Lidia Skowron – Wesołowska – z cyklu poznaj absolwentów buskiego “ogólniaka”

0

100-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju
Aktorzy, politycy, działacze, muzycy, naukowcy – lista absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju, którzy odnieśli ogromne sukcesy jest długa. Jako, że w tym roku przypada 100-lecie powstania buskiej szkoły, na łamach „Tygodnika Ponidzia” będziemy prezentować sylwetki absolwentów tej szkoły.
Niektórzy z nich zapewne przyjadą do Buska-Zdroju, na tę szczególną okazję, ale są i tacy, którzy pożegnali się ze swym doczesnym żywotem. W trakcie trwania zjazdu planowana jest zatem wizyta na miejskim cmentarzu, gdzie znajdują się groby nieżyjących już byłych uczniów, którzy ileś tam lat temu pobierali nauki w buskim „ogólniaku”.

Lidia Skowron – Wesołowska

Lidia Skowron - Wesołowska(ur. 31 maja 1919 r. w Batumi, zm. 1 lipca 2002 r. w Łodzi ) – słynna w świecie artystycznym, ale raczej mało znana dziś na lokalnej niwie śpiewaczka operowa, pochodząca z Buska-Zdroju. Oprócz tego, że obdarzona została pięknym, lirycznym sopranem, grała również na mandolinie. W latach 50′ była solistką Filharmonii Krakowskiej, później gwiazdą Opery Bydgoskiej, a następnie czołową gwiazdą Opery Łódzkiej i Teatru Wielkiego. Koncertowała m.in. we Włoszech, ZSRR, Grecji, Jugosławii, czy USA. W latach 80′ podjęła pracę jako pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej w Łodzi.
Co więcej, Lidia Skowron – Wesołowska, to córka prekursora elektroenergetyki w Busku – elektryka (Jana Skowrona), który był również naczelnym specjalistą „Górki” w tej dziedzinie i kierownikiem elektrowni zdrojowej. Uczęszczała do buskiego Gimnazjum i Liceum, gdy ich dyrektorem był Ignacy Rączka. W szkole należała np. do tambur-mandolinowego zespołu „Rewelersów” prowadzonego przez J. Kuroczko. Jako, że zapotrzebowanie na solistkę w kurorcie było wówczas bardzo duże, Lidię często zapraszano do udziału w występach artystycznych oraz podczas uroczystości kościelnych.
Podczas pobytu w buskim gimnazjum i liceum, Lidia Skowron zetknęła się z Krystyną Jamroz, wtedy młodszą uczennicą i dopiero co początkująca śpiewaczką. Wówczas jeszcze nic nie zwiastowało, że buski „ogólniak” wychowa dwie wspaniałe śpiewaczki operowe odnoszące sukcesy w kraju i za granicą. Lidia Skowron bardzo często uczestniczyła w zjazdach absolwentów buskiego gimnazjum i liceum*.

* Opracowano na podstawie książki Leszka Marcińca „Z dziejów buskiej elektroenergetyki” przygotowanej przy wsparciu buskich energetyków – Czesława Maja i Bogdana Błaszczyka.

IX Zjazd Absolwentów z okazji 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju

15-17 czerwca 2018r. (piątek – niedziela)

KL

Udostępnij.

Dodaj komentarz