Ścisła współpraca szkół z pracodawcami i rodzicami? O kluczowych zmianach, rozmawiano w Busku

0

Z dnia na dzień, prawo oświatowe zmienia strukturę polskich szkół. Bardzo szybki, a nawet można by rzec dynamiczny proces dotyczący zmian w edukacji, obliguje  nie tylko dyrektorów szkół, rodziców, uczniów, samorządowców, ale i potencjalnych pracodawców.  Głównie chodzi tu o szeroko pojętą reformę  „zawodówek” – dziś zwanych szkołami branżowymi i związane z nią tzw. kształcenie dualne – pracodawcy jako współtwórcy podstawy programowej.

konferencja pracodawca i rodzic, powiat buski -  (2)

Pracodawca i rodzic – kluczowymi partnerami szkoły zawodowej – pod taką nazwą, 2 lutego, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju, odbyła się konferencja powiatowa  zorganizowana dla pracodawców, rodziców, uczniów, doradców zawodowych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych czy nauczycieli przedmiotów zawodowych. Jak poinformowała nas pani Edyta Gawor – inspektor w Wydziale Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej, konferencja to jeden z podstawowych  kierunków realizacji polityki oświatowej na terenie powiatu buskiego. Celem spotkania było  m.in. pogłębienie współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi, pracodawcami i rodzicami, przybliżenie pracodawcom kształtu współczesnego szkolnictwa zawodowego i zachodzących w nim zmian, wspólne określenie wzajemnych oczekiwań pracodawców i szkół zawodowych, zapoznanie rodziców uczniów gimnazjów z zaletami kształcenia zawodowego oraz zapoznanie z możliwościami wsparcia przedsiębiorców przez Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego.

– Pomysł na zorganizowanie konferencji zrodził się ze świadomości, iż kluczem do  sukcesu zawodowego jest nie tylko trafny wybór kierunku kształcenia, ale i praktyka. Uczniowie powinni poznawać rynek pracy już na etapie kształcenia w szkole,  a przygotowanie przyszłego pracownika do realizacji zadań zawodowych, powinno przebiegać w ścisłej współpracy z pracodawcami – informuje pani Edyta Gawor – inspektor w Wydziale Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej.

Według badania zrealizowanego przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, wykazano, że najbardziej poszukiwani przez pracodawców w województwie świętokrzyskim w 2018 roku to...więcej czytaj w papierowym wydaniu Tygodnika Ponidzia (już w kioskach)

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com