„Nie patrzymy na zegarek. Pracujemy, gdy inni się bawią.”

0

Robert Dąbal jest dyrektorem Buskiego Samorządowego Centrum Kultury od kwietnia 2013 roku. Jest raczej cichym i spokojnym człowiekiem lubiącym stabilizację, co na pierwszy rzut oka nie licuje z funkcją przez niego piastowaną – dyrektora instytucji kultury. Kultura to przecież ciągły ruch, działanie. Po zmianie stanowiska zdecydowanie musiał  się więc przestawić na zupełnie inny styl pracy. Jest z wykształcenia prawnikiem, a wcześniej, nim trafił do buskiej instytucji kultury, pracował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana stanowiska związana była przede wszystkim ze zmianą godzin pracy. BSCK to jednostka, która czynna jest przecież niemal 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. W ciągu dnia musi być dostępne chociażby jako punkt informacji dla kuracjuszy, wieczorami skupia się na działalności kina, a w weekendy organizuje czas wolny nie tylko dzieciom i młodzieży, ale i dorosłym mieszkańcom miasta i kuracjuszom.
robert dabal

Jak to jest z tym BSCK i kulturą w Busku? Co będzie z buską kulturą w czasie przebudowy budynku instytucji? O tych przejściowych, ale jednak problemach, rozmawiamy z dyrektorem buskiego ośrodka kultury – Robertem Dąbalem.

Kultura mieszkańcom Buska-Zdroju kojarzy się przede wszystkim z różnego rodzaju imprezami. Przed nami jedna z większych – święto miasta – DNI BUSKA-ZDROJU. W tym roku będą one nieco inaczej obchodzone niż zwykle.

Jest to obok Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz największa impreza organizowana  przez BSCK. W tym roku rzeczywiście będzie wyjątkowa, ponieważ będziemy świętować 730-lecie lokacji Buska-Zdroju. W związku z tym postanowiliśmy przedłużyć świętowanie o jeden dzień, a właściwie to rozpocząć je wcześniej.

W piątek 25 sierpnia zaplanowaliśmy m.in. koncert naszych przyjaciół z Grodna na Białorusi, którzy przyjeżdżają na zaproszenie szkoły muzycznej. Wieczorem przewidzieliśmy także widowisko plenerowe na tzw. „Byczej Górze”, które opowiada o historii powstania i lokacji miasta.

Na kolejne dwa dni, 26-27 sierpnia, przygotowaliśmy mnóstwo koncertów mniej i bardziej znanych zespołów. Zapewniam jednak, że wszystkie będą rewelacyjne, a w dodatku odnoszą się w swym repertuarze do różnych stylów muzycznych. Sobota będzie bardziej oficjalna. Rozpoczynamy mszą świętą, będą oficjalne przemówienia, a później właściwie bawimy się do wieczora. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nawet nie w kwestii muzycznej, to warto nas odwiedzić, bo będzie tu mnóstwo stoisk i stref związanych z tradycją i lokalnymi produktami. Nie zabraknie nieocenionych gospodyń z kół wiejskich, naszych partnerskich podmiotów, komercyjnych, ale lokalnych firm. Będzie miasteczko rowerowe, strefa zabaw dla najmłodszych, gastronomia. W planach jest Przemarsz Orszaku Królewskiego, który koniecznie trzeba zobaczyć. No i gwiazda wieczoru – Patrycja Markowska. Wcześniej wystąpią też … całość wywiadu Kariny Lechowskiej z Robertem Dąbalem dostępna będzie  w papierowym wydaniu “Tygodnika Ponidzia”. Już w najbliższy poniedziałek (14 sierpnia)  przeczytacie część pierwszą. 

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com