Nadciąga wielkie wyzwanie dla HLB Buskowianki

0

hlbWszystko zaczęło się w 2015 roku. To właśnie wtedy powstał Klub Handbalove Busko, w skład którego wchodzą młodzi sympatycy piłki ręcznej. Na przestrzeni lat modyfikacji uległ nieco skład zarządu. Prezesem obecnie jest Monika Knapik, jej zastępcą Ernest Czaja, sekretarzem Magdalena Nenga, a skarbnikiem Sylwia Nenga. Nie zmieniło się jednak to, że stowarzyszenie dalej chętnie angażuje się w akcje charytatywne organizując turnieje dobroczynne, podczas których zbierane są środki dla chorych dzieci. W ostatnim czasie sportowy klub był także organizatorem pikniku rodzinnego, który odbył się na terenach rekreacyjnych w skateparku.
Miłośnicy „szczypiorniaka” stworzyli także drużynę – HLB Buskowiankę. W poprzednich sezonach drużyna grała w Małopolskiej Lidze Seniorów, o ich zwycięstwach i porażkach na parkiecie niejednokrotnie informowaliśmy na naszych łamach.
Dziś spieszymy z inną informacją. – Już dziś chyba możemy zdradzić, że nasi zawodnicy od sierpnia będą przygotowywać się do rozgrywek w 2 lidze. Będą pewne wzmocnienia w zespole, a także nowy szkoleniowiec – poinformował nas Klub Sportowy Handbalove Busko.

Z pasją od młodzieńczych lat

A to niespodzianka! Dotychczasowym trenerem HLB Buskowianki był Janusz Świętoń, teraz jego miejsce zajmie szkoleniowiec, który pochodzi z Buska! Mowa tu o Kamilu Zawadzie, który urodził się w naszym mieście i tu, jak sam podkreśla, stawiał pierwsze kroki w sporcie. Trenował zarówno piłkę ręczną i nożną. Z panem Kamilem udało nam się krótko porozmawiać.
Panie Kamilu, proszę w kilku zdaniach opowiedzieć o sobie, tak, aby Czytelnicy „Tygodnika Ponidzia” poznali pana nieco bliżej.
Jestem absolwentem AWF w Krakowie. Trenerem piłki ręcznej i przygotowania motorycznego. Występowałem w rozgrywkach I i II ligi w zespołach MKS Busko-Zdrój, KS Vive II Kielce, BKS Stalprodukt Bochnia, SPR Wisła Sandomierz, KS Wanda Kraków. W wieku 16-17 lat reprezentowałem kadrę narodową juniorów w piłce ręcznej. Jestem założycielem stowarzyszenia szkolącego dzieci ze szkół podstawowych w Krakowie i okolicach – KS Szczypiorniaki. W poprzednim sezonie byłem dyrektorem sportowym i drugim trenerem Krakowiaka w drugiej lidze piłkarzy ręcznych.
Na co dzień mieszka pan w Krakowie. Skąd pomysł, aby trenować drużynę z Buska?
Owszem, mieszkam w Krakowie. Pomysł stworzenia w Busku piłki ręcznej na poziomie drugiej ligi był poruszany od pewnego czasu. Spotkałem się z Zarządem KS Handbalove. Przedstawiliśmy swoją wizję i cele. W wielu punktach te plany się pokrywają, dlatego rozpoczęliśmy współpracę.
Jak zamierzacie zatem pogodzić treningi?
Jeśli chodzi o czas to nie będzie problemu. Busko jest nieco ponad godzinę drogi z Krakowa, rodzinny dom mam w Busku. Planujemy trenować 3 razy w tygodniu i weekend mecz ligowy.
Drużyna do tej pory grała o szczebel niżej, poradzą sobie w drugiej lidze?
Drużyna na pewno sobie poradzi, jeśli przystąpimy do rozgrywek w pełni sił i zdrowia. Poziom drugiej ligi jest na pewno wyższy od rozgrywek Małopolskiej Ligi Seniorów, w których zespół występował. Zespoły w większości są bardziej doświadczone.
Jakie zmiany szykują się w zespole, o jakich zawodników zostanie wzmocniony skład?
W drużynie nie planujemy rewolucyjnych zmian. Chcemy dać możliwość sprawdzenia swoich umiejętności busczanom, oczywiście kilka osób z zewnątrz do nas dołączy. Na obecną chwilę dołączy do nas 5 zawodników, z czego dwóch to zawodnicy 2 ligowych parkietów. Zależy nam na wprowadzaniu do gry zawodników buskiego PMOS, którzy szkoleni przez trenerów Grzegorza Owsińskiego i Pawła Papaja w przyszłości będą stanowić o sile tego zespołu.
Kiedy wobec tego ruszają treningi?
Pierwszy trening zaplanowany jest na 31 lipca.
A kiedy zaczynają się rozgrywki?
Nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu dotyczącego rozpoczęcia rozrywek, ale okolice połowy września są bardzo prawdopodobne.
Będziemy mieli szanse zobaczyć mecze w Busku?
Oczywiście. Liczymy na pełen komplet publiczności, cierpliwość kibiców i głośny doping. O stworzenie dobrego widowiska i emocji będziemy wspólnie z Zarządem i zawodnikami zabiegać.

Nowemu tenorowemu HLB Buskowianki dziękujemy za rozmowę, a drużynie życzymy powodzenia!

E.T.

Udostępnij.

Dodaj komentarz