Pińczów stolicą jazzu. Będzie koncertowo i warsztatowo

0

Zbliżają się 14. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie. W pierwszy weekend listopada na melomanów i fanów jazzu czeka 2 dni zaduszkowego grania, 4 wyjątkowe koncerty, jam session oraz wystawa plakatu. W tym roku formuła festiwalu została rozszerzona także o warsztaty wokalne i gitarowe dla młodych muzyków. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cykl koncertów jazzowych rozpocznie się 3 listopada koncertem Rafał Sarnecki Quintet. Rafał Sarnecki to jeden z najbardziej obiecujących gitarzystów młodego pokolenia. Aktualnie mieszka i tworzy w Nowym Jorku, gdzie studiował pod kierunkiem jednego z najsłynniejszych nauczycieli gitarowych, Johna Bollenbecka. Rafał nagrał cztery płyty prezentujące jego kompozycje autorskie, dwukrotnie nominowany był do nagrody FRYDERYK. W lipcu 2018 ukazała się najnowsza płyta Rafała zatytułowana “Climbing Trees”. Płyta została wydana przez nowojorską firmę fonograficzną Outside in Music a występują na niej czołowi muzycy nowojorskiej sceny jazzowej. W Pińczowie obok Rafała Sarneckiego wystąpią: Łukasz Poprawski, Piotr Wrombel, Wojciech Pulcyn i Adam Zagórski.

zaduszki 2018 na fbNCK
„Tribute to Tomasz Szukalski” to kolejny koncert pierwszego dnia Zaduszek Jazzowych w Pińczowie . Hołd zmarłemu w 2012 roku muzykowi – wybitnemu saksofoniście, który dokładnie 10 lat temu koncertował w Pińczowie, oddadzą: Artur Dutkiewicz, Adam Kowalewski, Krzysztof Dziedzic i Tomasz Grzegorski. Kwartet w składzie Artur Dutkiewicz – p, Adam Kowalewski – b, Krzysztof Dziedzic – dr. był ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego. Występowali razem przez ponad 10 lat. Zespół zagrał na wielu znaczących festiwalach w Europie. W 2008 roku Kwartet odbył ostatnią trasę koncertową (12 koncertów), rozpoczynając w Polsce i docierając aż na Syberię: od Orenburga, przez Krasnojarsk, Irkuck do Ułan Ude, pod granicę z Mongolią. Koncert ten na pewno będzie miał w sobie odczuwalnego ducha Wielkiego Mistrza jakim był niewątpliwie Tomasz Szukalski.

Drugi dzień Zaduszkowego grania rozpocznie niezwykle energetyczny koncert Piotr Rodowicz Quartet Mingus Mingus. Muzyka Charles’a Mingus’a jest doskonale znana fanom jazzu na całym świecie. Blisko dwadzieścia lat temu podczas festiwalu Jazz Jamboree, swoją interpretację muzyki wielkiego kompozytora zaprezentował publiczności Piotr Rodowicz, kontrabasista i bandleader. Wydana wówczas płyta, sygnowana Mingus Mingus Quartet, zdobyła uznanie jazz fanów oraz wysokie noty w dorocznym plebiscycie Jazz Forum. Razem z leaderem wystąpią: laureat Fryderyka, trębacz Robert Majewski, saksofonista Maciej Sikała oraz perkusista Kazimierz Jonkisz.

Koncert tureckiej gwiazdy jazzu – Sibel Köse zakończy 14. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie. Pochodząca z Ankary znakomita wokalistka jazzowa, nazywana turecką „First Lady of Jazz”. Sibel Köse prezentuje klasyczny styl śpiewania jazzu, utrzymany w tradycji Sary Vaughan, Carmen McRae i Shirley Horn. Brała udział w licznych koncertach, festiwalach, programach radiowych i telewizyjnych. Uczestniczyła także w wielu projektach muzycznych, np. „Polish All Stars Band”, „Polish – Turkish Jazz Connection”. Śpiewa doskonale w kilku językach: tureckim, angielskim, francuskim i portugalskim, a jej charakterystyczny głos przyciąga magnetyzmem i oryginalną barwą brzmienia. Sibel Köse pojawi się w towarzystwie tria Bogdana Hołowni co jest dodatkową atrakcją koncertu.

Koncerty to nie jedyne atrakcje tegorocznych Zaduszek Jazzowych w Pińczowie. Wydarzeniem towarzyszącym będzie „Jesienna akademia jazzu w Pińczowie” , na którą złożą się warsztaty wokalne i gitarowe dla młodych muzyków. Warsztaty poprowadzą: Rafał Sarnecki w klasie gitary i Karo Glazer w klasie śpiewu. Młodzi muzycy nie tylko będą mieli szansę kształcić się pod okiem wybitnych pedagogów jazzowych, ale i zaistnieć na scenie Festiwalowej. To wartość dodana całego projektu. Kontakt z najwyższej klasy pedagogami, kontakt z gwiazdami tegorocznych Zaduszek – będą wyjątkową okazją dla uczestników do poszerzania wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności. Warsztaty, które odbywają się czasie zaduszkowym to także doskonały czas do przypomnienia o wybitnych osobowościach polskiej kultury, które na polską scenę jazzową wywarły szczególne znaczenie. Tegoroczna edycja warsztatów poświęcona będzie życiu i twórczości Krzysztofa Komedy.

Występy uczestników warsztatów zaplanowano 3 listopada podczas jam session w podziemiach Belwederu oraz 4 listopada przed jednym z koncertów. Warsztaty dofinansowane zostały ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.

Bilety i karnety na 14. Zaduszki Jazzowe do nabycia w sekretariacie Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Karnet na całość – 100 zł, bilety na koncerty: 30 zł lub za pośrednictwem serwisu biletyna.pl

J.S.

Udostępnij.

Dodaj komentarz