Osiedle Legionów Polskich

0

Osiedle Legionów Polskich – os. Legionów Polskich jest najstarszym osiedlem bloków wielorodzinnych, które powstało w połowie lat 50. XX wieku. Początkowo osiedlu nadano miano Osiedle Robotnicze, ale wobec sprzeciwu robotników, którzy nie mieli szczęścia w nim zamieszkać, zmieniono nazwę na Os. Marchlewskiego. Pierwszymi lokatorami bloków byli urzędnicy, milicjanci i funkcjonariusze UB.

Dla przypomnienia : Julian Marchlewski (1866-1925) to czołowy działacz polskiego, niemieckiego i rosyjskiego ruchu robotniczego. W 1920 r. stanął na czele rządu Polskiej Republiki Rad. Za ojczyznę wybrał Rosję Sowiecką.

Marchlewski patronował osiedlu dość długo, bo aż do roku 1997. Wówczas osiedle przyjęło nazwę Legionów Polskich. Był to bardzo sprytny i kompromisowy wybieg, bo przymiotnik „Polskie” pogodził zwolenników Legionów Dąbrowskiego z Legionami Piłsudskiego.

Osiedle Legionów leży na terenach przyległych ongiś do klasztoru, które w okresie dzierżawy przez Feliksa Rzewuskiego zostały zamienione na tymczasowy park zdrojowy, a po prawdzie spacerownik dla kuracjuszy.

Bloki na Os. Legionów zgodnie z ówczesną nowohucką modą były dwupiętrowe, opalane węglem i posiadające strychy. Obecnie zamieszkuje je niekiedy trzecie a nawet czwarte pokolenie pierwszych lokatorów.

Franciszek Rusak

Udostępnij.

Dodaj komentarz