Ponidziańska manufaktura, czyli jak „pogonić” niską emisję

0

wfo00

EKOstrażnicy Ponidzia

Czyste powietrze, to podstawa wszelkiego życia na Ziemi – oddychają nim ludzie, zwierzęta i rośliny. Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy kolejnych fabryk czy zakładów przemysłowych, nasze powietrze staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Chcielibyśmy przypomnieć o tym w kontekście zbliżających się świąt. Niektórzy już na mikołajki zaczęli szaleńcze poszukiwania prezentów, inni wpadną z zakupowy trans pewnie dopiero „na gwiazdkę”. Czy ktoś z Was drodzy Czytelnicy zastanowił się jak swoim zachowaniem wpływamy na zanieczyszczenie środowiska?

Konsumpcjonizm, szczególnie w czasie świąt sięga zenitu. Kupujemy więcej niż nam potrzeba. A najlepiej, aby było dużo i tanio, co oznacza, że  pozyskiwane towary nie są najlepszej jakości. Jeśli natomiast nie są dobre i wytrzymałe – oznacza to, że szybko się zniszczą, zepsują, nie będą nadawały się do użycia. Na ich miejsce trzeba będzie zakupić kolejne. I tak w koło.

manufaktura (3)

Do najgroźniejszych źródeł zanieczyszczeń o charakterze globalnym należy obecnie emisja dwutlenku węgla, prowadząca do efektu cieplarnianego, emisja dwutlenku siarki i azotu, ropa naftowa oraz promieniowanie. To przemysł – w tym zabawkarski – jest odpowiedzialny w głównej mierze za  degradację środowiska.

manufaktura (2)

Produkcja zabawek, to na przykład kształtowanie klocków z tworzywa sztucznego, składanie metalowych części modeli samochodów, szycie i wypychanie przytulanek, malowanie plastikowych figurek. Na masową skalę wszystko odbywa się w wielkich zakładach wyposażonych w maszyny, taśmy produkcyjne i kadzie z chemikaliami. Pomyślmy o tym robiąc świąteczne prezenty… No właśnie czy „robienie” to słowo zdecydowanie na wyrost? Kto teraz „robi” prezenty”? W dobie konsumpcjonizmu prezenty się przecież kupuje. A szkoda, bo własnoręcznie wykonane upominki, mogą okazać się najbardziej wartościowe. Jeśli w przygotowanie prezentu włożymy trochę serca, to może się okazać, że powstanie coś, czego nie da się kupić w żadnym sklepie.

manufaktura (1)

Niejedna osoba pomyśli pewnie, że wykonywanie własnych prezentów, a przez to ingerencja w ochronę środowiska,  to idea nad wyrost, że sami świata nie zmienimy. Jednak, aby osiągnąć efekt globalny, musimy zacząć działać lokalnie. Taki sposób postępowania z pewnością nie jest obcy dzieciom z klubu Eko-Twórcy działającego przy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury  i dzieciakom z Ekologicznego Przedszkola w Gartatowicach. Nasi młodzi EKOstrażnicy już weszli w świąteczny klimat. Dzieci z IV b ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Pińczowa, które z radością odwiedziły PSCK, ostatnio lepiły z gliny bożonarodzeniowe ozdoby.  Podczas warsztatów z plastykiem uczyły się jak wykonać małe, piękne aniołki, które mogą zawisnąć na choince, wkomponować je w stroik, czy też podarować je jako oryginalny prezent. Super prezent,  to przecież kombinacja dobrego pomysłu, serca i racjonalnego budżetu.

manufaktura

To jednak nie koniec świątecznej manufaktury w PSCK. Przed Bożym Narodzeniem, a dokładnie 15 i 16 grudnia, odbędą się tam warsztaty rękodzielnicze. Do wyboru są dwa rodzaje zajęć – w czwartek plastycy wraz z uczestnikami będą tworzyć świąteczne ozdoby w technice decoupage oraz dekoracyjne poduszki. Nazajutrz podczas zajęć florystycznych będzie można przygotować stroik na świąteczny stół. Organizatorzy zapewniają materiały do pracy i pomoc instruktora. Dobrej Eko-zabawy dla starszych i młodszych też nie zabraknie.

manufaktura (4)

Wspaniałe, nowe i  niepowtarzalne zabawki  niedługo przed mikołajkami sprawiły sobie też dzieciaki z Ekologicznego Przedszkola w Gartatowicach.

manufaktura (5)

Początek listopada we wspomnianym przedszkolu był czasem bardzo pracowitym i twórczym. Dzieci wraz z rodzicami zostały zaproszone do udziału w III edycji konkursu pn. “Coś z niczego – moja zabawka ekologiczna”. Tak jak w poprzednich latach rodziny miały za zadanie wykonać zabawkę z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych.

-Przez takie działanie staramy się rozwijać u dzieci zainteresowania, zdolności i wyobraźnię oraz kształtować postawy proekologiczne. Maluszki pracowały nie tylko w domu, lecz także w przedszkolu. Przez kilka tygodni przynosiły do przedszkola opakowania po jajkach, z których wspólnie zrobiliśmy  smoka “Dinusia”– informuje wychowawczyni Eko-przedszkolaków, Małgorzata Maciąg.

Z odpadów przeznaczonych do recyklingu można zrobić wspaniale zabawki. Z odrobiną wyobraźni powstały pomysłowe ekologiczne zabawki – robot, czołg, lalki, gitara, straże pożarne, akwarium, pszczółka, ślimak, grzechotka i słoń.

Jak się okazuje trochę chęci i wprowadzenie kilku dobrych zwyczajów do naszego codziennego życia może pomóc w trosce o czyste powietrze i otoczenie.

 

 

Opiekujesz się dziećmi lub wnuczętami, a za oknem mróz? A może akurat nudzicie się w domu w trakcie przeziębienia, kataru itp? Podrzucamy Wam kilka pomysłów na wspólną zabawę w stylu ”eko”.

Makaronowa biżuteria

Wystarczą różnego rodzaje makarony – nitki, kokardki, kolanka czy łazanki i można stworzyć cały magiczny świat.  Jeśli macie farby, to jeszcze lepiej. Korale, bransoletki i broszki będą kolorowe. Możecie wykonać też ciekawe makaronowe obrazy.

Cuda z papieru

Wystarczy trochę kartek, albo starych gazet i w mgnieniu oka wyczarujecie cuda. W sieci znajduje się mnóstwo podpowiedzi jak poskładać z nich całe zoo i inne różności. Można też bardziej praktycznie – robiąc zakładki do książek, czy podkładki pod kubek.

Masa solna

Przygotujcie masę solną i lepcie z niej co tylko podpowie Wam wyobraźnia. Potem utrwalcie je w piekarniku i pomalujcie farbami.

Teatrzyk kukiełkowy

Postacie możecie powycinać z gazet i przykleić je do słomek do napojów. Teraz wystarczy tylko zrobić scenę i przedstawienie można zaczynać.

Publikacja w ramach zadania pn. “EKOstrażnicy Ponidzia – kampania informacyjno-edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie działań i postaw proekologicznych dzieci ze szkół i przedszkoli na Ponidziu” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com