Poznaj bliżej absolwentów buskiego „ogólniaka” – Wojciech Belon

0

100-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju

Już w czerwcu tego roku I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju szykuje nie lada wydarzenie – IX Zjazd Absolwentów z okazji 100-lecia szkoły. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Rada Rodziców już szykują atrakcje, a my prezentujemy kolejny odcinek cyklu przybliżającego znanych uczniów buskiego LO. Były już dwie artystki, pora na mężczyznę.

(matura 1971)
Wojciech Belon (ur. 14.03.1952 w Kwidzynie zm. 03.05.1985 r. w Krakowie) – poeta, beloonpieśniarz, założyciel i lider „Wolnej Grupy Bukowina”. Z racji twórczości nazywany był bardem Ponidzia, ale w swych tekstach opiewał też Bieszczady i Beskid Niski.
Mieszkał i wychowywał się w Busku-Zdroju. To właśnie jako uczeń buskiego LO, harcerz, członek PTTK i poeta z gitarą w ręku, rozpoczął artystyczną wędrówkę w buskim domu kultury. Przez Leszka Marcińca wspominany jest jako dusza towarzystwa, „podziwiany przez kolegów, uwielbiany przez nastolatki”, a mimo to zawsze skromny i przyjacielski. Wciąż będąc licealistą, wraz ze swoją młodszą, szkolną koleżanką Grażyną Kulawik (matura 1973) zadebiutował na IV Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zdobycie jednej z głównych nagród dało początek Wolnej Grupie Bukowina. I tak z roku na rok zespół zyskiwał coraz większą rzeszę słuchaczy i znalazł się w gronie najlepszych i najpopularniejszych przedstawicieli piosenki studenckiej i turystycznej.
Wojtek Belon zmarł w nocy z 3 na 4 maja 1985 w Szpitalu Klinicznym w Krakowie (obecnie Szpital Uniwersytecki w Krakowie), przeżywszy 33 lata. Spoczął na buskim cmentarzu.
Również i po tym artyście została spuścizna w uzdrowiskowym mieście.
W 1992 roku Buski Dom Kultury otrzymał imię Wojtka Belona, a w 2008 r. przed budynkiem BSCK odsłonięto „Ławeczkę Belona”. W tym samym czasie rozpoczął się też Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona “Niechaj zabrzmi Bukowina”.

Opracowano na podstawie:
L. Marciniec, Więzi i Korzenie, PWH „Ponidzie-Press”, wyd. I, 1997.

IX Zjazd Absolwentów z okazji 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju. 15-17 czerwca 2018r. (piątek – niedziela)

KL

Udostępnij.

Dodaj komentarz