Noworoczne postanowienia w stylu „eko”

0

wfo00EKOstrażnicy Ponidzia

Przez prawie pół roku, na łamach ”Tygodnika Ponidzia” prezentowaliśmy przykłady dobrych praktyk uczniów szkół podstawowych i dzieci z przedszkoli, ulokowanych na terenie trzech powiatów – pińczowskiego, buskiego i kazimierskiego. EKOstrażnicy za naszym pośrednictwem docierali do szerokiego grona mieszkańców Ponidzia i nie tylko.

To ostatnie już wydanie z tego cyklu, tak więc postanowiliśmy zrobić mały research i jednocześnie przypomnieć najważniejsze tematy, które zostały poruszone.

Nowy Rok, to szansa aby coś zmienić, rozpocząć coś nowego. Czas postanowień. A Wy, drodzy Czytelnicy stworzyliście już swoją listę noworocznych postanowień? A może dopiero ją układacie? Może warto by dodać do niej także coś „ekologicznego”? Być może w kolejnym roku postanowicie być lepszymi dla siebie, dla swojego zdrowia, a także dla środowiska?


1. Zacznę sortować śmieci.

Pójdę za przykładem EKOstrażników z Pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Busku-Zdroju oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie. Sortowanie to nic trudnego. Do osobnych pojemników wkładamy szkło, papier, metal i plastik. Plastikowe opakowania i aluminiowe puszki można zgnieść, to oszczędzi miejsce w moim śmietniku. Osobno posegreguję też odpadki organiczne i oddam komuś z rodziny, kto ma kompostownik.

20160917_095500
2. Włączę nieszablonowe myślenie
Zrobię coś dla środowiska, a zarazem dla siebie. Będę przywiązywać większą wagę do upcyklingu.
(Upcycling to bezpośrednie wykorzystanie przedmiotów, które używane były wcześniej do czegoś innego i nadanie im nowego przeznaczenia np. stolik z palet lub starych drzwi). Dzięki takim działaniom dam się rozwinąć mojej wyobraźni. Dobry przykład dali w tym zakresie uczestnicy klubu Eko-twórcy działającym przy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury i dzieciaki z Ekologicznego Przedszkola w Gartatowicach.

nr 30_eko2gazeta_1
3. Kończę z plastikowymi reklamówkami
Podczas każdych kolejnych zakupów będę pamiętać o tym by wziąć ze sobą torbę wielorazowego użytku. Jeśli zapomnę siatki płóciennej, zastąpię ją papierową eko-torbą, która jest równie wytrzymała co „jednorazówki” i przede wszystkim nie zagraża środowisku.
4. Wymienię żarówki
Gdy następnym razem spali się żarówka w domu, zamienię ją na energooszczędną, albo ledową. Pozwoli mi to nie tylko oszczędzić na rachunku za elektryczność, ale również będzie z pożytkiem dla otoczenia. Elektrownie i tak wytwarzają zbyt dużo zanieczyszczeń powietrza. Jeśli będzie okazja postaram się zakupić lampki na panel fotowoltaiczny, a może nawet założę taki panel na dachu swojego domu?.. EKOstrażnicy z Przedszkola Smerfuś w Busku-Zdroju uświadomili mi, że to bardzo dobre rozwiązanie.

nr_29_solary_2
5. Ograniczę żrące środki czystości
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Artystyczno-Językowego “Słoneczko” odwiedziły oczyszczalnię ścieków w podbuskich Siesławicach i dowiedziały się wielu ciekawostek. Nauczyły się m.in. że nie można wszystkiego wrzucać do toalety. Okazuje się, że środki czyszczące też nie sprzyjają naszemu otoczeniu więc warto ich używać z rozwagą. Nie będę zatem co wieczór obficie zalewać WC silnymi środkami odkażającymi. Zwykła soda oczyszczona da podobny efekt. Nie będę też dokarmiać szczurów, zaprzestanę wyrzucania jedzenia do sedesu.

nr32 oczyszczalnia_1
6. Przerzucę się z samochodu na „busy”
Chcąc następnym razem zrobić małe zakupy, pójdę do sklepu pieszo lub pojadę rowerem. Choć dwa razy w tygodniu postaram się dojechać do pracy komunikacją publiczną, a nie własnym autem. Ponadto postaram się dowiedzieć więcej na temat zasad ekojazdy, by ograniczyć emisję spalin do otoczenia. Przy okazji wycieczki „słonecznymi busami” dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 poznały alternatywne sposoby poruszania się po mieście. Może i ja się przerzucę?

eko-elektrycznegazeta_7
7. Przestanę rzucać śmieci, gdzie popadnie
W trakcie kolejnych wakacji wezmę pod uwagę to, czy przypadkiem nie zaśmiecam miejsca, w którym wypoczywam. Zgodnie z radą uczniów z Gnojna, najpierw trzy razy pomyślę, zanim rozpalę ognisko w lesie.
8. Zakręcę kran!
Podczas porannej i wieczornej toalety, zakręcę kran gdy będę myć zęby. Zrobię to też za każdym razem, gdy będę myć ręce. Woda nie musi lać się cały czas. Zastąpię kąpiel w wannie, szybkim prysznicem, aby zaoszczędzić ten cenny dar środowiska.

mycię zębów dziewczynki
9. Zasadzę drzewo
W nowym roku zasadzę choć jedno drzewo. EKOstrażnicy ze Szkoły Podstawowej w Stępocicach uzmysłowili mi, jak wiele zawdzięczamy drzewom. Dają nam cień i ochłodę w gorący słoneczny dzień, schronienie przed deszczem, są źródłem ciepła i materiałem budowlanym, są domem dla zwierząt, ale najważniejsze jest to, że dzięki nim oddychamy. Takie ważne są drzewa. Zasadzę choć jedno! Obiecuję!

nr 45 drzewko
10. Zadbam o otaczającą mnie florę i faunę.
Pomogę dokarmiać ptaki zimą, nie zdeptam chronionych roślin gdy będę na spacerze, a wiosną zrobię hotel dla owadów i zastanowię się jak najskuteczniej chronić pszczoły. Nigdy nie zabiję pszczoły – nawet przypadkowo!

nr 45A

11. Zmienię nawyki żywieniowe

Będę jeść więcej owoców i warzyw. Ograniczę też żywność przetwarzaną. Najlepiej gdy przygotuję coś osobiście. Będzie to z pożytkiem dla mojego zdrowia, ale i środowiska. Będę kupować też tylko tyle jedzenia ile jest mi potrzebne. Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiślicy umieją zrobić sobie coś smacznego same, to ja nie mogę?

nr 40 Warzywka
12. Moja choinka będzie eko!
Przy kolejnym planowaniu świąt Bożego Narodzenia rozważę kupno żywej choinki ze sprawdzonego źródła. Przyozdobię ją własnoręcznie przygotowanymi bombkami, łańcuchami i innymi dekoracjami. Będzie niepowtarzalna. A to spowoduje, że będzie miała swój niepowtarzalny urok.

choinkigazeta_4

Nowy rok to nowy rozdział w życiu każdego z nas. Życzymy Wam, by 2017 rok przyniósł same szczęśliwe chwile oraz abyśmy wszyscy wytrwali w swoich postanowieniach – lepiej traktowali siebie i nasze wspólne środowisko. Pamiętajmy, że kolejne 365 dni możemy zapełniać tak, jak tylko chcemy. Ale koniecznie w zgodzie z naturą!

 

Publikacja w ramach zadania pn. „EKOstrażnicy Ponidzia – kampania informacyjno – edukacyjna aktywizująca społeczeństwo do ekorozwoju poprzez promowanie działań i postaw proekologicznych dzieci ze szkół i przedszkoli na Ponidziu” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Powered by themekiller.com