Powiat Kulturalny

0

20 lat powiatu pińczowskiego

„(…) Właśnie z tych marzeń i dążeń narodził się pierwszy numer rocznika społeczno – kulturalnego powiatu pińczowskiego „7 Źródeł”, który oto oddajemy w ręce Czytelników z przeświadczeniem, że choćby w skromnej mierze sprostamy społecznemu oczekiwaniu. Jest to dopiero początek ogromnej pracy, jaką zamierzamy wykonać. (…) Rocznik nie powstał w próżni, czego najwymowniejszym dowodem są już wydane książki autorów rodem stąd. Powstają nowe, gdzie obecność powiatu pińczowskiego została silnie zaakcentowana. „7 Źródeł” to zatem wyborne miejsce prezentacji społecznego dorobku, do zgromadzenia w jednym miejscu wszystkiego, co ważne i wielkie, lecz zarazem ulotne i spychane przez zawirowania codzienności na margines, w strefę milczenia albo i niepamięci. Tutaj odległa przeszłość splata się nierozerwalnie z dniem obecnym, zaś zdarzenia przenikają wzajemnie i uzupełniają. Zasięg tematyczny jest nader rozległy. Dzieło pełne treści, odniesień i barw jak pełne piękna, skarbów i dokonań są sioła, pola i lasy nadnidziańskiej ziemi” czytamy na pierwszych stronach rocznika „7 Źródeł”.

Autorem tych słów jest Henryk Kawiorski, redaktor naczelny periodyku wydawanego przez Starostwo Pińczowskie.
Inicjatorzy wydawnictwa chcieli za jego pośrednictwem przekazać mieszkańcom pińczowskiej ziemi i nie tylko, informacje o życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym powiatu.
Reforma administracji przywróciła po przeszło 20 latach powiat pińczowski, zarówno w jego formie terytorialnej, jak również kulturalnej. Rozsiane po regionie dobra kultury, dorobek artystyczny i intelektualny wielu mieszkańców, pozostawiony tam gdzie żyli i pracowali stanowi cenne świadectwo naszej historii. Ślady te nie powinny ulec zatarciu, trzeba je ocalić od zapomnienia. Temu właśnie zadaniu służy periodyk pt. „7 Źródeł” – rocznik społeczno – kulturalny powiatu pińczowskiego. Symbolika opisanych zdarzeń będzie utrwalać historię i integrować społeczeństwo powiatu-napisał z kolei Andrzej Kozera – starosta pińczowski.

Nakładem wydawnictwa PonidziePress na rynku ukazało się… więcej o wydarzeniach kulturalnych powiatu pińczowskiego na przestrzeni dwudziestu  lat  przeczytacie w papierowym wydaniu “Tygodnika Ponidzia”. Zapraszamy Państwa  do lektury. 

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com