Panie, które się badają – wygrywają

0

W październiku  – Miesiącu Świadomości Raka Piersi Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęca do badań profilaktycznych. Na pacjentki, które skorzystają z bezpłatnej mammografii lub cytologii czekają kobiece upominki i sprzęt AGD.

– Chcemy, żeby nasze społeczeństwo zrozumiało, że nasze zdrowie jest w naszych rękach. Droga, jaką idziemy, prowadzi do przebudowy mentalności i świadomości społecznej  – powiedział 1 października na konferencji prasowej profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Wsparte środkami unijnymi działania ŚCO już przynoszą efekty: mieszkanki województwa świętokrzyskiego coraz chętniej korzystają z badań profilaktycznych.

 

????????????????????????????????????

 

Zbadaj się – mammografia to bezpieczne badanie

Mammografia jest badaniem rentgenodiagnostycznym obrazującym strukturę gruczołu piersiowego. Dawka promieniowania w czasie badania jest niska, nie przekracza 1/6 rocznej dawki promieniowania, które naturalnie przyjmujemy z atmosfery. Badanie najlepiej przeprowadzać w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, kiedy piersi są miękkie i mniej wrażliwe na dotyk. Badanie trwa około 10 minut. Do badania trzeba rozebrać się do pasa i umieścić pierś na stoliku mammografu. Przy pomocy przezroczystej płytki pierś jest uciskana, aby zmniejszyć dawkę promieniowania i uzyskać wyraźny obraz struktur sutka oraz ewentualnych zmian.

– Mammografia jest bezpieczna, a zastosowany przez chwilę ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Badanie mammograficzne należy wykonywać co 24 miesiące – wyjaśnia dr Małgorzata Biskup ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii – kierownik projektu „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie świętokrzyskim”.

Z profilaktycznej mammografii mogą bezpłatnie skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 50 – 69 lat. Rejestracja na badanie pod nr telefonu: 607 77 88 88.

Zamów bezpłatny transport na badanie: 607 77 88 88

ŚCO zapewnia paniom w wieku 50-69 lat:

– bezpłatny dowóz na mammografię w Kielcach lub do miejsca stacjonowania cytomammobusa oraz powrót do miejsca zamieszkania.

– możliwość zorganizowania opieki dla osoby niesamodzielnej (dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami) na czas badania.

Pomożemy Ci wygrać z rakiem piersi

Jak informuje dr Małgorzata Biskup, rak piersi jest drugim pod względem częstości zachorowań nowotworem dotykającym kobiet. W 2015 roku w województwie świętokrzyskim zachorowało na raka piersi ponad 500 kobiet. Prawie 200 kobiet zmarło z powodu tego nowotworu. – Dlatego zachęcamy i apelujemy, żeby panie korzystały z bezpłatnych badań profilaktycznych – dodaje dr Biskup.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jako jedyny ośrodek w województwie świętokrzyskim dysponujący Breast Cancer Unit oferuje pacjentkom, u których zdiagnozowano raka piersi, kompleksową opiekę – diagnostykę, leczenie (w tym chirurgię wraz z rekonstrukcją piersi, radioterapię i chemioterapię), rehabilitację i poradnictwo genetyczne. Ponad 70 procent zabiegów chirurgicznych u pacjentek z rakiem piersi stanowią w ŚCO operacje oszczędzające.

Panie, które się badają – wygrywają  (1)

Zapraszamy także do cytomammobusa ŚCO

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dysponuje również  cytomammobusem – mobilnym gabinetem mammograficznym i cytologicznym wyposażonym w najnowszej generacji mammograf cyfrowy o bardzo wysokiej czułości i rozdzielczości zdjęć oraz wszelkie niezbędne udogodnienia (ogrzewanie, klimatyzacja, kabina higieny intymnej z bidetem).

Dyżury cytomammobusa ŚCO:

20 – 21 – 22 listopada – Busko Zdrój (przy Przychodni Rejonowej nr 1, ul. Sądowa 9 )

Rejestracja na badania w cytomammobusie ŚCO: 661 911 300

Zbadaj się – nagrody i udogodnienia czekają

Wszystkie panie, które wykonają bezpłatną mammografię w cytomammobusie lub poradni mammograficznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w ramach realizowanych przez ŚCO projektów, otrzymują upominki. Co 20. pacjentka, która wymyśli hasło zachęcające do profilaktyki, może odebrać w nagrodę sprzęt AGD.

Panie, które się badają – wygrywają  (3)

Projekt „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Południowego” jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Udostępnij.

Dodaj komentarz