Odnowią zabytkową figurkę

0

Krzyże, kapliczki i figury przydroże – wszystkich takich obiektów architektury sakralnej na Ponidziu nie sposób wymienić. Miejsca, które podkreślają wiarę i pamięć niosą ze sobą ogromną historię.  Niestety, biegnący czas nie jest łaskawy dla nikogo… i niczego. Tak również jest w przypadku figury mieszczącej się w Dobrowodzie.

Na   niszczejący posag Świętego Jana Nepomucena  uwagę zwróciło jedno ze stowarzyszeń działających na  terenie Ponidzia.  Jak czytamy w „Dziejach i zabytkach” Dariusza Kaliny i Romana Mirowskiego, figura mieszcząca się na przykościelnym cmentarzu w Dobrowodzie w pobliżu dzwonnicy, pochodzić  może z drugiej połowy XVIII wieku!

W lipcu br. udaliśmy się do Dobrowody, aby zobaczyć w jakim obecnie stanie jest figura. Na miejscu byli  pomysłodawcy odnowienia obiektu.  Na pierwszy rzut oka widać, że stan zachowania figury  na cokole jest katastrofalny…

– Pomnik jest bardzo mocno odchylony od pionu. Figura przechyla się w stronę wschodnią tak mocno, że grozi upadkiem – mówił prezes Stowarzyszenia „Ziemia Buska” Jacek Strzelecki.

Jak zauważa, figura mieści się  w sąsiedztwie muru przykościelnego i między drzewami. Całość pokryta jest zielonkawym nalotem.  – Zacienienie miejsca, korzenie  drzew oraz brak ustabilizowanego podłoża, to wszystko może być przyczyną niszczeniawylicza Jacek Strzelecki, de facto historyk.

Podczas oględzin pomnika, który nie ma fundamentu, członkowie stowarzyszenia  zauważyli także,  że  stopnie najniższych schodów są zapadnięte w ziemię, przekrzywione i częściowo przykryte przez grunt.  Mało tego, w bardzo dużym stopniu wypłukany jest cokół w górnej części, co również niesie duże zagrożenie dla pomnika. Oprócz tego całość obiektu ma liczne ubytki.

Stowarzyszenie „Ziemia Buska”  postanowiło  podjąć się projektu odrestaurowania późnobarokowego,  kamiennego obiektu. W pierwszym etapie figura, cokół oraz elementy schodków zostaną zdemontowane i przewiezione do pracowni konserwatorskiej.  W następnym roku zaś powstać ma nowy fundament, na którym zostanie zamontowany  cokół i figura.

To nie pierwsza taka akcja członków stowarzyszenia „Ziemia Buska”. W 2010 roku stowarzyszenie było  bowiem realizatorem projektu, który  zakładał wykonanie prac konserwatorskich przy  zabytkowej  kapliczce latarniowej, która pochodzi z XVII w.. Odrestaurowana kapliczka słupowa mieści się na prywatnej posesji, tuż obok kościoła  Świętej Marii Magdaleny w Dobrowodzie.

Skoro mowa o świątyni, ta powstała, jak podają źródła w 1345 roku. Na pochwałę zasługują jej  parafianie z proboszczem  ks. Piotrem Rojewskm na czele. Tylko dzięki  zaradności i hojności wspólnoty   w ostatnim czasie  został wyremontowany dach. W zabytkowym kościele prac jest jeszcze wiele, ale jak wiadomo kropla drąży skałę.  Idealnie pasują tu słowa papieża Franciszka „wspólnota to coś więcej niż zbiór jednostek…”.             ET.

Udostępnij.

Dodaj komentarz