Pęczelice i Żerniki Górne z cyklu „Szlakiem buskich sołectw”

0

Od kilku wydań „Tygodnika Ponidzia” serwujemy państwu informacje dotyczące inwestycji w poszczególnych sołectwach gminy Busko-Zdrój, planach, możliwościach zagospodarowania pozyskanych środków oraz bolączkach mieszkańców buskich miejscowości. Tym razem zaprezentujemy dwie miejscowości – Pęczelice oraz Żerniki Górne.

Pęczelice:

Wieś Pęczelice jak czytamy w publikacji pt. „Miasto i Gmina Busko-Zdrój. Dzieje i zabytki ” – leży na zachód od Buska, od którego oddzielają ją tylko tereny wsi Owczary. Obecnie Pęczelice, jak wiele innych wsi stają się kolejną podmiejską dzielnicą miasta – miejscem na tyle bliskim, by uniknąć uciążliwości dojazdu do pracy czy do szkoły, ale na tyle dalekim, by móc zakosztować uroków życia w otoczeniu przyrody, wśród krajobrazu o otwartych, pięknych widokach jak np. panorama wsi i okolicy z Ostrej Góry”. Głównym zabytkiem są ruiny zboru ariańskiego.  W Pęczelicach gdzie mieszka około 130 mieszkańców – z czego 99 upoważnionych jest do głosowania, od prawie dwóch kadencji funkcję sołtysa sprawuje pan Michał Kowalski, który zajmuje się również pracą w gospodarstwie.

Jak poinformował nas sołtys, tylko w ostatnim czasie w Pęczelicach  dużo środków pochodzących z gminy zainwestowano w infrastrukturę  drogową. Na przykład: W 2014 wyremontowano drogi kruszywem – wartość  5 000,00 złotych oraz wznowiono granice pasa drogowego  – wartość 3 000,00 złotych. Z kolei w 2016 roku – został wykonany remont drogi kruszywem –  za łączną kwotę 9 400,00 zł. Zaś w 2017 roku na remont drogi kruszywem – wydano 8 500,00 złotych. Równie ważną inwestycją, której koszt wyniósł 8 300,00 złotych było wyposażenie świetlicy wiejskiej w sprzęt AGD czy meble. W tym roku zaplanowano również gruntowną modernizację świetlicy m.in. wymianę instalacji, malowanie wnętrza.  Tu warto wspomnieć, że wraz z działającą we wsi „Wspólnotą Wsi Pęczelice” oraz przy pomocy gminy, zrobiono przy budynku świetlicy mini plac zabaw.

Jak podkreśla sołtys, w najbliższym czasie przy pomocy finansowej gminy Busko-Zdrój,  w sołectwie, przy drodze prowadzącej w stronę „Ostrej Góry”, będzie montowane uliczne oświetlenie.

Sołtys dodaje, że największym marzeniem mieszkańców Pęczelic, jest utwardzenie drogi o długości około 2 kilometrów, za pośrednictwem której zostałaby połączona wieś ze Skotnikami zaś priorytetem remont źródełka życia tzw. studnia i zagospodarowanie placu wokół studni, przy której miałyby się odbywać coroczny festyn „Pod studnią”.

– Mamy również nadzieję, że w najbliższym czasie gmina pomoże nam uwzględnić wnioski o założenie gazociągu – zaznacza sołtys.

Żerniki Górne

„Są bardzo urokliwą, ale i bardzo starą wsią – wymieniono je w dokumencie z roku 1190, kiedy nadawana była dziesięcina dla buskiego klasztoru”. Miejscowość położona jest przy drodze krajowej nr 73 w odległości około 8 kilometrów od Buska w kierunku Stopnicy. Skręcając w kierunku północnym zabudowania ciągną się w dolinie, następnie wjeżdżamy na wniesienie, z którego roztacza się piękna panorama, której horyzont sięga po same Góry Świętokrzyskie. Tu z kolei już drugą kadencję sołtysem jest Marta Waszek, która oprócz wspomnianej funkcji, pracuje w zakładzie gazowniczym. Wieś obecnie liczy 102 numery domów i  312 mieszkańców, którzy na co dzień trudnią się głównie rolnictwem. Widzimy tu plantacje truskawek, ogórków, sady owocowe. W Żernikach funkcjonują również rodzinne przedsiębiorstwa.

Tylko w 2014 roku ze środków gminnych udało się zagospodarować teren przy świetlicy wiejskiej – za kwotę 8 400,00 złotych, dodatkowo świetlica została kompleksowo wyposażona – koszt 3 500,00 zł. Z kolei w 2015 roku przy świetlicy stanęła przepiękna altana  za około 13 000,00 zł. W roku 2016 mieszkańcy zadecydowali o przeznaczeniu Funduszu Sołeckiego na remont  podłogi w budynku OSP – za około 5 000,00 zł (cyklinowanie i lakierowanie istniejących desek), zakupiono meble do altany oraz artykuły gospodarstwa domowego, których koszt wyniósł  9 400,00 zł.

Jak informuje Marta Waszek, w plac zabaw przy świetlicy wiejskiej zainwestowano 14 120,00 zł. – to z kolei w roku 2017.

–  Kompleksowa modernizacja świetlicy zarówno wewnątrz jak i zewnątrz, zagospodarowanie terenu wokół świetlicy, w tym odwodnienie terenu, altana, plac zabaw, mini siłownia – to tylko część bardzo ważnych dla mieszkańców Żernik – inwestycji, sfinansowanych z funduszu sołeckiego na przełomie  roku 2014(?)-2018 – dodaje sołtys.

Jak podkreśla pani Marta, kluczowymi dla mieszkańców wsi inwestycjami były remonty dróg m.in. ta w kierunku Szczaworyża czy remont drogi gminnej na odcinku 2 kilometrów w kierunku Podlesia. Dodatkowo dzięki wsparciu gminy udało się zainstalować we wsi ledowe oświetlenie uliczne.

– Gazyfikacja miejscowości, bezpieczny zjazd z drogi krajowej do miejscowości  z lewoskrętem, z przejściem dla pieszych, remont drogi powiatowej prowadzącej przez sam środek wsi wraz z poszerzeniem i ciągami pieszymi, czy droga łącząca Żerniki z Widuchową – to priorytety, które mamy nadzieję, że już wkrótce zostaną zrealizowane  – wymienia sołtys.

W rozmowie, dodatkowo sołtys zdradził nam, że w latach 1965-76 we wsi, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzili  badania archeologiczne, w trakcie których odkryto około 60 pochówków, ceramiczne misy, ozdoby, krzemienne groty z epoki brązu  – datowane na ok 3000 lat przed Chrystusem.

To warta upamiętnienia rzecz. Obecnie prowadzimy rozmowy z Instytutem Archeologii PAN, aby w jakiś sposób uwiecznić te wydarzenia w naszym sołectwie np. poprzez wyeksponowanie w gablocie kilku elementów z tamtych czasów. Mam nadzieję, że tak jak zawsze gmina nas wesprze i pomoże z realizacja pomysłu – mówi Marta Waszek.  Marta Gajda

Udostępnij.

Dodaj komentarz