Pieniądze dobrze wydane

0

24 maja 2017 roku w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury beneficjenci uroczyście podpisali umowy na realizację zadań w ramach PROW 2014 – 2020. Środki pozyskane za pośrednictwem LGD Ponidzie otrzymała m.in. Ochotnicza Straż Pożarna w Krzyżanowicach Dolnych. Pieniądze wydano na realizację wniosku pn. „Poprawa infrastruktury kulturalnej poprzez modernizację budynku OSP Krzyżanowice”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kwota 86 tysięcy 189 złotych pozwoliła na gruntowne wyremontowanie całego wnętrza obiektu. Nowe tynki, nowe posadzki, instalacje, drzwi i okna. Nowe toalety dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych, nowa sieć grzewcza. Miło popatrzeć na jasne, ciepłe pomieszczenia. Na piękną salę i estetyczne łazienki.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„To wszystko będzie nam służyło przez długie lata” – mówi starszy mieszkaniec Krzyżanowic w mundurze strażackim, a jego żona głośno mu wtóruje.
Lokalna społeczność wyraźnie cieszy się z odnowionej świetlicy i nic dziwnego. W obiekcie tym skupia się życie całej wsi. Tutaj odbywają się zebrania i narady. Tu spotykają się strażacy i wszyscy mieszkańcy. Tu odbywają się wybory, tu przychodzi młodzież. Tutaj mieszkańcy mogą teraz organizować niewielkie przyjęcia i rodzinne spotkania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Uroczyste zakończenie remontu i symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się w niedzielę 1 października. Licznie przybyłych gości: radnych, sponsorów, przyjaciół OSP, dyrektorów i prezesów, sołtysów i mieszkańców powitał prezes OSP Skowronno Dolne dh Zdzisław Woźniak, radny Rady Miejskiej w Pińczowie. Głos zabrał też burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, który całym sercem wspierał inwestycję realizowaną w krzyżanowickiej remizie. Dodajmy, że pomocą służył tu również fundusz sołecki na 2017 rok. Pozwolił on na zakup pięknych mebli i całego wyposażenia kuchni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ważnym punktem niedzielnej uroczystości było poświęcenie wyremontowanych wnętrz. Po przecięciu wstęgi oddano głos księżom. Dziekan Jan Staworzyński, kapelan służb mundurowych w Pińczowie, oraz proboszcz Józef Staszkiewicz z miejscowej parafii św. Tekli pomodlili się i poświęcili obiekt, przepiękny krzyż wiszący na ścianie i takiż wizerunek św. Floriana, namalowany przez więźnia z pińczowskiego ZK.
Msza święta w intencji mieszkańców Krzyżanowic Dolnych poprzedziła część artystyczną, podczas której z wesołym repertuarem wystąpiły Skałczanki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na niedzielne uroczystości do Krzyżanowic przybył także dh Mirosław Pawlak, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Kielcach. Gościnnie w wydarzeniu uczestniczył też Józef Zuwała wójt gminy Bejsce.
Warto wspomnieć także o podniosłym ceremoniale strażackim. Pododdziały OSP Krzyżanowice pod dowództwem dh Andrzeja Porosa, ze sztandarami na czele, przemaszerowały z placu przed remizą do świątyni ciesząc oczy i serca zebranych.

* * *
Po środki z PROW z sukcesem sięgnęło także stowarzyszenie prowadzące w Młodzawach Dużych szkołę podstawową. Pieniądze w kwocie ok. 50 tysięcy złotych pozwoliły na zagospodarowanie i wyposażenie placu zabaw przy szkole oraz urządzenie siłowni zewnętrznej. Zrealizowany niedawno projekt nosił nazwę „Poprawa atrakcyjności rekreacyjnej wokół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Młodzawach Dużych”. Dzięki wsparciu uzyskane za pośrednictwem LGD Ponidzie uda się również odrestaurować samolot TS – 8 BIES. Skorodowana maszyna, dzięki wsparciu firmy Eko -Inż, trafiła niedawno do Krakowa, gdzie przejdzie gruntowną renowację i po tym zabiegu wróci do Pińczowa, by ponownie stać się atrakcyjną wizytówką miasta. Koszt tych prac wynosi prawie 100 tysięcy złotych, a całe zadanie nazywa się „Poprawa atrakcyjności Turystycznej Ponidzia poprzez przebudowę samolotu TS-8 BIES”.100_3074
W trakcie realizacji jest także czwarty projekt. „Zagospodarowanie terenu i poprawa atrakcyjności rekreacyjnej w miejscowości Gacki Osiedle” kosztuje ok. 50 tysięcy złotych i obejmie wyposażenie placu w urządzenia siłowni zewnętrznej oraz nasadzenie zieleni na skarpach.

Joanna Strączek

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com