Płoną trawy (foto)

0

Godzinę temu strażacy PSP Pińczów i okolicznych jednostek OSP ugasili kolejny w tym roku pożar traw. Tym razem spłonęło kilkaset metrów kwadratowych nieużytków na wzgórzach nad cmentarzem.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Od kilku tygodni strażacy OSP i PSP wyjeżdżają do pożarów traw kilka razy dziennie. Czasem jest naprawdę niebezpiecznie; w ubiegłym tygodniu paliła się ogromna połać nieużytków w Skrzypiowie pod Pińczowem. Silny wiatr szybko rozprzestrzenił ogień wskutek czego spłonął także budynek stodoły.
Strażackie statystyki nie pozostawiają złudzeń; największy odsetek wyjazdów do pożarów stanowią właśnie te związane z płonącymi nieużytkami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trawa nie pali się sama. Pożary te wywołuje człowiek. Najczęściej świadomie, gdyż myśli, że w ten sposób użyźnia glebę. Nic bardziej mylnego. Gleba wskutek pożaru wyjaławia się, traci wszystkie wartości potrzebne do wzrostu roślin. Ponadto ogień zabija zwierzęta i owady zakłócając tym samym rytm natury. Niestety, mimo gróźb i próśb, mimo apeli i kar ludzie nadal wypalają trawy sprowadzając na siebie i innych ogromne niebezpieczeństwo.
Czy to się kiedyś zmieni?

Joanna Strączek – Dziabała

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com