„Na wieczną chwałę i pamięć” o alianckich lotnikach

0

W dowód wdzięczności za odwagę, a przede wszystkim za poświęcenie – upamiętniono w minioną niedzielę w Kocinie, poległych w  październiku 1944 roku brytyjskich lotników, którzy tragicznie zginęli w starciu z niemieckimi nocnymi myśliwcami. Na okoliczność oddania hołdu i godne ich upamiętnienie został wybudowany oraz oficjalnie odsłonięty pomnik, o który przez wiele lat zabiegał Komitet „Upamiętnienia Poległych Lotników SAAF-RAF w Katastrofie Liberatora EW-250 L”.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się  równo w samo południe – mszą świętą w kościele Parafialnym pod wezwaniem świętej Barbary w Kocinie.  Z kolei część oficjalna odbyła się na wzgórzu, nieopodal świątyni. Tam również stanął monument upamiętniający katastrofę Liberatora. – alianckiego bombowca.  W ceremonii  odsłonięcia pomnika oraz złożenia wiązanek i zniczy wzięły udział m.in. rodziny zmarłych aliantów oraz rodziny, które pomogły ocalałemu żołnierzowi, przedstawiciel konsulatu Wielkiej Brytanii, organizacje kombatanckie, przedstawiciele stowarzyszeń, władz rządowych oraz samorządowych oraz uświetniająca całe wydarzenie Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych i Orkiestra Wojskowa z Dęblina oraz poczty sztandarowe.

IMG_5941

 

 

O tragicznych wydarzeniach z października 1944 roku referował Jakub Różycki – jeden z członków komitetu. Całe wystąpienie z uwagi na obecność rodziny poległych lotników, było też tłumaczone na jeżyk angielski. Po wystąpieniu przedstawiciela komitetu, wszystkich zebranych gości powitał Sławomir Kowalczyk – wójt gminy Opatowiec, który z kolei w swojej przemowie podkreślił  bohaterską postawę lotników oraz odważną postawę mieszkańców Kociny i okolicznych miejscowości, którzy narażając życie własne i członków swoich rodzin, uratowali życie ocalonego lotnika. Podczas  uroczystości głos zabrali m.in. Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski oraz Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego.

– Cechą mądrych, kulturalnych ludzi jest to, że potrafią okazywać wdzięczność. Dziś spotkaliśmy się po to, żeby podziękować żołnierzom, stanęli w obronie wartości, suwerenności, prawa do samostanowienia narodu. Lecieli przecież ze świadomością tego, że mogą nie wrócić. Dzisiaj na szczęście żyjemy w wolnej Polsce, ale powinniśmy pamiętać o tych, którzy poświęcili życie w imię wolności Ojczyzny, w imię wszystkich ludzi na świecie – mówił podczas uroczystości marszałek.

2-metrowy obelisk z czerwonego piaskowca tumlińskiego, z serca Gór Świętokrzyskich, który poświęcili księża Wiesław Stępień i Wojciech Michalski, jest…więcej czytaj w papierowym wydaniu Tygodnika Ponidzia

Udostępnij.

Dodaj komentarz