Przedszkole otwarte z pompą… ciepła

0

wfo00

Ekostrażnicy Ponidzia 3

Przyglądamy się baczenie jak osoby prywatne, kuracjusze, przyjezdni goście dbają i walczą o czyste powietrze. Nie zapominamy oczywiście o samorządach, które odgrywają w tej walce ogromną przecież rolą.
W poprzednich wydaniach napisaliśmy o ekostrażnikach z gminy Wiślica oraz Kij. Tymczasem również na Ponidziu, a dokładniej w gminie Stopnica, zostało otwarte przedszkole, w którym także znajdujemy rozwiązania technologiczne w stylu „eko”. I tu można napisać, że oficjalne otwarcie przedszkola, które miało miejsce 14 września odbyło się z wielką pompą! Tylko dlaczego z pompą? I jaką konkretnie pompę mamy na myśli? Odpowiedź poniżej.
Cięcie wstęgi, poświęcenie, występy szczęśliwych przedszkolaków, odśpiewanie hymnu czy przemowy gości – były nieodłączonymi elementami tej uroczystości. Ciepłe słowa do przedszkolaków skierował burmistrz Stopnicy. Włodarz miasta – Ryszard Zych, opowiedział także o budowie przedszkola, podkreślając, że podczas powstania tego obiektu budowlańcy używali nowoczesnych technologii i odpowiednich materiałów. Nie sposób więc nie wspomnieć o instalacjach w obiekcie, które wykorzystują odnawialne źródła energii.

IMG_4064

Po pierwsze podgrzewanie wody wspierane jest przez instalacje solarne. Kolektory słoneczne, które zainstalowane są na dachu przedszkola w słoneczne dni mogą pokryć dzienne średnie zapotrzebowanie na ciepłą wodę! Ale o tym jak działają i jakie mają zalety takie instalacje mieli Państwo okazję przeczytać w poprzednim wydaniu.

IMG_4245

Wróćmy tymczasem do pompy, a dokładniej do gruntowej pompy ciepła, w którą wyposażone jest przedszkole w Stopnicy. Takie urządzenie energię pochodzącą z ziemi potrafi przekształcić na ciepło.
Aby zrozumieć jak taka instalacja może wspomóc centralne ogrzewanie i na jakiej zasadzie działa, poprosiliśmy o wyjaśnienie inżyniera Damiana Brońskiego.

Budynek przedszkola w Stopnicy uzbrojony jest w gruntową pompę ciepła, która pokrywa zapotrzebowanie na ciepło dla budynku na cele centralnego ogrzewania. W budynku została wykonana instalacja ogrzewania podłogowego wraz z tradycyjnym ogrzewaniem ściennym. Łączna powierzchnia grzewcza to ponad 900 m2 . Każda sala lekcyjna posiada własny sterownik kontrolujący parametry w sali wraz z urządzeniem do regulowania temperatury. Zastosowana gruntowa pompa ciepła w budynku posiada moc 48 kW. Głównymi elementami urządzenia są skraplacz, zawór rozprężny, parownik oraz sprężarka. Wszystkie te elementy są połączone szczelnie w kompaktowej obudowie i napełnione czynnikiem chłodniczym.
Dolne źródło ciepła, w naszym przypadku pionowe odwierty, w których znajdują się rury wypełnione solanką, są podgrzewane przez otaczającą je ziemie. Ciepło zostaje przekazane czynnikowi w parowaczu (chłodnicy), gdzie z postaci skroplonej po ogrzaniu tworzy się gaz. Sprężarka podnosząc ciśnienie czynnikowi swą pracą podnosi również jego temperaturę (przez sprężanie gazu wzrasta jego temperatura). W wyniku sprężania gazu para czynnika się skrapla, a w skraplaczu zachodzi właśnie proces wymiany ciepła. Tutaj ciepło zostaje przekazane wewnętrznej instalacji c.o lub buforowi ciepła. Po przekazaniu ciepła czynnik w postaci ciekłego gazu przepływa do zaworu rozprężnego, gdzie gwałtownie zostaje obniżone jego ciśnienie. Czynnik ponownie jest w postaci gazu pochłaniając ponownie ciepło w parowaczu z solanki. I tak wygląda ciągły, powtarzający się proces w pompie ciepłao czym opowiedział nam i naszym Czytelnikom Damian Broński. Proces jest skomplikowany, ale najważniejsze, że działa bardzo skutecznie.

IMG_4243
Jak dowiedzieliśmy się podczas rozmowy, szacuje się, że z tytułu wykonania takiej instalacji w stosunku do tradycyjnego ogrzewania gazowego, w skali roku będzie można sporo zaoszczędzić. Mowa tu nawet o kwotach szacowanych rzędu 22-24 tysięcy złotych (w skali roku) .

IMG_4242

Natomiast dzięki fachowej obsłudze i doświadczeniu pracowników, w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, można skalę oszczędności powiększyć o około kolejne 2-3 tysiące złotych.

A teraz w dużym skrócie poznajmy najważniejsze zalety pompy ciepła:
– długa żywotność urządzenia
-niskie koszty eksploatacyjne
– dość szybki zwrot kosztów zakupu urządzenia w czasie użytkowania
– duża oszczędność w skali roku w stosunku do tradycyjnych paliw kopalnianych
– brak kosztów związanych z kominem dla spalin
– możliwość pozyskania dofinansowania do urządzenia
– korzyść dla środowiska – brak emisji zanieczyszczeń(!)
– brak lotnych popiołów w domu oraz terenów wokół budynku
-brak cichego zabójcy – czadu (!)

Czy wiesz, że…
Pompa ciepła może być urządzeniem wielofunkcyjnym – może wytwarzać ciepło a jednocześnie chłód, który może zostać wykorzystany do chłodzenia pomieszczeń w lecie.

* * *

IMG_4195
Ciekawe, czy przedszkolaki, które dziś bawią się beztrosko w bajkowym przedszkolu, w przyszłości też postawią na odnawialne źródła energii? Mamy nadzieję, że tak… A może to ich rodzice widząc pozytywny wpływ urządzenia na czystość powietrza zainspirują się takimi rozwiązaniami i postanowią zostać ekostrażnikami już dziś?

Publikacja w ramach zadania pn. „EKOstrażnicy Ponidzia 3 – kampania informacyjno – edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do walki o czyste powietrze, poprzez ukazywanie dobrych i złych działań na rzecz środowiska na terenie Ponidzia.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com