O piersi dbaj nie tylko od święta

0

Na święta wysprzątałaś cały dom, zadbałaś o wszystkich, a co z Twoim zdrowiem? Czy dbasz  o swoje piersi – badasz je, zarejestrowałaś się już na bezpłatną mammografię? Profilaktyka raka piersi w regionie świętokrzyskim jest przeznaczona właśnie dla Ciebie. Skorzystaj z bezpłatnego dojazdu na badania. Twoje sąsiadki już się zbadały, Ty też możesz!

Przyjdź na spotkanie edukacyjne, naucz się samobadania piersi i odbierz sprzęt AGD

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wraz z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju – partnerem projektu „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Południowego”  zaprasza panie w wieku 50 – 69 lat na bezpłatne spotkania edukacyjne w gminach:

Na spotkaniu nauczymy Cię:

  • jak unikać czynników ryzyka zachorowania na raka piersi,
  • jak się przygotować do badania mammograficznego,
  • samobadania piersi i samoobserwacji swojego organizmu,
  • zdrowego stylu życia.

Uczestniczki spotkania mogą wziąć udział w konkursie na hasło zachęcające do badań. Na autorki najciekawszych haseł czekają nagrody – sprzęt AGD.

Najbliższe spotkania dla kobiet: 

11 kwietnia – KAZIMIERZA WIELKA, Urząd Miasta i Gminy, ul. Kościuszki 12, początek spotkania – godzina 12.00.

9 maja – CZARNOCIN, początek spotkania – godzina 12.00

6 czerwca – OPATOWIEC, początek spotkania – godzina 12.00.

 

Najbliższe spotkania dla mężczyzn:

Na spotkania edukacyjne z konkursem z nagrodami (sprzęt AGD) zapraszamy również mężczyzn (w wieku 18 – 64 lat), aby zachęcali kobiety do profilaktyki zdrowotnej. Najbliższe spotkania dla mężczyzn:

11 kwietnia – KAZIMIERZA WIELKA, Urząd Miasta i Gminy, ul. Kościuszki 12, początek spotkania – godzina 16.00

9 maja CZARNOCIN, początek spotkania – godzina 16.00

6 czerwca – OPATOWIEC, początek spotkania – godzina 16.00.

Co to jest mammografia?

Mammografia jest badaniem rentgenodiagnostycznym obrazującym strukturę gruczołu piersiowego. Dawka promieniowania w czasie badania jest niska, nie przekracza 1/6 rocznej dawki promieniowania, które naturalnie przyjmujemy z atmosfery. Badanie najlepiej przeprowadzać w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, kiedy piersi są miękkie i mniej wrażliwe na dotyk. Badanie trwa około 10 minut. Do badania trzeba rozebrać się do pasa i umieścić pierś na stoliku mammografu. Przy pomocy przezroczystej płytki pierś jest uciskana, aby zmniejszyć dawkę promieniowania i uzyskać wyraźny obraz struktur sutka oraz ewentualnych zmian.

– Mammografia jest bezpieczna, a zastosowany przez chwilę ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Badanie mammograficzne należy wykonywać co 24 miesiące – wyjaśnia dr Małgorzata Biskup ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Zadzwoń i zarejestruj się na mammografię: 607 77 88 88

Bez kolejki. Bez kłopotu. Bezpłatnie dla kobiet w wieku 50-69 lat. Także po południu i w soboty. Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Każda pani  w wieku 50 – 69 lat, która wykona mammografię w ramach tego projektu, otrzymuje zestaw kobiecych upominków przypominających o profilaktyce.

Zamów bezpłatny transport na badanie: 607 77 88 88

ŚCO zapewnia paniom w wieku 50-69 lat:

– bezpłatny dowóz na mammografię w Kielcach lub do miejsca stacjonowania cytomammobusa oraz powrót do miejsca zamieszkania.

– możliwość zorganizowania opieki dla osoby niesamodzielnej (dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami) na czas badania.

One już skorzystały, Ty też możesz to zrobić

Z bezpłatnych wycieczek na profilaktyczną mammografię  do ŚCO skorzystała już część mieszkanek gmin Busko – Zdrój, Skalbmierz, Czarnocin, Gnojno, Solec – Zdrój, Pińczów, Tuczępy. Matki, żony, siostry, sąsiadki, takie same jak każda z nas, postanowiły dać sobie szansę i zbadać się profilaktycznie. Poszukajcie wśród nich swoich znajomych, zobaczcie, co powiedziały dzielne mieszkanki gminy Tuczępy, które zmobilizowała do badań pani Anita Grzyb , pielęgniarka z ośrodka zdrowia w Tuczępach. To już druga grupa pań z tej gminy. – Byłam na spotkaniu edukacyjnym i dowiedziałam się, że można zamówić bezpłatnego busa, który przywiezie na badania do Centrum Onkologii. Zebrałam chętne panie, zadzwoniłam. Wszystko odbyło się sprawnie i bez kolejki – powiedziała pani Anita.

– Kobietki się badajcie, zdrowia nie odwlekajcie – zrymowała na poczekaniu pani Halina Żal, poetka i artystka ludowa z Tucząp. – Powiem moim paniom z koła gospodyń wiejskich, że to taka fajna sprawa. Ja jestem bardzo zadowolona, że tu przyjechałam i zrobiłam mammografię. Nie ma co się bać, trzeba o siebie dbać!

Na badaniach gościliśmy również nauczycielki ze szkoły specjalnej w Pińczowie. Przyjechały w czwartek, po pracy, bo wtedy Poradnia Ginekologiczna jest czynna do godziny 17.30. – Naprawdę wystarczy tylko chcieć się badać. Wszystko czeka na pacjentki. Warto skorzystać – powiedziały.

Jeśli chcesz, żebyśmy bezpłatnie zawieźli Cię na mammografię – zadzwoń do nas: 607 77 88 88. Uwaga! Dysponujemy również samochodem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli z powodu niepełnosprawności nie badasz się mammograficznie – pomożemy Ci. Jeśli w Twoim otoczeniu są takie osoby – zadzwoń do nas: 607 77 88 88. Udogodnienia są przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat.

Zrób zdjęcie i wygraj atrakcyjne nagrody

Zapraszamy uczestników spotkań edukacyjnych oraz panie, które wykonały badania (mammografia) w tym projekcie do udziału w konkursie fotograficznym na zdjęcie zachęcające kobiety do korzystania profilaktyki onkologicznej. Na autorów najlepszych zdjęć czekają atrakcyjne nagrody (sprzęt AGD i weekend dla dwóch osób w SPA). Regulamin i karty zgłoszeń są dostępne na stronie www.onkol.kielce.pl w sekcji Dla Pacjenta/Projekty Unijne https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-poludnie oraz na spotkaniach edukacyjnych w gminach i w cytomammobusie ŚCO.

Projekt „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Południowego” jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

 

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com