybiera jednak nieco inne podejście do tej głównej świątecznej tradycji jaką jest ubieranie świątecznego drzewka. Coraz więcej osób, zamiast lecieć na targ po drzewko wycięte (bardzo często jeszcze nielegalnie) w lasie, a potem po bombki i świecidełka do marketu, postanawia zrobić własną choinkę (!) na Boże Narodzenie. DIY, to skrót od angielskiego Do It Yourself (zrób to sam). No więc właśnie… dlaczego w dobie hurtowej produkcji i ciągłej powtarzalności, samemu nie zrobić czegoś, czego nikt inny nie będzie miał.
Zrobione własnoręcznie drzewko, poza oczywistym faktem, że jest ekologiczne (oszczędzamy rosnące drzewa), to dodatkowo wzmacnia naszego ducha bożonarodzeniowych świąt. Ponadto świąteczne dekorowanie wnętrz, to jedna z najmilszych świątecznych czynności, której trudno sobie odmówić. Nie potrafiłyby tego zrobić nasze EKOstrażniczki. Poznajcie je.
Zobaczcie ich propozycje dotyczące wykonania kilku nietypowych dekoracji i drzewek na Święta Bożego Narodzenia, które możecie też zrobić sami i bądźcie w te święta kreatywni! Którą z poniższych propozycji z chęcią zobaczylibyście w swoim domu?

Agnieszka Styczeń
Jest pracownikiem Wydziału Promocji Urzędu Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Wyróżnia się kreatywnością. Nic dziwnego, to iście artystyczna dusza. Pięknie śpiewa i tańczy, dysponuje ogromnym talentem manualnym. Wykonuje wiele pięknych ozdób okolicznościowych.
OLYMPUS DIGITAL CAMERANa święta i nie tylko. Zwykle wykorzystuje do tego surowce wtórne, bo lubi postępować ekologicznie. Stare tkaniny, puste butelki, kartony, niemodne szale. No i właśnie z takich szali powstały eko-choinki, które dziś wam prezentujemy.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedyne co potrzeba do ich wykonania, to kawałki różnokolorowych materiałów, w tym przypadku falbaniastych szalików, które wyszły już z mody oraz styropianowy stożek. Ten drugi element można właściwie zastąpić odpowiednio zwiniętym kawałkiem miękkiego kartonu. Choinka już sama w sobie będzie na tyle strojna, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych ozdób. No chyba, że gwiazdę na czubku, taką jaką przygotowała pani Agnieszka. Tę można zrobić, wycinając ją z papieru, oklejając papierkami po cukierkach, albo zwijając wieczko od jogurtu w odpowiedni kształt.
Jak podkreśla pani Agnieszka, wykonywanie takich rzeczy sprawia jej przyjemność i mnóstwo frajdy. A jeszcze więcej, gdy ktoś pochwali jej zdolności. Oryginalne pomysły kazimierzanki niech będą potwierdzeniem idei, iż można przystroić dom na święta nie wycinając drzewek i nie łamiąc gałęzi.

Agnieszka Smorga
Jej przygoda z rękodziełem zaczęła się na studiach. Jednak dopiero kilka lat później, kiedy miała dłuższą przerwę od pracy zawodowej mogła pozwolić sobie na oddanie się pasji. Mając więcej wolnego czasu zaczęła przygotowywać kartki świąteczne i okolicznościowe, z czasem przyszły tez inne drobne ozdoby, a potem stroiki i choinki.
agnieszka smorga Tygodnik Ponidzia_3

Dziś pani Agnieszka pracuje w świetlicy wielopokoleniowej w Busu-Zdroju, gdzie prowadzi zajęcia z rękodzielnictwa w różnych grupach wiekowych, choć najczęściej z seniorami. –Starsi ludzie bardzo chętnie wykonują własnoręcznie ozdoby choinkowe i stroiki do własnych mieszkań. Często są to osoby z niewielkimi emeryturami, których nie stać na to, aby kupować drogie bombki, czy choinki. Cieszą się, kiedy razem ze mną mogą wykonać coś, co przystroi ich domy w świątecznym czasie. Jak się okazuje własnoręcznie wykonane ozdoby dają dużo więcej radości i cieszą oko dużo bardziej niż kupiony gadżet – powiedziała nam pani Agnieszka.
agnieszka smorga Tygodnik Ponidzia

Nasza eko-strażniczka oprócz tego, że z racji pracy wykonuje mnóstwo ozdób w stylu „zrób to sam”, przekonuje nas, że wcale nie trzeba mieć w święta żywej choinki, z której pewnie i tak za kilka dni opadną igły i przestanie pachnieć. Instruktorka ma mnóstwo pomysłów na to jak zastąpić żywe drzewko, choinką DIY, którą można zrobić łatwo, szybko i z dostępnych materiałów.
agnieszka smorga Tygodnik Ponidzia_1

Moją domową, ubiegłoroczną choinkę świąteczną wykonałam z szyszek pozbieranych w lesie. Pracę zaczęłam od zrobienia stożka z tektury, następnie klejem na gorąco przyklejałam szyszki. Całość pomalowałam farbą w sprayu. Jako podstawę wykorzystałam zrobiony wcześniej koszyk z papierowej wikliny wlewając do niego rozrobiony gips szybkowiążący, ale równie dobrze można tam wrzucić ziemię lub drobne kamyczki, które utrzymają w ryzach choinkę. Do stożka włożyłam natomiast styropian i nabiłam grubszy patyczek, owinęłam go sznurkiem i włożyłam do gipsu. Na koniec przyozdobiłam bombkami, takimi jakie akurat miałam i ot… choinka gotowa. Można na nią śmiało powiesić kolorowe lampki. A jeśli jest odpowiednio duża, to z pewnością spełni rolę tradycyjnej choinki- w taki sposób opisuje pokrótce wykonanie świątecznej choinki nasza bohaterka.agnieszka smorga Tygodnik Ponidzia_2W ten sam sposób, choć w zupełnie innym stylu, można wykonać drzewko. Tyle, że w tym przypadku szyszki należałoby przykleić do kuli styropianowej. Jeszcze innym mega prostym rozwiązaniem będzie choinka z siana.
Gruby drut wygina się w spiralę, a następnie owija sianem i ściska elastyczną nitką bądź dratwą. Odstające sianko można przyciąć, a całą choinkę udekorować. Najlepiej (pod względem ekologicznym) i najpiękniej będzie komponować się z naturalnymi ozdobami – suszonymi owocami i malutkimi szyszkami. Tylko spójrzcie!

Elżbieta Wites
Mieszkanka Michałowa ( w powiecie pińczowskim) jest naszą trzecią bohaterką obdarzoną pomysłowością i talentem plastycznym. Na co dzień jest krawcową, a także członkinią Koła Gospodyń Wiejskich. Prace rękodzielnicze, to jej pasja, którą odkryła całkiem niedawno – półtora roku temu.13322064_238543183195140_6821698229208854033_n
Uwielbiam dawać drugie życie niepotrzebnym już przedmiotom. Wieczorami tworzę. Jest to dla mnie odskocznia po całym dniu pracy. Bardzo to lubię, a w głowie kłębią mi się coraz to nowe pomysły na wykonywanie nowych ozdób – mówi pani Ela. – Przy robieniu każdej ozdoby wkładam w nią całe serce. To może dlatego każda z nich jest inna, wyjątkowa, a dzięki temu, że wykonana z rożnych przedmiotów posiada też swoją historię i nierzadko przywołuje wspomnienia – dodaje.
Jeśli chodzi o ozdoby świąteczne, to w wykonaniu pani Elżbiety mieliśmy okazję podziwiać m.in. piękne obleczone błyszczącymi materiałami bombki (styropianowe kule), ozdobione własnoręcznie wykonanymi, najczęściej z wstążeczek kwiatkami i udekorowane błyszczącymi koralikami, które są z kolei elementami wybrakowanej już biżuterii, czy odprutymi ze starych bluzek ozdobnikami.
23621947_500774330305356_1878379020608861216_n

Najbardziej zachwyciła nas jednak choinka z butem w roli głównej. Tak! Z butem, to nie pomyłka! Nie zaznaczyliśmy jeszcze, że fantazja mieszkanki Ponidzia nie ma granic? Otóż jej plastyczne wytwory, to efekt tylko i wyłącznie nieograniczonej wyobraźni. Ostatnio pani Ela trafiła na stare, białe, zimowe bolerko. Pomyślała, że imitująca śnieg tkanina idealnie nada się na główny element stroika – koronę choinki. Futerko wypchała i oprawiła na kijku, dokleiła czerwone koraliki. Choinkę przymocowała do obcasa błyszczącego, letniego sandała, a do tego z kolei dokleiła fragmenty biżuterii i uformowane z materiału i wstążek kwiaty i gałązki. No i proszę! Niekonwencjonalny stroik gotowy.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pani Elżbieta zdradza nam sposób na wykonanie też innej pięknej choinki, do której potrzebujemy: styropianowy stożek, kostkę florystyczną lub styropianową niewielkich rozmiarów, stary wełniany sweter, dwustronną taśmę, kawałek materiału, szklankę lub filiżankę (może być nawet nadszczerbiona), drobne koraliki, guziki lub inne ozdoby odprute ze starych bluzek, patyczek drewniany (np. ostruganą gałązkę)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Styropianowy stożek należy obkleić taśmą dwustronną. Następnie wełną z rozprutego swetra owinąć choinkę i osadzić na patyczku. Szklankę wyłożyć materiałem, włożyć tam kostkę florystyczną lub styropian i wbić doń choinkę na patyku. Dodatki to już kwestia gustu. Zobaczcie jakie choinki wykonała pani Elżbieta.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Specjalnie dla naszych zapalonych EKOczytelników przygotowaliśmy przegląd bożonarodzeniowych EKOdrzewek. I tym świątecznym akcentem kończymy kolejną kampanię edukacyjną EKOstrażnicy Ponidzia 2, w której promowaliśmy dobre praktyki z zakresu działań i postaw proekologicznych mieszkańców Ponidzia. Wszystko we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Mamy nadzieję, że przypadły wam do gustu materiały przygotowane specjalnie dla Was. Było bowiem o zdrowym jedzeniu, ekologicznych źródłach ciepła, innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu OZE, a nawet segregacji śmieci, sprzątaniu rzek, ekologicznych gospodarstwach i walorach przyrodniczych Ponidzia. Jak widać w naszej magicznej krainie, gdzie Nida, błękitna wstęga się wije, EKOstrażników nie brakuje, a jesteśmy pewni, że z czasem ich jeszcze przybędzie…

Publikacja w ramach zadania pn. „EKOstrażnicy Ponidzia 2 – kampania informacyjno – edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie dobrych praktyk z zakresu działań i postaw proekologicznych mieszkańców gmin z terenu Ponidzia” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com