„Smerfuś” jest liderem w edukacji z użyciem najnowszych technologii

0

W „SMERFUSIU” przygotowane zostały dla dzieci kolejne warsztaty i wyzwania. Projekt „WOW” nabiera rozpędu, bo oto włączają się do niego uczniowie Pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Busku-Zdroju!

Tym razem dyrekcja „Smerfusia” zaaranżowała zajęcia, których zadaniem było rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów wykorzystując do tego… drukarkę 3D! Druk 3D to forma drukowania przestrzennego, o której słyszy się coraz częściej, a tym samym powoli staje się ta technika coraz powszechniej dostępna. Kwestią czasu było, kiedy pojawi się w jednej z najprężniej rozwijających się placówek edukacyjnych w Busku-Zdroju.
IMG_6383
Chcemy, aby nasza szkoła dynamicznie się rozwijała, nie możemy zapominać o przedszkolu (drukujemy foremki do wykrawania ciasteczek w kształcie Smerfetek) jak i o uczniach, którzy „ledwie się obejrzeć”, a będą dorośli i rozpoczną pracę. Czy będą dobrze przygotowani do nowych wymagań pracodawców? Wystarczy przypomnieć sobie jak dużo czasu musiało upłynąć, aby stojący na biurku w pracy nowiutki komputer, zmienił swój status – i z mebla, stał się narzędziem – mówi dyrektorka „Smerfusia” Anna Mazur.

IMG_6389
Możliwości drukarki 3D są niemal nieograniczone. Uczniowie szkoły mając dostęp do innowacyjnej technologii druku mogą w nowatorski sposób tworzyć realne przedmioty, mini roboty, pomoce szkolne, projekty artystyczne, przedmioty codziennego użytku i wytwory własnej wyobraźni.
Sprzęt, który pojawił się w buskiej placówce stał się okazją, do rozmów i lekcji o wytwarzaniu różnego rodzaju produkcji oraz porównywaniu konwencjonalnych sposobów takich jak linia produkcyjna i tych nowoczesnych jakim bez wątpienia jest druk 3D. Takie zajęcia niosą za sobą ogromną wartość edukacyjną i bez dwóch zdań są podstawą do zajęć z zakresu doradztwa zawodowego.
Stworzenie obiektu w 3D jest procesem bardzo oszczędnym. Uczniowie mogą zatem drukować niestandardowe prace artystyczne, takie jak biżuteria, rzeźby, ozdoby oraz wspólnie opracowane, skomplikowane projekty, jak i części zamienne do urządzeń i maszyn gospodarstwa domowego. Wielką zaletą tej nowoczesnej drukarki jest to, że uczy nowej technologii. W ten sposób społeczność „Smerfusia” i uczniowie Pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej, wejdą na rynek pracy ze świadomością, że drukowanie w 3D, jest czymś naturalnym i pomagającym szybciej realizować zadania.
IMG_6388Zakup drukarki 3D potwierdza tylko, że Pierwsza Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Busku – Zdroju znajduje się na mapie najbardziej nowoczesnych szkół z terenu miasta i gminy. To pierwsza i jedyna szkoła podstawowa na tym terenie, w której podczas zajęć wykorzystuje się to supernowoczesne urządzenie. Nawet biorąc „pod lupę” inne placówki edukacyjne w regionie, a nawet w Polsce, wciąż jest ich niewiele. Tak więc w sposób najlepszy z możliwych „Smerfuś” zademonstrował, że jest liderem w edukacji z użyciem najnowszych technologii.

Drukarka 3D doskonale wpisuje się w program nauczania. Będzie miała zastosowanie w wielu przedmiotach, stanowiąc niejako łącznik pomiędzy nimi. Dzięki wielu gotowym modelom, dostępnym w sieci, nauczyciele będą mogli szybko przygotować ciekawe i niestandardowe pomoce szkolne, a uczniowie na zakończenie roku szkolnego zaniosą do domu swoje wydrukowane projekty tłumaczy dyrektorka placówki.

Drukarka 3D uczy także przedsiębiorczości – po wydrukowaniu przez uczniów szeregu modeli, z pewnością pojawi się pomysł – dlaczego nie sprzedać ich na festynie szkolnym? To świetny sposób, aby nauczać o biznesie i o tym jak zamienić projekt na złotówki. A gdyby tak pojawiły się praktyczne zajęcia z druku 3D, wpisane w obowiązkowy program nauczania? Może też powstałby jakiś podręcznik dla szkół, o tej niezmiernie ciekawej tematyce? Kto wie, kto wie…

/opr. KL/

baner_170x100

Udostępnij.

Dodaj komentarz