Świąteczna choinka może być EKO!

0

wfo00EKOstrażacy Ponidzia

Czy choinka zawsze musi być taka sama? Pełna plastikowych bombek, łańcuchów ze sztucznego tworzywa i z setką (albo i więcej) światełek migotających i przy okazji psujących nasz wzrok? Okazuje się że nie! Po raz kolejny potwierdzają to uczniowie oraz przedszkolaki z placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

W tym roku, drzewka na konkurs „Ubierzmy razem choinkę” przekazał nieodpłatnie pan Mieczysław Bednarz, który w Suchowoli (gm. Stopnica) prowadzi szkółkę drzewek ozdobnych i choinkowych. Za jego sprawą dwanaście zielonych drzewek „wyrosło“ w rynku, a następnie zostało przyozdobionych przez uczniów dwunastu różnych szkół, w tym dwóch przedszkoli.

Kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, to tylko jeden z celów przyświecających tej działalności. Organizatorzy zadbali o to, aby drzewka, które przez najbliższy czas zdobić będą miasto były też EKO. Sposób był prosty – umieszczenie w regulaminie zapisu o dodatkowej punktacji za surowce naturalne.
Samo ubieranie choinek przysporzyło wszystkim wiele radości. Pojawił się dziadek w czerwonym stroju i z brodą, który rozdawał słodkości, a wokół niósł się śpiew przedszkolaków wykonujących świąteczne piosenki. Bożonarodzeniowa atmosfera bez dwóch zdań.

choinkigazeta_21
Pod uwagę przy ocenie brany był efekt końcowy, ale i składające się na niego walory estetyczne, precyzja wykonania ozdób, oryginalność pomysłów i wspomniane już naturalne materiały użyte do stworzenia ozdób.

choinkigazeta_6
No i EKOstrażnicy z dwunastu szkół zakasali rękawy i zaczęli przygotowania. Ich efekty można było zobaczyć już 15 grudnia, kiedy to zawiesili swoje ozdoby, a komisja konkursowa mogła przyjżeć się wystrojonym choinkom. Najpiękniejszą z nich wystroili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju. Na drzewku znalazły się ozdoby własnoręcznie wyszywane z kawałków materiałów. Były to głównie zabawne mikołaje, błyszczące gwiazdki oraz bombki wykonane z drewnianych plastrów. Na całości przeważał kolor czerwony – tak typowy dla grudniowych świąt.

choinkigazeta_28

Drugie miejsce przypadło Zespołowi Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju. Tu ozdoby były jeszcze bardziej różnorodne – zasuszone plasterki owoców (cytryn i pomarańczy) przybrane goździkami, aniołki z kartonów i przyklejonych do nich kukurydzianych ziarenek, kule z siana imitujące bombki oraz wianuszki z tego samego materiału. Całości dopełnił łańcuch z plecionego sznurka ozdobiony szyszkami i dziką różą. Trzecie miejsce w konkursie zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie. Dzwoneczki wyplatane z wikliny, łańcuch z żołędzi i włóczki, serduszka z filcu, czy słomiane rózgi, to tylko niektóre z ozdób jakie zawisły na drzewku.

choinkigazeta_16
Zwycięskie szkoły otrzymały dyplomy oraz nagrody pieniężne. Pozostali także dostali dyplomy za udział i nagrody pieniężne mniejszej wartości. Przegranych nie było, czyli bycie eko się opłaca. Zatem, czy zapalanie tysiąca światełek nie jest już konieczne? Otóż nie! Eko choinki są niezwykle kolorowe, a gdy przyświeci słońce, to i skrzą się w ich promieniach.

IMG_1845a

Tysiące migotających światełek na ulicach, choinki pod sam sufit z niekończącym się łańcuchem lampek i kolorowych ozdób, sklepy pełne świątecznych dekoracji i zewsząd nawołujące do zakupów reklamy. Wszystko to odbywa się kosztem naszego środowiska, które i tak już cierpi na nadmiar wykorzystywanch surowców i niewykorzystanych powtórnie śmieci…Tak co roku wygląda przedświąteczny pejzaż.
Ekologiczne święta, to wbrew pozorom nic trudnego. Wystarczy odrobina wyobraźni oraz pomoc najbliższych i już można wyczarować atmosferę, jakiej nie uda się stworzyć nikomu innemu – niezwykłą i indywidualną. Co więcej, można się przy tym świetnie bawić całą rodziną. Pamiętajmy o kilku zasadach na te eko-święta.

IMG_1764a
Choć wydawać by się mogło, iż sztuczna choinka jest lepszym rozwiązaniem od tej żywej- bo posłuży przez kilka lat, pamiętajmy, że materiały użyte do jej wykonania są szkodliwe dla środowiska. Warto zdecydować się zatem na naturalne drzewko, ale należy dopilnować, by choinka posiadała certyfikat i pochodziła z legalnej szkółki. Z kolei najlepiej, aby ta znajdowała się jak najbliżej naszego domu, wówczas minimalizujemy długość transportu i tym samym zanieczyszczenia powietrza.

choinkigazeta_29
Dla tych, którzy mają więcej wolnego czasu, a dodatkowo nie jest im obce przełamywanie stereotypów, proponujemy samodzielne wykonanie choinki z materiałów z odzysku. Takie drzewka sprawdzą się zarówno w klasycznych, a już z pewnością w nowoczesnych wnętrzach.

choinkigazeta_24
I jeszcze jedno! Ostatnio coraz większą popularnością wśród rodaków cieszą się znacznie bardziej rozbudowane dekoracje. Polacy oświetlają lampkami nie tylko choinkę, ale też całe domy, balkony, płoty i drzewa. Zastanówmy się czy to nam się opłaca, bo świąteczne oświetlenie może podnieść rachunek za prąd nawet o 125 zł.

IMG_1812a
Jeśli już koniecznie chcemy oświetlić swoją choinkę, wybierzmy światełka typu LED. Są dużo bardziej wytrzymałe, tańsze w eksploatacji i zużywają mniej prądu, a zatem wpływają na jakość naszego wspólnego środowiska.

Publikacja w ramach zadania pn. “EKOstrażnicy Ponidzia – kampania informacyjno-edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie działań i postaw proekologicznych dzieci ze szkół i przedszkoli na Ponidziu” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com