Poznaj bliżej absolwentów buskiego „ogólniaka” – Krystyna Jamroz

0

100-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju

Z okazji 100-lecia działalności Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju prezentujemy sylwetki znanych absolwentów tej szkoły, a także tych mniej znanych, ale z nie lada sukcesami na swoim koncie. Poprzednią część poświęciliśmy Lidii Skowron – Wesołowskiej. Tym razem utrzymujemy artystyczny klimat prezentując kolejną sylwetkę nieżyjącej już co prawda uczennicy szkoły, ale takiej, o której mówiła kiedyś cała Polska i nie tylko.

(matura 1939)
Krystyna Jamroz ( ur. 29.08 1923r. w Busku-Zdroju, zm. 19.07 1986r. w Warszawie) – wielkiej klasy sopranistka, nazwana „buskim słowikiem”, gdy w trakcie lat okupacji, swym głosem dawała nadzieję wolności. Występowała na scenach operowych całego świata m.in. w San Francisco, Ankarze, Lizbonie, Francji, Szwecji i wielu innych. Przez wiele lat była też jurorem konkursów wokalnych w Monachium, Salzburgu, Tuluzie, Paryżu, Rio de Janeiro, Edmonton i Montrealu.
O brawurowych występach artystki rozpisywały się rozliczne media, do dziś w sieci nie brakuje informacji na temat kariery tej artystki.
krystyna_jamroz

A jaka była mała Krysia? Koleżanki ze szkolnej ławy nie wyróżniały jej w żaden sposób, co więcej nie dostrzegały w niej talentu. Dla nich była po prostu radosną koleżanką ze szkolnego chóru. Nie wyróżniała się niczym, oprócz tego iż zawsze wszędzie jej było pełno. Jak się jednak okazuje artystka zanim nauczyła się liter, umiała już nuty. Naukę gry na fortepianie zaczęła gdy miała pięć lat.
Krystyna Jamroz uczęszczała do liceum, a właściwie wtedy jeszcze gimnazjum za czasów, gdy jego dyrektorem był Stanisław Rączka (na szkolnych korytarzach mijała się ze starszą od siebie Lidią Skowron, później śpiewała z nią również w chórze Rewelersów). Lekcję Muzyki natomiast pobierała w tej szkole od profesora Włodzimierza Byłowa.
Pamięć o Krystynie Jamroz żyje w Busku-Zdroju. To właśnie jej imieniem nazwano Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, który każdego lata od 1995 roku począwszy, odbywa się w kurorcie. W pierwszą rocznicę śmierci śpiewaczki, na budynku sanatorium „Krystyna” odsłonięto pamiątkowa tablicę, która widnieje tam do dziś. Także jedna z ulic miasta nosi jej imię. Natomiast w muzeum Ziemi Buskiej, dzięki córce (Krystynie Kuźniak) i mężowi artystki (Sergiuszowi Mikuliczowi) znajdują się pamiątki po sławnej busczance*.
* Opracowano na podstawie:
L. Marciniec, Więzi i Korzenie, PWH „Ponidzie-Press”, wyd. I, 1997.

IX Zjazd Absolwentów z okazji 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju.  15-17 czerwca 2018r. (piątek – niedziela)

 

Udostępnij.

Dodaj komentarz