Pożar w centrum Buska! [aktualizacja]

0

Około godziny 12.30 mieszkaniec miasta zauważył dym unoszący się  nad jednym z budynków w ścisłym centrum. Pan Artur powiadomił natychmiast służby ratunkowe. Mimo, że wokół spacerowali przechodnie, nikt wcześniej nie zdecydował się zadzwonić po pomoc.
Zobaczyłem, że u szczytu budynku unosi się dym. Sytuacja wyglądała niepokojąco, więc zatelefonowałem po pomoc. Zastępy strażackie pojawiły się na miejscu w mgnieniu oka i bardzo szybko przystąpiły do działań gaśniczych– relacjonował nam pan Artur.

pozar centrum busko (12)

Na miejscu równie szybko pojawił się także zastępca burmistrza Henryk Radosz w towarzystwie komendanta straży miejskiej Jerzego Fabiańskiego, którzy obserwowali akcję. Podobnie z resztą jak tłumy gapiów, które przyglądali się tej ludzkiej tragedii, a nawet filmowali to wydarzenie.

Jednak to policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego buskiej komendy jako pierwsi dotarli na miejsce i zaczęli akcję ratunkową.

-Na miejscu mundurowi zauważyli płonące poddasze budynku. Wbiegli na klatkę schodową i tam usłyszeli głosy osób przebywających na piętrze kamienicy. Pomieszczenia były mocno zadymione, aby poruszać się po budynku policjanci musieli używać latarek. W jednym z pokoi, policjanci dwie kobiety. Jedna z nich, 43 – latka opuściła mieszkanie o własnych siłach, natomiast starszą 82 – latkę sierż. Sylwester Porąbaniec wyprowadził w kierunku klatki schodowej podtrzymując pod rękę. W tym momencie starszy sierżant Mariusz Stojek w gęstych kłębach dymu zauważył jeszcze jedną kobietę. 82 – latka nie reagowała na jego słowa, więc ten wziął ją na ręce i wyniósł w płonącego pomieszczenia – relacjonuje Tomasz Piwowarski, oficer prasowy buskiej komendy.

To nie pierwszy pożar w tym miejscu. Przed dwoma laty, w okresie zimowym  strażacy również gasili ogień w tym obiekcie. Dziś na miejscu pracuje pięć jednostek straży pożarnej– zawodowcy oraz ochotnicy. Pogotowie udziela pomocy poszkodowanym.

Burmistrz Radosz uciął spekulacje, jakoby mieszkanie, w którym doszło do pożaru było komunalne. Pożar pojawił się w budynku należącym w całości do PSS Społem w Buskupowiedział. -Rodzinie, która straciła dach nad głową oczywiście  pomożemy i  zapewnimy tymczasowe lokum poinformował zastępca burmistrza.

Ze względu na fakt że wjazd na Plac Zwycięstwa od strony kościoła jest niemożliwy, policja kieruje ruchem. Przy okazji nie trudno zauważyć, że sporo mieszkańców miasta i podróżujących po Busku-Zdroju kierowców, nie potrafi odczytywać sygnałów wydawanych przez funkcjonariusza policji. Uważajcie więc podwójnie.

Więcej informacji wkrótce.

KL

Udostępnij.

Dodaj komentarz