Skutki orkanu na Ponidziu

0

Nie było tak źle, jak zapowiadano, chociaż silny wiatr nie ominął całkowicie Ponidzia. Porywiste podmuchy sprawiły, że drzewa się łamały, a strażacy w nocy walczyli ze skutkami orkanu Xavier.

Do godziny 14, nasi strażacy interweniowali ponad 30 razy usuwając skutki porywistych wiatrów. Działania zastępów skupiały się przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew, wiszących konarów i zabezpieczaniu traktów pieszych oraz dróg, gdzie skutki wichur  powodowały zagrożenie dla ich użytkowników – relacjonuje kpt. Paweł Obważanek z pińczowskiej KP PSP.

wichury pinczow

Strażak podkreśla, że działania ratownicze były prowadzone we wszystkich gminach powiatu pińczowskiego. Do pomocy  licznie wyruszyły zastępy jednostek ochotniczych.

Fot. KP PSP Pińczów /kl/

Xavier oszczędził powiat buski

Zapowiadany przez meteorologów orkan Xavier szalał nad Świętokrzyskiem. Mimo bardzo silnego wiatru i ulewy, która rozpoczęła się w czwartkowy wieczór i trwała przez niemal całą noc, by ostatecznie ucichnąć nad ranem, na Ponidziu było dość spokojnie (w porównaniu z północną częścią województwa). Mimo to, strażacy z KP PSP w Busku-Zdroju mieli bardzo pracowitą noc.

Skutki orkanu - Busko (1)

-Już na samą wieść o nadchodzącym zagrożeniu meteorologicznym zwiększyliśmy obsadę na powiatowym stanowisku kierowania oraz wśród załogi, a straże ochotnicze otrzymały dyspozycję, aby być w gotowościmówi mł. bryg. Marek Lis, rzecznik prasowy buskich strażaków.

Skutki orkanu - Busko (2)

Do pierwszych zdarzeń ratownicy wyjechali już przed godziną 23.00. Na „rozgrzewkę” dwa wyjazdy. Później natomiast telefony się urywały. – W większości zgłoszenia dotyczyły powalonych drzew. Mieliśmy też wezwania do czterech uszkodzonych dachów, głównie w niewielkim stopniu. Nie mieliśmy na całe szczęście poszkodowanych i innych nieszczęśliwych zdarzeń – mówi. –Można powiedzieć, że Xavier przeszedł przez powiat buski bez większych szkód – dodaje.

Skutki orkanu - Busko (3)

Od czwartkowego późnego wieczoru, do piątkowego popołudnia strażacy naliczyli w sumie 40 wyjazdów, ale jak podkreślił rzecznik liczba rośnie, bo strażacy sprzątają gałęzie i drzewa, które pozrywały np. linie energetyczne.          /kl/

Udostępnij.

Dodaj komentarz