„Oddajcie hołd polskiemu rolnikowi…”

0

28 sierpnia 2016 roku odnotowany zostanie w Solcu – Zdroju jako wielkie święto, święto dziękczynienia za tegoroczne plony. A te udały się doskonale zarówno w gminie – co potwierdził wójt Solca Zdroju Adam Pałys, jak i w całym buskim powiecie – co usłyszeliśmy od starosty Jerzego Kolarza.

solec-zdrój11
Uroczysta dziękczynna msza święta odprawiona została w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa i Wyznawcy, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy Solca Zdroju, gmin powiatu buskiego, zaproszeni goście. Wspaniałą, niecodzienną dekoracją w kościele były piękne wieńce dożynkowe, podkreślające doniosłość uroczystości.

Gospodarze reprezentujący powiat i gminę podkreślili, że plony są udane, wspaniałe, ale przede wszystkim wskazali na to, że takie plony nie uzyskuje się ot tak, bez wysiłku, bez ciężkiej, codziennej pracy. I za to zaangażowanie, za tę pracę – włodarze serdecznie dziękowali wszystkim bez wyjątku rolnikom. Wraz z podziękowaniami wyrazili swój największy dla nich podziw i uznanie. Oczywiście padły też życzenia, które wybiegały w przyszłość – by kolejne spotkanie dożynkowe było tak udane, wzbogacające wszystkie gospodarstwa naszego pięknego Ponidzia.
Po szczerych podziękowaniach i życzeniach nastąpiło witanie szacownych gości, uczestników święta dożynkowego.

solec-zdrój07
Gospodarze serdecznie powitali przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, niemal wszystkich instytucji szczebla wojewódzkiego, przedstawicieli policji, straży pożarnej, wojska, witali burmistrzów, wójtów oraz bardzo serdecznie… sponsorów tej pięknej imprezy. Kończąc powitanie zacnych gości, wśród których rzecz jasna znaleźli się rolnicy i wszyscy uczestnicy dożynek, starosta podziękował za przybycie i relację z uroczystości mediom – TVP regionalnej.

Wielu gości pragnęło złożyć i podkreślić swój szacunek dla rolników za ich trudną i ciężką pracę. Niestety z przyczyn oczywistych, tylko niektórzy – by nie wydłużać uroczystości, mogli dostąpić tego zaszczytu. Między innymi głos zabrał radny Sejmiku Świętokrzyskiego Mieczysław Sas. Krótko podziękował rolnikom i w pięknych słowach życzył im by Pan błogosławił im każdego dnia…

solec-zdroj10
W imieniu marszałka województwa i swoim własnym zwrócił się do rolników powiatu buskiego wicemarszałek Marek Szczepanik cytując św. Jana Pawła II, który powiedział między innymi: „Oddajcie hołd polskiemu rolnikowi…” Marek Szczepanik dziękował rolnikom za całoroczny trud, ciężką pracę na polu i zmaganie się z przeciwnościami , na przykład niepomyślną pogodą, czy kłopotami organizacyjnymi. W przemówieniu do rolników przeważała jednak radość z osiągnięć i wiara w możliwości tych, którzy żywią… I za to wicemarszałek serdecznie dziękował.

Europoseł Czesław Siekierski przyłączył się do podziękowań i gratulacji. Podkreślił, że święto plonów to dobry moment na uświadomienie sobie, że organizowanie się rolników zwiększa ich siłę na trudnym dzisiaj rynku. Tę wskazówkę rolnicy powinni głęboko przemyśleć.

solec-zdrój02
Nadszedł moment kulminacyjny powiatowych dożynek. Starostowie dożynkowi Pani Małgorzata Mortas z Kikowa gm. Solec Zdrój i Pan Janusz Cabaj z Ostrowa gm. Wiślica wręczyli Jerzemu Kolarzowi i Adamowi Pałysowi dorodny bochen chleba, rzecz oczywista, wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Padły tradycyjne formułki, ale najważniejsze, że gospodarze gminy i powiatu zadeklarowali, że chleba, stanowiącego symbol stabilności i dostatku, nikomu NIE ZABRAKNIE, co więcej będzie on SPRAWIEDLIWIE DZIELONY.
Skosztowaliśmy odrobinkę chleba. Był wspaniały. I to dobrze wszystkim wróży…

solec-zdroj01
Na scenę poproszono delegację reprezentujące poszczególne gminy, wraz ze swoimi wieńcami. Panie ośpiewały i obtańcowały wieńce, a w tym czasie specjalna komisja dokonała oceny. Z oświadczenia komisji wynikało, że wszystkie wieńce są piękne, że włożono wiele trudu w ich wykonanie. Ale to specjalne jury musiało wydać werdykt wskazujący ten jeden, jedyny…

solec-zdrój08

Tym pierwszym w gminie Solec Zdrój wieńcem dożynkowym został wieniec ze… ZBOROWA! Posypały się gratulacje. Natomiast w powiecie buskim największe uznanie zdobył wieniec ze ZWIERZYŃCA. To on i jego wykonawcy będą reprezentować powiat buski w dożynkach wojewódzkich w Końskich. Już w najbliższą niedzielę.

solec-zdroj12

Tym samym zakończyła się część oficjalna wspaniałego, rolniczego święta. Oczywiście dożynkom towarzyszyły wystawy, namioty z wyrobami ludowymi i wspaniałościami kuchni regionalnej. Najwięcej radości mieli najmłodsi uczestnicy dożynek. Organizatorzy zadbali o to by żadne dziecko nie nudziło się. I rzeczywiści zjeżdżalni, huśtawek i innych atrakcji nie brakowało do… jazdy na kucyku włącznie, a nawet wspaniałą bryczką, w tym wypadku oczywiście w towarzystwie opiekunów.

solec-zdrój04
Uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali do obejrzenia występów artystycznych w wykonaniu rodzimych oraz zaproszonych gości. A po tych intelektualnych przeżyciach, to już tylko zabawa taneczna, zabawa i jeszcze raz zabawa.

Tak kończyły się dożynki powiatowe i gminne w Solcu- Zdroju. Uczestnicy przy pięknej, wręcz upalnej pogodzie, pod pogodnym pięknym niebem, fetowali swój niewątpliwy sukces. Oby tak wspaniałe dni towarzyszyły mieszkańcom Ponidzia jak najczęściej

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com